Краківський Лайконік
Краківський Лайконік (пол. Lajkonik, Pochód Lajkonika, Harce Lajkonika) – це персонаж у костюмі татарського вершника, який є важливим елементом краківської фольклорної традиції. Свято зустрічі Лайконіка проводиться в перший четвер після свята Тіла і крові Христових.
Стародавня столиця Польщі Краків був двічі у своїй історії в 1241 і 1257 роках обложений монгольськими військами. На честь цих історичних подій в краківську традицію увійшли два елементи: «краківський гейнал» – тривожний сигнал виконуваний трубачем на дзвіниці краківського Маріацького костелу і «Лайконік » – персонаж у костюмі татарського вершника, з буздиганом в руці, який несе зображення коня, і щорічно на восьмий день після свята Тіла і Крові Христових танцює на вулицях Кракова у супроводі народних музикантів, розмахуючи краківським прапором.
Традиція Лайконік почалася в XVII чи XVIII столітті. Теперішній костюм був створений Станіславом Виспянським на початку XX століття. Лайконік починає свій прохід по краківських вулицях від Музею міста Кракова, потім відвідує жіночий норбертанський монастир, де з рук абатиси отримує символічний викуп. Через декілька годин Лайконік закінчує свій прохід вулицями Кракова на Ринковій площі.
Свято зустрічі Лайконіка
Чудовий Краків – один з найкрасивіших міст Польщі – знаменитий своєю архітектурою, яка відноситься до стилів різних часових епох, багатовіковою історією, в якій було багато різних, як поганих, так і хороших подій, а також неповторною культурою – внесок у яку вносили знамениті художники, письменники і музиканти. Однак крім цього Краків знаменитий ще й своїми легендами – одна з яких навіть стала основою для свята-карнавалу.
Легенда про Лайконіка
Легенда, про яку йде мова, виникла в XIII столітті. Одного разу жителі Кракова, які займалися сплавом лісу на Віслі, помітили загін татар, що наближався і зайняли оборону, щоб не пропустити загарбників до міста. Протягом декількох годин жителі не просто стійко утримували свої позиції, але і зуміли навіть убити татарського хана.
Коли загін татар відступив, переможці повернулися додому, де їх зустріли радісні городяни. Сплавники лісу повернулися додому урочисто, гарцюючи на конях, граючи на бубнах і дудках і розмахуючи захопленими ворожими хоругвами. Один з них – чоловік на ім’я Лайконік – був вбраний в одяг вбитого татарського хана, і саме цей образ став центральною фігурою свята, що відзначається в цьому польському місті щорічно до цих пір.
«Свято зустрічі Лайконіка» проводиться в червні – головний персонаж пересувається містом у супроводі натовпу музикантів, які виконують веселі традиційні краківські мелодії. Мета пересування «Лайконіка» – Ринкова площа, де він гарцює на коні, легенько вдаряє дерев’яною булавою роззяв, що трапляються на шляху (вважається, що це принесе їм щастя), і пригощається тим, що дають йому люди.
Біля ратуші «Лайконік» зустрічається з президентом Кракова, від якого отримує «данину» – символічну жменю монет разом з келихом вина. Після тосту за благополуччя міста починається основна частина свята – танець з татарськими хоругвами, народні гуляння та карнавал.