Ніч Музеїв у Польщі
Щорічний польський фестиваль «Ніч Музеїв» (пол. Noć Muzeja, Noc Muzeów) – немов магніт притягує людей до культури та історії. У 2014 році, за найскромнішими підрахунками, близько мільйона людей відмовляться від мирного сну в затишних ліжках і візьмуть участь у феєричному шоу – містичних діях, пов’язаних з проведенням цього масштабного фестивалю. Тільки в одній Варшаві для нічних відвідувачів будуть доступні більше 210 установ. Цього року Музейні Ночі проходитимуть з 17 по 18 травня в різних містах Польщі.
Назвати Ніч Музеїв виключно польським святом буде неправильно. Справа в тому, що фестиваль має статус європейського, тобто – проводиться в одні і ті ж дні в різних країнах Європи – Німеччині, Україні, Франції і т.д. Перший такий фестиваль був проведений в Берліні в 1997 році.
Ідея нічного походу по музеях на стільки сподобалася музейним працівникам Польщі, що вже в 2003 році подібна Ніч пройшла в Познані. Польська столиця взяла участь у цьому чудовому фестивалі вже через рік – у 2004 році. З тих пір Музейні Ночі в Польщі проводяться щорічно, в найближчі вихідні до 18 травня (Всесвітній День Музеїв).
Гості королівської столиці, міста Кракова, зможуть одними з перших взяти участь у цьому дивовижному заході, оскільки Краків починає свої Ночі з п’ятниці, 16 травня. Краківські Музейні Ночі – одні з найцікавіших і захоплюючих. І це не дивно, адже стародавній королівській столиці є чим похвалитися.
Крім захоплюючих нічних екскурсій по музейних і культурних установах, гостям фестивалю пропонуються різноманітні розважальні програми. Так, наприклад, Музей Сучасного Мистецтва буде роздавати своїм відвідувачам «Моцак» – банкноти із зображенням професора мистецтвознавства Мечислава Порембського, за якими можна буде здійснити одну безкоштовну музейну екскурсію на протязі року. Ще одна приємна новина для гостей Кракова – цього року у них буде унікальна можливість побачити аудіовізуальні проекції, спеціально доставлені з варшавської галереї «Захента».
Не зайвим буде відзначити, що цього року музеї трошки втратили свою нічну монополію. Тепер всі бажаючі можуть відвідати не тільки знамениті історичні установи, а й ті заклади, які, зазвичай, закриті для широкої публічності. Наприклад, у Варшаві можна буде прогулятися по залах Міністерства Культури і Національного Спадку, розміщеного в Палаці Потоцьких.
Столиця здивує також оновленими експозиціями Музею Історії Польських Євреїв, де будуть показані архівні кіноматеріали, і подорож по фабриці Веделя з обов’язковою дегустацією смачного шоколаду. Для тих, хто не знає: «Ведель» (Wedel) – найстаріша марка польського шоколаду, популярна на світовому ринку вже близько 150-ти років.
Ніч Польських Музеїв цього року порадує ще одним нововведенням – всі кінотеатри відомих мереж «Cinema City», «Helios» і «Multikino» до кожного квитка, придбаного між 22.00 і 1.00, безкоштовно додадуть ще один квиток. Так що ви цілком зможете запросити на нічний кіносеанс свою подружку чи друга, істотно при цьому заощадивши.
А в респектабельному варшавському офісному центрі «Ufficio Primo» пройдуть торги мистецтва «Art Yard Sale», на яких до аукціонного продажу будуть представлені твори понад 70-ти сучасних польських художників під девізом «Made in Poland».
Розваг в Музейну Ніч – більш ніж достатньо. Кожен знайде дещо цікаве для себе. І для цього зовсім не обов’язково відвідувати величезний галасливий мегаполіс – в 2014 році в Музейному Фестивалі беруть участь 150 польських міст, як великих, так і маленьких. Тим більше, що сам фестиваль абсолютно не має на увазі неспішні походи по музейних залах або перегляд кінематографічної класики. Це ще й чудові нічні вистави на головних міських площах, феєричні костюмовані вистави, вуличні ярмарки, різноманітні концерти та інші, не менш цікаві, заходи.
А кому набридло всі ці нестримні веселощі – той може прокотитися в старовинному автобусі по велелюдних нічних вулицях Кракова, Варшави, Катовіце, Познані або Гдині, трошки відпочивши від шуму на затишваних сидіннях.
Також, тільки раз на рік, в Музейні Ночі, більшість польських музеїв відкривають для відвідувачів свої сховища, в яких містяться експонати, які не виставляють на загальних експозиціях. Вам напевно буде цікаво дізнатися таємничі факти про історію тієї чи іншої картини, побачити на власні очі ювелірну роботу реставраторів і навіть зустрітися зі справжнім привидом, що живе в музейних підвалах. Як би там не було, а в ніч з 17 на 18 травня Польща спати не буде і вам не дасть.