Польське походження
Як довести польське походження? Звичайно, кожен випадок унікальний, але спробуємо узагальнити, як пробувати шукати свої польські корені.
Батьки
Варіант перший – хоча б один з батьків поляк. Відкрийте своє свідоцтво про народження і переконаєтеся в цьому. Якщо там вказано, що один з батьків поляк, то вітаємо – вам більше нічого не треба доводити про польське походження.
Якщо там раптом стоїть прочерк (не заповнено) або вказана інша національність, то вам необхідно знайти (по телефону) архів РАГСу, де зареєстроване ваше народження. Прийти туди (написати запит) щоб з’ясувати, яка національність вказана у формах реєстрації (не виключені помилки).
У разі якщо там вказано, що батько поляк – отримаєте у них офіційний документ (на бланку). Там же поцікавтеся, може шлюб реєструвався у них же – в реєстраційних даних теж вказувалася національність.
Подивіться свідоцтво про народження батьків, якщо немає даних, шукайте в РАГСі. Можливо вам доведеться йти в держархів, для того щоб там знайти дані про народження ваших батьків.
Бабуся або дідусь
Варіант другий, ваша бабуся або дідусь є поляками. Тоді вам потрібно свідоцтво про народження батьків (якщо немає – копія з РАГСу), а також якщо це материнська лінія – необхідно свідоцтво про шлюб, що підтвердить зміну прізвища, і документ бабусі або дідуся, де вказана приналежність до польського народу.
Увага! В зазначених вище двох випадках необхідно довести що лише 1 людина є поляком!
Прабабуся і прадідусь
Варіант третій, ваші і прабабуся і прадідусь (батьки вашого дідуся чи бабусі – обидва!), були поляками. Також, необхідно представити документи, що вони вдвох поляки.
При цьому пам’ятайте, що має простежуватися документальний зв’язок: прадіди-діди-батьки-ви, з якого буде зрозуміло хто є чий батько і як було змінено прізвище. Подорож в держархів вам напевно гарантована, і можливо в польський…
Працівники архіву вам можуть підказати, що дані доведеться шукати в костьольних книгах, вони були передані до держархівів, а от чи збереглися, це велике питання. Можете з’їздити по місцях народження ваших родичів, щоб уточнити, в якому костелі частіше всього відбувалося вінчання і хрещення.
Служба в польських формуваннях
Варіант четвертий, ваш дід служив на військовій службі в польських військових формуваннях, тоді треба представити документи, нагородні листи, грамоти, що підтверджують проходження ним служби. До цих документів потрібно також доповнити докази родинного зв’язку.
Види документів
Зверніть увагу, в ваших домашніх архівах можуть бути документи, які, згідно Закону про Карту поляка, підтверджують польське походження ваших рідних. Це можуть бути польські документи, що посвідчують особу, шкільні свідоцтва або інші документи, документи про депортацію, реабілітацію, де є запис про відношення до польського народу, закордонні паспорти з вказаною національністю. Рішення про затвердження польського походження, видане згідно закону про репатріацію.
Загалом, варіантів багато, кожен випадок нетиповий і потребує індивідуальний підхід. Якщо у вас є якісь додаткові відомості чи ідеї, залишайте їх у коментарях 🙂 Якщо у вас є документи, але ви не впевнені чи вони підходять, можна просто зателефонувати у консульство, яке підходить до вашого консульського округу.
доброго дня! мій дідусь служив на військовій службі в польських військовиї формуваннях, ніякі документи не збереглись, в нашому домашньому архіві є лише фото дідуся на польській військовій службі.Дідусь жив в Тернопільскій області
Зборівському районі. Підкажіть будь-ласка, куди звернутись, щоб знайти документи або відомості про те, що дідусь служив в польських військових формуваннях? (можливо в воєнкомат чи обласний архів)дідусь 1915 року народження.Дякую щиро.
Світлана робіть запит у Військовий архів у Варшаві.Наші архіви вам навряд чи нададуть якусь інформацію.
чи маю я право на отримання карти поляка, якщо мої дід та бабуся проживали на території Польші, але були українцями?
У свідоцтві про шлюб моїх дідуся і бабусі вказано, що національність бабці – полька. У свідоцтві про народження моєї мами теж вказано, що її мама(моя бабуся) за національністю – полька. В інформації про польське походження пише, що потрібен ще документ про приналежність бабусі до польського народу; так як бабця померла, то від неї у мене зосталось лише свідоцтво про смерть (нічого не пише про національність), де її ім’я з Маріянни стало Маріяна.Тому, я маю 2 питання: 1. Чи мені потрібні ще якісь документи про бабусю(якщо так, то які?)? 2. Чи змінене ім’я в свідоцтві про смерть буде перешкодою?
Народилась у с. Зарубенці, Переяслав-Хмельницького району на Київщині. Від назви села походить Зарубинецька культура. Село з давньою і дуже цікавою історією. Памятаю на нашому цвинтарі було дуже багато хрестів на яких написи були польською. Наші бабусі та діди нам розповідали, що село наше в давнину було польським, тому діти з навколишніх сіл називали їх “шляхтою”.
Знаю, що і по батьковій лінії предки були поляки і по маминій також. Як встановити мені польське коріння?
моя бабця народилася в Польщі і жила там до 15 років чи можу отримати карту