Пенсійна система Польщі

Пенсійна система в Польщі діє таким же чином, як у країнах, де функціонує ринкова економіка. Базується на трьох видах накопичення заощаджень на майбутню пенсію, так званих “колонах” (польський Закон від 1998 р).

Пенсійна система Польщі

Пенсійна система Польщі

  • I “колона” – єдина сума в розмірі 24% базової квоти – суми середньої місячної заробітної плати по країні за вирахуванням сплачених працівником страхових внесків. Обов’язкова частина пенсійного внеску, що надходить в реформоване Управління соціального страхування, яке має урядові гарантії платоспроможності.
  • II “колона” – по 1,3% основи обчислення за кожен рік періоду, за який сплачувалися страхові внески. Також обов’язкова частина пенсійних внесків, але надходить в Відкриті пенсійні фонди як засіб інвестування. Фондами управляють польські та закордонні фінансові інститути, що спеціалізуються в інвестиціях на ринку цінних паперів.
  • III “колона” – по 0,7% основи за кожен рік періоду, за який страхові внески не сплачувались. Добровільні пенсійні внески, що надходять на рахунки комерційних страхових установ. Ці внески можна робити як в індивідуальному порядку, так і в рамках спеціальної Пенсійної програми для працевлаштованих громадян.

У Польщі на пенсію на загальних підставах можуть вийти чоловіки в 65 років (трудовий стаж 25 років), а жінки в 60 років (трудовий стаж 20 років).

Середня пенсія для громадян Республіки Польща від $ 550, “Рента по інвалідності” близько $ 500, “Сімейна рента” $ 460 (дітям за одного або обох померлих батьків або у разі смерті одного з подружжя).

Пільги, знижки для пенсіонерів у Польщі

Ні оплата житла, ні медичне обслуговування для польських пенсіонерів не є пільговими. Усього лише два рази на рік пенсіонери мають право купити пільговий залізничний квиток у будь-якому напрямі. Мерія кожного міста самостійно вирішує, яку знижку надати цій частині населення – в середньому це близько 50%.

У Варшаві громадяни, які досягли 70 років, звільняються від оплати за проїзд у міському транспорті і від муніципального податку на утримання собаки, а після 75 років можна не платити абонемент за радіо і телебачення. Передбачені також знижки для пенсіонерів на санаторне лікування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *