Палац культури і науки у Варшаві
Палац культури і науки (пол. Pałac Kultury i Nauki, часто скорочують як PKiN) – будівля у Варшаві, що є найвищою будівлею в Польщі.
Побудовано за зразком так званих «сталінських висоток» в якості подарунка Радянського Союзу польському народу (зведено на радянські гроші радянськими будівельниками). У наші дні палац входить в десятку найвищих хмарочосів Європейського Союзу, а з 1955 по 1957 рік він був найвищим будинком Європи.
Історія і експлуатація
Палац культури і науки зводився з 2 травня 1952 року по 22 липня 1955 року силами 3500 радянських робітників, яких поселили у спеціально для них збудованому районі з кінотеатром, їдальнею, клубом та басейном.
Під час будівництва в результаті нещасних випадків на виробництві загинуло 16 осіб. Будівля спочатку називалася «Палацом культури та науки імені І. В. Сталіна».
Автор проекту – радянський архітектор Лев Руднєв. Будівля являє собою суміш стилів ар-деко, соцреалізму і польського історизму.
Архітектор Л.В. Руднєв хотів, щоб будинок був у польському стилі, тому побував в таких відомих містах, як Краків, Хелм, Замосць, щоб зібрати необхідну інформацію і познайомитися з польською архітектурою.
Разом зі своїми співробітниками він створив п’ять проектів. Поляки вибрали проект 120-метрової будівлі, але наміри будівельного колективу були значно більшим, що дозволило їм побудувати будинок набагато вище.
Висота 42-поверхового хмарочоса складає 167,68 м, разом зі шпилем – 230,68 метрів. Будівля має 3288 кімнат. Площа – 123 084 м ², внутрішній обсяг – 817 000 м ³. Для будівництва було використано 40 мільйонів штук цегли.
На 30-му поверсі будівлі (на висоті 114 метрів) є вільна для відвідування тераса з оглядовим майданчиком, звідки відкривається панорама міста. У неї погана слава: в 1956 році почалася серія самогубних стрибків з неї: першим стрибнув француз, потім ще семеро поляків. Після цих інцидентів терасу огородили гратами.
Після 1989 року, в період охолодження відносин Польщі та СРСР, з головного вестибюля палацу була прибрана бронзова скульптура роботи Аліни Шапошникової, що зображає двох будівельників Палацу культури – поляка і радянського громадянина з прапором у руці.
З початку 1990-х років висловлювалися ідеї про знесення палацу. Чеслав Білецький пропонував розмістити в будівлі з боку Алеї Єрусалимської (на місці Музею техніки) «Соцландію» – «кумедно-знущальний музей комунізму».
На оголошеному в середині 1990-х років архітектурному конкурсі переміг проект, який передбачав звести навколо палацу кілька хмарочосів, щоб зменшити вплив сталінського творіння на столицю.
В даний час будівля перебуває у власності мерії Варшави. Об’єктом управляє транспортна компанія «Zarząd Pałacu Kultury i Nauki» Sp. z o.o.
Сьогодні хмарочос виконує функції офісної будівлі і виставкового центру, є штаб-квартирою ряду компаній, і державних установ. Крім того, в ньому знаходяться кінотеатри, музеї, книгарні, наукові інститути, басейни, театр і найбільший в Польщі конференц-зал, розрахований на 3000 чоловік.
Цікаві факти про Палац культури і науки Варшава
- У будівлі Палацу культури і науки в 1967 році виступала група «Роллінг стоунз». Це був перший виступ провідної західної рок-групи в соціалістичній країні.
- Свого часу внизу «скрижалі» в руках статуї на фасаді серед інших було ім’я Сталіна, пізніше його прибрали
- У 2000-му році в хмарочос був вбудований годинник, і він став тоді найвищим у світі хмарочосом з годинником. Але, через два роки, палац був відсунутий на друге місце токійським хмарочосом NTT Docomo Yoyogi Building.