Хорватія вступила в Євросоюз
Десятирічний шлях, який Загреб пройшов з моменту подачі заявки, завершений: Хорватія стала 28-м членом Євросоюзу. Керівництво країни просить громадян не втрачати оптимізму через спад економіки, який найближчим часом посилить перехідний період: хорвати йдуть з локальних балканських ринків і починають битися за західноєвропейські.
З вечора неділі в хорватській столиці проходять святкові концерти і шоу. У Загреб приїхали 170 офіційних гостей, серед яких чиновники Європейського союзу, представники країн-членів ЄС та країн-сусідів Хорватії по регіону. Прибули президенти Греції, Італії, Литви, Кіпру, Албанії, всіх республік колишньої Югославії, а також самопроголошеного Косова.
З сьогоднішнього дня з 766 місць в Європарламенті 12 займатимуть депутати з Хорватії. Перші вибори в цю європейську структуру пройшли в країні 14 квітня. У Єврокомісії країна отримала крісло комісара з захисту прав споживачів, яке зайняв Невен Міміца, який раніше працював на посаді віце-прем’єра в уряді Хорватії. Хорватська стала 24-тою офіційною мовою ЄС.
Увагу хорватів привернула урочиста церемонія демонтажу таблички “Митне управління Республіки Хорватії” на КПП Брегана між Хорватією і Словенією, яка транслювалася національним телебаченням. Ця процедура символізувала скасування всіх митних бар’єрів Хорватії з іншими країнами ЄС.
Заявку на вступ до ЄС Загреб подав в 2003 р., через всього вісім років після закінчення війни, що спалахнула під час розпаду Югославії. Офіційні переговори з Брюсселем про членство в ЄС почалися в 2005 р. і тривали шість років. Референдум з питань про вступ до ЄС в Хорватії проведено було 22 січня 2012 року.
При низькій явці – 43,5% (1,96 мільйона чоловік), на користь приєднання до Євросоюзу висловилися 66,27% громадян (близько 1,3 мільйона чоловік). Новини про економічні проблеми на півдні Європи не надто підірвали оптимізм хорватів: за результатами опитування, проведеного у квітні поточного року, за вступ до ЄС проголосувало б 61% громадян.
Хорватія – країна на заході Балканського півострова з населенням трохи більше 4,2 мільйона осіб. ВВП Хорватії за підсумками 2012 р. склав € 44 млрд., при розрахунку на душу населення його рівень становить лише 61% від середнього по Євросоюзу. При цьому ціни на продукти харчування в Хорватії впритул наблизилися до західноєвропейських – 92% від середнього показника по ЄС. За даними європейської статистичної служби Eurostat, в квітні 2013 р. безробіття в Хорватії склало 18,1% (у середньому по ЄС – 11%).
За прогнозами експертів, країна втратить тисячі робочих місць і сотні мільйонів євро через вихід у зв’язку зі вступом до ЄС з угоди країн Центральної і Південно-Східної Європи у вільному товарообміну (CEFTA), після чого Сербія, а також Боснія та Герцеговина, де хорватські товари користувалися високим попитом, введуть мита. У той же час на завоювання своєї частки на західноєвропейських ринках у хорватських підприємців піде кілька років.