Лодзь

Лодзь (пол. Łódź, дослівно – «човен») – третє за величиною місто Польщі. Розташоване в центрі країни, в 120 кілометрах на північний захід від Варшави і є центром польської текстильної і електронної промисловості. Заснований у XIII столітті, статус міста з 1423 року.

Лодзь

Лодзь

Лодзь – центр і найбільше місто Лодзького воєводства. Населення міста складає 770 тисяч чоловік і поступово скорочується (1988 рік – 854 тис.). Ще в 1990-х роках Лодзь був другим за чисельністю населення містом Польщі після Варшави, проте в 2000-ні роки поступився місцем Кракову.

У 1940-1944 роках Лодзь носив ім’я Ліцманштадт на честь німецького генерала Першої світової війни Карла Ліцмана. З 1940 по 1944 рік у місті знаходилося одне з найбільших єврейських гетто.

Історія

Прапор і герб Лодзя

Прапор і герб Лодзя

1332 – Лодзь вперше згадується в документі, що віддає село Lodzia (лат.) єпископам Влоцлавек. 29 липня 1423 за наказом короля Владислава Ягелло Лодзь отримав міські права.

1820 рік – 20 вересня указом великого князя намісника Царства Польського Лодзь був оголошений фабричним містом, в 1821 році був заснований суконний посад Нове Място, продовженням якого в 1824 році з’явився ткацький посад Човен.

1865 рік – 30 липня місцева влада отримала дозвіл прокласти залізницю, що сполучає Лодзь і Колюшкі, яка була пущена в експлуатацію 19 вересня 1865! Пасажирські поїзди почали регулярно курсувати з 01 червня 1866 року.

1888 – 6 жовтня в будівлі готелю «Вікторія» на вул. Пьотрковській 67 був заснований перший в Лодзі професійний театр. Зараз тут знаходиться сучасний кінотеатр «Полонія».

1898 рік – 24 грудня в 13 годині в Лодзі пущений перший в Царстві Польському електричний трамвай.

1899 рік – 3 листопада в Лодзі, за адресою вул. Всходні 19, оселився Юзеф Пілсудський з дружиною. Тут Пілсудський видавав газету «Робітник» – орган підпільної Польської Соціалістичної Партії. Вночі 22 лютого 1900 Пілсудський був заарештований царською поліцією і знаходився в тюремному ув’язненні на вул. Гданській 13. У грудні 1938 року тут було створено меморіальний музей-квартира Ю. Пілсудського.

1903 рік – 20 серпня в Лодзі було створено Польське Театральне Товариство, перша в Польщі організація що займається театрально-просвітницькою діяльністю.

1905 рік – 17 травня відкрита перша в Польщі дитяча лікарня ім. Анни Марії (на згадку про померлу внучку найбільшого Лодзинського фабриканта Карла В. Шейблера). У 1951 році вона була перейменована в лікарню ім. Януша Корчака.

1908 рік – в Лодзі, на ал. Костюшко 14 продовжує діяти найбільший у Польщі банк (зал площею 1100 м2!). Цінителів архітектури не залишать байдужими оформлення в стилі модерн (сецессион), стилізовані вітражі та меблі. Будівля реставрована і знаходиться в чудовому стані.

1919 рік – створено лодзинське воєводство, а його першим воєводою був Антоні Каменських.

1936 рік – 26 травня був створений Гурток друзів Лодзя, який відновив свою діяльність у 1959 році (27 листопада) і був перейменований в Товариство друзів Лодзя. Коло його діяльності досить широкий: це і просвітницька робота, і історико-краєзнавча діяльність, організація культурних заходів та конкурсів, видавнича робота, захист історико-архітектурних цінностей та ін. Головний відділ ОДЛ розташований за адресою пл. Вольності 2.

1948 рік – 18 жовтня відбулося урочисте відкриття Вищої школи кінематографії, телебачення і театру за участю її перших абітурієнтів. Це всесвітньо відомий вищий навчальний заклад розташований у палаці Оскара Кона на вул. Тарговій. Особливою гордістю школи є її прославлені випускники: Анджей Вайда, Роман Поланскі, Анджей Мунк, Єжи Сколімовський, Кшиштоф Кесльовський, Кшиштоф Зануссі та ін.

Визначні пам’ятки

Вулиця Пьотрковська

Вулиця Пьотрковська

Вулиця Пьотрковська

Нинішня вулиця Пьотрковська проходить по лінії колишнього Пьотрковського тракту, який у XIX столітті був свідком бурхливого розвитку міста. Вулиця Пьотрковська – це головна вулиця міста, життя на ній б’є ключем з ранку до пізньої ночі. Вона тягнеться від восьмикутної Площі Свободи (Пляц Вольності), яка раніше носила назву ринкової площі Нового Міста (Нове Място). Найдовша в Польщі пішохідна зона поцяткована магазинами, барами та ресторанами (яких тут понад сто), а влітку ще й вуличними кафе. Крім того, по бульвару можна покататися на велорикші або ретро-трамваї. На вулиці Пьотрковській проходять численні заходи, ярмарки, хепенінги та спортивні змагання.

Памятники.

  • Вул. Пьотрковська 32 – Трьом Фабрикантам.
  • Вул. Пьотрковська 104 – Лавка Юліана Тувіма.
  • Вул. Пьотрковська 137 – Скринька Владислава Реймонта.
  • Вул. Пьотрковська 78 – Рояль Артура Рубінштейна.
  • Вул. Пьотрковська 112 – пам’ятник Леону Шиллеру.
  • Вул. Пьотрковська 98-146 – пам’ятник Жителям Лодзя межі тисячоліть: 12.859 плит з вигравійованими іменами прославлених і звичайних мешканців Лодзя.
  • Вул. Пьотрковська – відрізок вулиці між вулицею Монюшка і Пасажем Рубінштейна – Алея зірок вітчизняного кіно.

Історичні будівлі.

  • Вул. Пьотрковська 11 – будинок Карла Шейблера.
  • Вул. Пьотрковська 29 – банкірський Будинок Вільгельма Ландау.
  • Вул. Пьотрковська 72 – колишня фабрика Людвіга Мейєра, перебудована під «Гранд Готель ».
  • Вул. Пьотрковська 74 – палац і фабрика Людвіга Геєра.
  • Вул. Пьотрковська 77 – палац і банкірський будинок Максиміліана Голдфедера, нині Академічний Дім Культури і прекрасний ресторан «Клуб Спадкоємців». Особливої уваги заслуговують барвисті вітражі та мальовниче оздоблення приміщень другого поверху.
  • Вул. Пьотрковська 86 – на думку городян, найкрасивіша кам’яна будівля на бульварі. Фасад прикрашений скульптурою Яна Гутенберга.
  • Вул. Пьотрковська 100 – у минулому торговий дім у стилі сецессион, в даний час ресторан “Еспланада”.
  • Вул. Пьотрковська 104 – палац Юлія Гейнцля, нині будівля Мерії Міста Лодзь та обласного управління.
  • Вул. Пьотрковська 137/139 – палац Ернста Кіндерманна прикрашений венеціанським мозаїчним фризом.
  • Вул. Пьотрковська 152 – найбільше у Польщі настінне графіті.
  • Вул. Пьотрковська 262 – особняк промисловця Роберта Швейкерта, в даний час – Європейський Інститут, в якому проходять семінари, конференції та інші заходи.
  • Площа Івана Павла II – кафедральний собор Св. Станіслава Костки.
  • Вул. Пьотрковська 272А – поділена навпіл резиденція братів Карла і Еміля Штейнерта.
  • Вул. Пьотрковська 282 – «Біла фабрика» Людвіга Геєра, Музей текстильної промисловості.
  • Вул. Пьотрковська 283 – Євангелічно-Аугсбургский костел Св. Матвія в неоромантичного стилі. Костел славиться чудовою акустикою, яку відзначають відвідувачі концертів і фестивалів сакральної музики.

Архітектура

Чудові особняки найбільших промисловців, що будувалися по сусідству з фабричними будівлями і робочими кварталами, нікого не залишать байдужими. Особливої уваги заслуговує мальовниче оздоблення приміщень, яке відображає смаки фабрикантів кінця XIX – початку XX століть. Вітальні, робочі кабінети та бальні зали до цього дня зберегли блиск і пишність. Крім типових особняків міського типу (які зосереджені на вулиці Пьотрковській) варто відвідати і зелені вілли і палаци.

Палац Ізраїля Познанського – вулиця Огородова 15.

Палац Ізраїля Познанського

Палац Ізраїля Познанського

Найбільша в Польщі резиденція фабриканта, нині Музей Історії Міста Лодзь. Палац (у стилі нео-бароко) розташований на розі вулиць Заходне (Західної) і Огродовой, уздовж якої тягнуться масивні фабричні стіни і робочі квартали.

Вілла Едуарда Гербста – вулиця Пшендзальняна 72.

Характерний приклад особняка кінця XIX століття з типовими для резиденцій багатих фабрикантів елементами внутрішнього оздоблення.

Палац Карла Шейблера – площа Звитенства (Перемоги) 1.

Спокійний фасад у стилі ренесансу з ненав’язливим орнаментом контрастує з барвисто оформленим інтер’єром. Палац (нині Музей Кінематографії) розташований у глибині старовинного парку Зьрудліска з його 300-річними дубами.

Палац Маврикія Познанського – вулиця Венцковска 36.

Палац витриманий в архітектурному стилі, що нагадує італійський ренесанс. Розташований в ньому Музей сучасного мистецтва пишається своєю унікальною колекцією авангардного мистецтва.

Палац Карла Познанського – вулиця Гданська 32.

Архітектурні рішення палацу нагадує флорентійський ренесанс. В даний час тут знаходиться Музична академія.

Вілла Леопольда Кіндерманна – вулиця Вульчанска 31-33.

Найпрекрасніша в Польщі вілла в стилі сецессион з багатим зовнішнім декоративним оформленням. Зараз тут розташовується Міська художня галерея.

Вілла Рейнхольда Ріхтера – вулиця Скорупка 6.

Чудовий приклад зіставлення різних стилів (еклектика). Особняк розташований в глибині вікового парку, в якому росте величезний «дуб-фабрикант». Тепер тут знаходиться ректорат Політехнічного університету.

Вілла Флоріана Яриша – алея Костюшко 88.

Палац Роберта Бідерманна – вулиця Франтішканска 1 / 5.

В даний час будівля Лодзинського Університету.

Палац Кароля Познанського

Палац Кароля Познанського

Промислові споруди

Незважаючи на те, що історія Лодзя бере свій початок ще в середньовіччі, найвищий розквіт міста відноситься до періоду Царства Польського. Саме тоді, у 20-ті роки XIX століття, в Лодзі створювалися суконні і ткацькі посади: спочатку вздовж Пьотрковського Тракту (нині вулиці Пьотрковської), де були засновані посад Нове Място, потім Човен і Нова Човен, а також водно-фабричні посади на річці Ясень. Сприятливі економічні та житлові умови залучали іноземних промисловців.

Перші мануфактури і механізовані фабрики будувалися в стилі класицизму, мали гладкі, поштукатурені стіни. У другій половині XIX століття в Лодзі з’явилися сотні цегляних фабрик побудованих з використанням залізобетонних конструкцій, а місто отримало назву «польського Манчестера».

Фабрика Ізраїля Познанського – вулиця Огородова 17.

Свого часу фабрика, якій належало друге місце після фабрики Карла Шейблера, наймала більше 6 тисяч чоловік і займалася виробленням бавовняної тканини. В даний час на території фабрики відкрито торгово-культурно-розважальний центр «Мануфактура», який поєднує сучасні форми та архітектури фабричних будівель з XIX століття.

«Ксенж Млин» – на розі вулиці Пшендзальняної і Тименецкого.

Це великий фабрично-житловий комплекс був створений Карлом Шейблером, власником найбільшої в Європі бавовняної фабрики. Промисловий архітектурний ансамбль включає в себе прядильню, пожежне депо, залізничний вокзал, лікарню, школу, магазини, фільварок і будинки для робітників.

«Біла фабрика» Людвіга Геєра – вулиця Пьотрковська 282.

Біла фабрика Людвіга Геєра

Біла фабрика Людвіга Геєра

Перше в Лодзі механізоване промислове підприємство датується 1839 роком. Тепер тут знаходиться Музей текстильної промисловості.

Белільний цех Копіш – вулиця Тименецкого 5.

Ця перша в Лодзі мануфактура виникла в 1826 році.

«Бочки Грохмана».

Монуфактурні ворота ткацької фабрики Грохманів.

Фабрична електростанція Шейблерів – вулиця Тименецкого 3 / 7.

Цікавий пам’ятник промислової архітектури в стилі сецессион (ритмічні форми, декоративні елементи з кераміки і металу).

Фабрика Маркуса Сільберштейна – вулиця Пьотрковська 250.

Фабрична будівля з рисами фортифікаційної архітектури. Зараз це торговий центр.

Фабрика Фердинанда Гельднера – вулиця Революції 1905 року № 52.

Цю відреставровану фабричну будівлу займає Вища Школа Економічних і Гуманітарних Наук.

Кінематограф

Протягом багатьох років Лодзь вважався столицею польського кінематографа. На території міста діяли кіностудії художніх, науково-популярних і мультиплікаційних фільмів, студій звукозапису та виробництва кінокопій. Лодзь славиться всесвітньо відомою Вищою Школою Кінематографу, Телебачення і Театру.

Крім того, Лодзь відомий як місто з чудовою театральною традицією. Щорічно в грудні тут проходить Міжнародний Фестиваль операторського мистецтва «CAMER-IMAGE», на який з усіх куточків світу з’їжджаються визнані майстри кіномистецтва, студенти і просто любителі кіно.

Вища Школа Кінематографії, Телебачення і Театру – вулиця Таргова 61/63 .. Займає будівлю палацу Оскара Кона. Особливою гордістю школи є її випускники: Анджей Вайда, Роман Поланскі, Єжи Сколімовський, Марек Півовскі, Кшиштоф Кесльовський.

Музей Кінематографії – площа Звитенства 1 .. Розташований в палаці Карла Шейблера. Тимчасові виставки присвячені історії кіномистецтва, польським хітам останніх років і сучасному вітчизняному мистецтву, зокрема фотографії та медіа-арт.

Алея Зірок – вулиця Пьотрковська (відрізок бульвару між вулицею Монюшка і Пасажем Рубінштейна).

Opus Film (Опус Фільм). – Вулиця Лонкова 29 .. Займає будівлю колишньої Художньої Кіностудії.

Se-ma-for – польська студія короткометражних фільмів.

Населення

Величезну роль у промисловому розвитку Лодзя зіграло населення, що приїхало у місто. У другій половині XIX століття в Лодзі проживали поляки, німці, євреї, чехи, які перебралися в це промислове містечко в пошуках «Обітованої Землі». Єврейське населення налічувало 240 тисяч осіб, і подарувало Лодзю найбільших фабрикантів (Ізраїля Кальмановича Познанського, Маріуса Сільберштейна, Станіслава Яротінского, Оскара Кона та ін), купців, банкірів, знаменитих архітекторів (Давида Ланде, Густава Ландау-Гутентегера тощо) і письменників (Юліана Тувіма і Єжи Косинського). Поринути в багатонаціональне минуле міста нам допомагає Фестиваль Чотирьох Культур, який проходить в Лодзі починаючи з 2002 року.

Палац Познаньських – вулиця Огродова 15. Зараз в палаці розміщується Музей Історії Міста Лодзь, в якому зібрані експонати, пов’язані з життям міста і його знаменитостей: Юліана Тувіма, Владислава Реймонта, Олександра Тансман, Артура Рубінштейна та Яна Карського.

Старовинний Цвинтар на вулиці Огродовій – католицьке, євангельське і православне. Тут поховані найбільші промисловці: Бідерманни, Грохмани, Гейери, Кіндерманни, Шейблери, а також вчені, актори, художники, національні герої і священики. Серед десятків історичних надгробків своєю монументальністю відрізняється мавзолей фабриканта Шейблера, схожий на невеликий неоготичний храм.

Єврейське кладовище – біля вулиці Братської. Найбільший в Європі єврейський цвинтар (41 га) було створено в 1892 році і налічує близько 160 тисяч могил. Багато кам’яні надгробки зараховують до пам’яток архітектури, зокрема мавзолеї великих промисловців: Познаньських, Сільберштейнів, Пруссаків, Штейллерів, Яротінських. Тут покояться батьки Юліана Тувіма і Артура Рубінштейна. У південній частині цвинтаря знаходяться могили жертв Лодзинського гетто.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *