Мазурський ландшафтний парк
Головною визначною пам’яткою Мазурського ландшафтного парку (пол. Mazurski Park Krajobrazowy) є Пісска пуща (пол. Puszcza Piska), навколо якої, власне, і зібрана природоохоронна територія. Пісска пуща визнана найбільшою в районі Мазур (86000 га), та й у рамках всієї Польщі Пісска пуща перебуває серед найбільших.
Мазурський Пейзажний парк організований на території пущі в 1977 р., він займає всього 53 600 га її території. Парк складається з декількох резерватів, найбільш цінним з яких визнано резерват на озері Лукайно, де гніздяться німі лебеді. Проте ж на емблемі Мазурського парку красується білий лелека, гнізда якого можна знайти практично повсюдно.
Домінантою в ландшафті Музурського парку вважаються соснові ліси на піщаному грунті, також в межах пущі багато лісових озер з великою кількістю невеликих островів, а також річечок. Особливо мальовничою вважається лісова річка Крутинь, а також озера Снярдви, Нідзке і Белдани. Два останні озера схожі між собою, вони мають форму жолоба, одне з одним їх з’єднують менші водойми.
Так утворюється водний шлях довжиною 37,5 км. Якщо більш конкретно, то більшою популярністю користується озеро Белдани, зокрема, у любителів парусного спорту. На озері Белдани в літній сезон дуже легко зустріти найвідоміші, красиві і дорогі вітрильні яхти, також озеро приваблює і власників моторних човнів і водних лиж. Не менш цікавий й той факт, що для прогулянок по озеру ходить водний пасажирський транспорт.
Сильний контраст створює тихе і майже безлюдне озеро Нідзке. Його басейн є резерватом природи, розділений на заповідні зони, так звані “зони тиші”, куди в’їзд на моторних човнах просто заборонений. Також і мала кількість поселень уздовж берегової лінії озера (всього три) зіграли свою роль і допомогли забезпечити умиротворення і повну ізоляцію від цивілізації тутешнім місцям.
Озеро ж Снярдви (воно тільки прилягає до Пісскої пущі) неспроста прозвано “мазурським морем”. Озеро на стільки велике, що поміщає в собі 8 островів, загальною площею 43 га. Середня глибина озера дорівнює 5,8 м, а максимальна – 23, 4 м. Озеро Снярдви є великим центром вітрильного спорту, і тут дійсно вистачить місця, щоб набрати вітру у вітрила і полинути назустріч хвилям.
Певною популярністю володіє і річка Крутинь, що стала місцем одного з кращих байдаркових маршрутів у Польщі. Довжина річки наближається до 100 км, а довжина маршруту 86 км. Крутинь проходить через безліч озер.
Лісові масиви покривають приблизно 90% території парку. Це в першу чергу соснові та сосново-смерекові бори. Берези, осоки отримали сильне поширення на півдні парку, а на північній ділянці домінують бук і дуб.
Значна частка торфянників в складі парку – близько 11%. Тут панують вільхові ліси і луки. Серед дрібної рослинності особливій охороні в парку схильні настільки рідкісні рослини, як, наприклад, золотоверха лілія, блакитний оман, росичка круглолиста і 10 різновидів зозулинця.
Тваринний світ в Пісскій пущі вже давно не такий багатий, яким був раніше. Колись давно тури, ведмеді, росомахи, коні-тарпани царювали на території Пісскої пущі, сьогодні ж з колишніх мешканців тільки тарпанів і можна відшукати в районі Попільні, саме тут створена ферма-лабораторія по їх розведенню та вивченню. Також серед нинішніх мешканців парку позначилися наступні види ссавців: мазурські олені, козулі, кабани, вовки, рисі, зайці, лисиці, борсуки, куниці та єноти, місцями можна зустріти бобрів, видр, американських норок та інших чудових звірів.
У межах Пісскої пущі, в містечку Кадзідлув, розташований приватний заповідник диких тварин, його територія дорівнює 60 га, цього цілком достатньо для утримання парочки вовків, оленів і ланей. Менш поширені в заповіднику зубри і навіть бізони, тарпани, дикі кабани, мініатюрні кози, віслюки та бобри.
Орнітофауна Пісскої пущі досить багата, це і рідкісний чорний лелека, орлан-білохвіст, скопа, пугач, німий лебідь, сива чапля, великий баклан, журавель і багато інших видів птахів.
З великим інтересом і цікавістю ставляться гості парку і до місцевої іхтіофауни, адже мазурські озера відомі великою кількістю риб, тут зустрічаються: сиг, ряпушка, окунь, карась, плітка, уклейка, щука, лин, сом, вугор та інші.