Вольський ліс
Вольський ліс або Вольський лісок (пол. Las Wolski, Lasek Wolski) – найменування лісопарку в західній частині міста Краків, Польща. Розташовується на території міського району Дзельніца VII Звежінец і знаходиться в 8 км від центру міста.
Історично парк ділиться на дві частини: власне Вольський ліс і Біляни. З 1604 року Вольський ліс належав монастирю Камедулів, який отримав його в дар від Себастьяна Любомирського. Вольський ліс на початку XX століття належав князю Марцелю Чарторийському, який продав його в 1917 році «Ощадній касі міста Кракова».
У цьому ж році «Ощадна каса міста Кракова» передала безоплатно Вольський ліс у володінні краківському муніципалітету, який надав Вольському лісу найменування «Народний парк».
Вольський ліс займає площу 419 гектарів і повністю покриває пагорби Совінець (358 метрів на рівнем моря), Пустельник (352 метрів на рівнем моря), Остра-Гура (341 метрів над рівнем моря) і Сребрна-Гура (326 метрів на рівнем моря). Розташування пагорбів, поблизу один від одного, робить територію Вольського лісу різноманітною.
Схили пагорбів глибоко порізані ярами і балками. На південній стороні знаходяться яри і балки, що мають найменування Сковронкув-Дол, Врони-Дол, Лупани-Дол. Із заходу до Вольського лісу приступають Мокри-Дол, Гомулчі-Дол, з півночі – Зелений-Дол, Вольський-Дол, зі сходу – Понедзялкови-Дол, Вільчи-Дол.
На території Вольського лісу переважають два типи лісу: листяний, що складається з дерев одного виду (буковий ліс, дубовий ліс різних видів) і листяно-змішаний, який складається з дерев різних видів (суміш дуба та берези, суміш дуба, берези і бука, суміш берези і бука). Ці два види лісу займають відповідно 61 і 39 відсотків від загальної площі парку.
Склад деревостану наближений до природного середовища. Серед дерев переважають дуб, бук і береза, які займають близько 89% загальної площі Вольського лісу. У загальній складності на території Вольського лісу ростуть 32 види дерев.
Серед лісу знаходяться кілька великих полян, деякі з них носять власні найменування: імені Юліуша Лео (2,42 га), Поляна Совінца, Поляна імені Вінцентія Вобри, Поляна імені Яцека Мальчевського, Белянская поляна, Харцерська поляна..
Вольський ліс цілий рік використовується місцевими жителями для відпочинку і туризму. Парк порізаний пішохідними та туристичними стежками, загальна довжина яких становить 40 км в довжину. Стежки обладнані лавками і пунктами харчування.
У Вольський ліс ходить громадський транспорт. Автобус № 134 має кінцеву зупинку біля Краківського зоопарку. Цей номер автобуса діє протягом усього тижня і відправляється від стадіону «Краковія». Вольський ліс також проходить автобус № 102, що йде від мікрорайону Кроводже-Гурки (через вулицю Пястівську) до мікрорайону Закамиче.
Пам’ятки Вольського лісу:
- Церква Успіння Пресвятої Діви Марії і монастир Камедулів. Пам’ятник культури Малопольського воєводства;
- Краківський зоопарк;
- Вілла Вежа (Краків). Пам’ятник Малопольського воєводства;
- Замок в Пшегожалах;
- Курган Пілсудського;
- Заповідники:
- Белянські скалки;
- Паненські скелі;
- Пшегожальські скалки.