Польська розвідка під час Другої світової війни

Польська розвідка під час Другої світової війни

Польська розвідка під час Другої світової війни

Напис на пам’ятнику, поставленому в місцевості Сарнаки. Тут в період Другої світової війни перебував спеціальний німецький загін, який вивчав місце падіння і оцінку вибухового ефекту ракет V2, а також збирав їхні уламки. Завдяки акції польських конспіраторів вдалося дістати одну ракету, що не розірвалася, яка була згодом досліджена польськими фахівцями і вислана до Англії. Напис на пам’ятнику: «Вони врятували Лондон».

Навіть ключові для ходу війни дії розвідки приховані глибоко в тіні і розкриваються звичайно тільки через роки (або не розкриваються взагалі). Подібним чином справа йшла з польською розвідкою під час Другої світової війни.

Польська розвідка мала виняткове значення для альянсів. Ще до початку війни її можливості показав взлом Енігми (німецької шифрувальної машинки). Польська розвідка також володіла густою розвідувальною мережею, яку вже під час конфлікту вдалося не тільки у великій мірі підтримати, але й розширити від Швеції до Північної Африки (вона зіграла важливу роль під час планування операції «Torch» – посадки в Марокко та Алжирі в листопаді 1942 р.).

Британська розвідка була буквально засипали повідомленнями з польських джерел, тільки в 1943 р. їх було передано понад 10 000. Наскільки інформація, що збиралася відділеннями польського еміграційного уряду була цінною, настільки інформація Союзу збройної боротьби і АК – безцінною.

Пускова установка для ракет V2

Пускова установка для ракет V2

Пускова установка для ракет V2, найімовірніше в Перемюнді (Німеччина). Завдяки інформації, доставленої польською розвідкою, авіація альянсів провела бомбардування цього місця 17 серпня 1943 року.

Підпільний розвідувальний апарат, що володіє мережею як в окупованій державі, так і в Німеччині, Франції та СРСР, доставляв інформацію, наприклад, про заплановану атаку німців на західному фронті в 1940 р, напад на СРСР в 1941 р., пізніше і про ситуацію на фронті, у тому числі про плановий ударі на Кавказі в 1942 р. Точні звіти приходили також з Німеччини, полегшуючи бомбардування, наприклад, бомбардування Гамбурга.

Безцінним був внесок в розробку німецької Вундерваффе (дослівно «чудо-зброя»), яка повинна була змінити хід війни: ракет V1 і V2. Спочатку була отримана інформація про полігон в Пенемюнде. Звіти, які альянс спочатку приймав з недовірою, відповідали істині і допомогли провести прицільне бомбардування. АК також вдалося отримати цілу ракету V2. Вона була досліджена польськими фахівцями, і результати разом з деякими найбільш цінними частинами в 1944 р були передані в Лондон.

Військові досягнення польської розвідки можна перераховувати і далі. Однак замість цього можна процитувати капітана Уілфреда Дюнердейла, який в 1945 році писав У. Черчіллю, що «Польські розвідувальні сили внесли безцінний внесок … і сприяли підсумковій перемозі союзників». На жаль, пізніше про це забули майже на півстоліття.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *