Як українцю купити авто в Польщі?
Купити машину з Польщі та Європи – бажання багатьох. Мати авто краще, а заплатити за нього менше – бажання всіх. Зіставляючи ціни та пропозиції, українці нерідко зупиняються на покупку ТЗ в Польщі, адже саме там вартість автомобіля найбільш комфортна, вибір здатний задовольнити будь-які вимоги, а перегнати машину додому можна досить швидко.
Залишається вирішити сущі формальності – наприклад, як правильно оформити покупку? Або як уникнути шахрайських схем? Чи є можливість купити дешевше? Питання, пов’язані з купівлею машини в Польщі українцями, у всіх подробицях.
Чи може іноземець купити авто в Польщі?
Так – може. Щоб оформити покупку в Польщі досить мати будь-які підстави для законного перебування в країні: безвізовий режим, віза, карта побиту, карта поляка.
Подальші процеси багато в чому будуть залежати від обраного новим власником способу оформлення машини в країні, де планується її експлуатація. Це може бути:
- оформлення з метою подальшого проведення митних процедур на території України;
- реєстрація в Польщі для експлуатації в ЄС або переміщення по Україні без розмитнення («на євробляхах»).
У кожного випадку свої особливості оформлення.
Де шукати польську машину?
Перш ніж купити машину, треба її знайти. Ідеальним способом для цього є тематичні сайти, тому що дозволяють дистанційний попередній вибір.
Реальна перевірка авто можлива тільки при особистому огляді, і шанс, що обрана машина не підійде – великий. Щоб заощадити час і кошти, потрібно вибрати відразу кілька пропозицій, щоб уже в Польщі подивитися їх усі, і зупинитися на найкращій.
Сайтів, що пропонують подібні послуги, безліч. І польські, і українські, і міжнародні. Найбільшою популярністю користуються польські автосайти:
- otomoto.pl
- moto.gratka.pl
- moto.allegro.pl
- autotrader.pl
Як перевірити історію машини з пробігом?
Щоб не потрапити до лап шахраїв автомобіль перед покупкою потрібно ретельно перевірити по його історії. Для цього є два варіанти.
Варіант 1. Державний реєстр ТЗ і водіїв
Цей спосіб, м’яко кажучи, не найзручніший. Доведеться звертатися особисто, чекати відповіді, але головне, що підстави для такого звернення повинні бути більш серйозними, ніж «хочу купити, перевірте мені машину». Тому на способі зупинимося коротко.
Даний реєстр називається CEPiK (cepik.gov.pl), куди і подається письмовий запит. Оплачується мито, і очікується відповідь. Варіант підходить для випадків, якщо про автомобіль немає повної інформації, необхідної для онлайн-перевірки.
Варіант 2. Перевірка автомобіля через інтернет
Для онлайн перевірок існують спеціалізовані портали, найбільшою популярністю серед яких користується historiapojazdu.gov.pl. Досить перейти на сайт і ввести дані:
- Чинний номерний знак.
- VIN-номер.
- Дата першої реєстрації.
Всі ці дані можна запросити заздалегідь, до приїзду в РП. Сумлінному продавцеві немає сенсу їх приховувати, адже рано чи пізно документи виявляться на руках у потенційного покупця. Більш того, факт приховування може стати непрямим підтвердженням, що перед вами шахрай.
Ввівши дані, можна отримати великий масив інформації про автомобіль, включаючи:
- марку ТЗ;
- реєстраційні дані;
- дані про власника;
- номерні ідентифікатори кузова/двигуна;
- наявність страховки;
- термін дії техогляду;
- технічні характеристики;
- та інші.
На окремій вкладці «Вісь часу» (oś czasu) будуть представлені всі реєстраційні та інші зміни в хронологічному порядку, зроблені з автомобілем.
Зазначені дані обов’язково потрібно буде порівняти з зазначеними в документах. Для цього ви можете завантажити звіт перевірки в форматі *.PDF. Це буде ще одним способом перевірки машини.
Як українцю купити б/у авто в Польщі? Інструкція
Варіантів покупки і оформлення кілька. Наприклад, покупка нового авто в салоні може супроводжуватися швидким оформленням документів на місці, а для польської реєстрації авто доведеться відвідати ужонд Старости. Зробимо акцент на найбільш трудомісткий варіант – покупка автомобіля у польської приватної особи і оформлення покупки.
- Пошук ТЗ на євробляхах
Уже згадувалося, що найбільш зручно вибирати машину через інтернет. Тому просто вкажемо на необхідність цього кроку.
- Перевірка машини в Польщі
В попередньому розділі способи перевірки були детально розписані. Уточнимо лише, що перевірка повинна бути двоступеневою: попередня по інтернету і остаточна, коли отримані онлайн дані звіряються з документальними.
- Визначаємо недорогий і хороший ТЗ
Сформувавши список з декількох актуальних пропозицій, потрібно ретельно оглянути машини. Якщо немає власного досвіду, можна запитати фахівця або домовитися про перевірку авто в техцентрі. Оплачувати процедуру доведеться покупцеві.
- Внесення завдатку
Цей етап не є обов’язковим, однак при угодах такого плану Zaliczka na zakup samochodu використовується досить часто.
Бувають випадки, коли в цьому зацікавлений і покупець (наприклад, якщо машина сподобалася і хочеться, щоб власник не продав її іншим).
Інструмент дуже зручний, але обов’язково вимагає документального підтвердження. В ідеалі має бути складено і підписано попередню угоду (Umowa przedwstępna sprzedaży samochodu). В крайньому випадку, розписка в отриманні коштів, із зазначенням умов.
За вибором сторін це може бути і готівковий, і безготівковий вид оплати. Завдаток повинен бути частиною загальної вартості машини, а не призначатися понад неї.
- Оформлення купівлі-продажу авто в Польщі
Отже, машина обрана, переходимо до оформлення покупки. Тут відразу зупинимося на двох варіантах можливого оформлення:
- Нотаріально завірений договір.
- Отримання тимчасових номерів.
Спосіб 1. Завірений договір
Це найпростіший спосіб. Оформляється договір, завіряється, новому власнику передаються ключі, техпаспорт, документи і, власне, сам автомобіль. Здається, все просто.
Але, є один нюанс. Якщо в планах подальша реєстрація машини в Польщі, то розглянути цей варіант можна. Однак для проведення митних процедур на території України такий набір документів може викликати додаткові труднощі.
Відзначимо, спосіб цілком законний, але, щоб не ускладнювати процес розмитнення, краще застосовувати метод тимчасових номерів.
Спосіб 2. Тимчасові номера
Цей метод трохи складніший, але найбільш прийнятний для подальшого проходження митних процедур.
Продавець і покупець повинні звернутися до Wydziału komunikacji за місцем перебування продавця з договором про купівлю-продаж, і заявити про намір покупця вивести авто з Польщі.
У відділення здаються попередні номери, пред’являються документи, при необхідності оформляється короткострокове страхування. В результаті покупець стане володарем тимчасових (транзитних) номерів.
Після закінчення угоди на руках у покупця повинні опинитися:
1) Договір купівлі-продажу (Umowa kupna sprzedaży samochodu). Полягає на польському, але, з метою економії коштів на наступний переклад, ми рекомендуємо використовувати двомовний бланк. Угода, крім іншого, включає:
- дата і місце укладення;
- П.І.Б. сторін (реєстраційні дані, якщо сторонами / однієї зі сторін є юридична особа);
- дані посвідчень особистостей (якщо угода укладається між фізособами);
- податкові ідентифікатори;
- Українцям допускається не вказуватися польських номерів, але для майбутнього митного оформлення краще вписати український ІПН, що так само дозволено.
- контакти;
- предмет договору: повні дані про ТЗ;
- вартість угоди і форма оплати.
2) Транзитні номера (бажано).
3) Техпаспорт.
4) Карта ТЗ (Książka pojazdu) – інформація про попередні реєстрації. Якщо даний документ є в наявності.
5) Страховка (Ubezpieczenie OC). Наявність полісу є обов’язковим для експлуатації автомашини. Може бути використаний поліс, що залишився від попереднього власника, якщо така угода була досягнута заздалегідь.
Зверніть увагу, що після оплати і отримання «паперів» угода вважається такою, що відбулася, однак для розмитнення знадобляться і інші документи.
Подальші дії залежать від планів на експлуатацію ТЗ.
Які витрати чекають на покупця?
Будь-які перевірки технічного стану, додаткові експертизи та ін., оплачує покупець. На нього ж лягають витрати по страхуванню авто, якщо поліс від попереднього власника був анульований.
Окремо треба враховувати витрати на митні процедури, перегін, переклад документів і т.д. Інші витрати (наприклад, нотаріус) вносяться за попередньою домовленістю.
Чи може українець поставити авто на облік в Польщі?
Може, але це серйозний процес зі своїми деталями. Проводити цю операцію розумно при наявності дозволу на проживання або довгострокової візи, і застосовувати у випадках, коли митні процедури не плануються.