Дорога Польщі до Європейського Союзу
Зміна в 1989 р. громадської і економічної системи в Польщі призвело до реоріентаціі пріоритетів польської зовнішньої політики. Одним з її нових елементів було прагнення до зближення з Європейським співтовариством, а в більш далекій перспективі – участь у цій структурі на правах члена.
Польща встановила дипломатичні відносини з Європейським співтовариством в липні 1988 р. На наступний рік (19.09.1989 р.) відбулося підписання договору про торгівлю і торговельне та економічне співробітництво між Польщею і Європейським економічним співтовариством (ЄЕС). Цей договір ліг в основі подальших контактів і була вихідним пунктом для проведення в майбутньому переговорів про участь Польщі в Європейському співтоваристві.
Про намір Польщі вступити в ЄС повідомив прем’єр Т. Мазовецький у своєму виступі в Європейському парламенті в лютому 1990 р. Дещо пізніше, в червні 1991 р., міністр закордонних справ К. Скубішевскі у своєму експозе заявив у польському сеймі, що метою Польщі є вступ в майбутньому в Європейське співтовариство на правах члена.
Із заявою про своє бажання почати переговори з питання про вступ до спільноти Польща виступила 19 травня 1990 року. Переговори почалися в грудні 1990 року, тривали 11 місяців і закінчилися підписанням Європейського Договору про Співдружність Польщі з Європейськими співтовариствами та країнами, які є їх членами (16.12. 1991 р.). Підписання Європейського Договору послужило початком політичного діалогу між Польщею та Співтовариством (а потім з Союзом Європи), а також поступової лібералізації торгівлі промисловими продуктами, закінченою встановленням зони вільної торгівлі.
Це призвело до розквіту торгівлі між Польщею та Європейським співтовариством і до розширення діалогу і політичного співробітництва, що в свою чергу сприяло подальшому зближенню між Польщею та Співтовариством. Європейський пакт набув чинності 1 лютого 1994 р., причому частина III пакту, що стосується торгівлі і проблем, пов’язаних з торгівлею, почала діяти з 1 березня 1992 року.
Однак, ключове значення для Польщі з точки зору її прагнення увійти до складу членів, мав саміт у Копенгагені (21?? 22 червня 1993), на якому Рада Європи встановив, що метою Європейського співтовариства є його розширення на країни Центральної і Східної Європи. Рада Європи сформулював політичні та економічні критерії, від дотримання яких залежить прийом до складу членів Європейського Союзу держав цього регіону.
Серед цих критеріїв знаходяться такі, як стабільний державний устрій, що гарантує демократію та законність, дотримання прав людини та основних свобод, у тому числі прав національних меншин, що працює ринкова економіка, здатність країни справлятися з конкуренцією і ринковими силами всередині ЄС, здатність держави-кандидата виконувати членські зобов’язання, а також реальна здатність ЄС прийняти до своїх лав нових членів.
Черговим важливим етапом на шляху Польщі в ЄС було виражене Європейською комісією (16 липня 1997 р.) згоду на початок переговорів ЄС із шістьма країнами-кандидатами – Польщею, Чехією, Угорщиною, Словенією, Естонією та Кіпром. Рада Європи прийняла в грудні 1997 р. рішення про початок переговорів з 6 кандидатами, які почалися 31 березня 1998 року.
У 1999 р. ЄС прийняв рішення почати переговори про прийняття з черговими чотирма кандидатами – Словаччиною, Литвою, Латвією та Мальтою. Переговори про прийняття проводилися у двох етапах: спочатку аналізувався відповідність законодавства кандидата до законодавства ЄС, а потім починалася фаза докладних переговорів по 30-ти тематичних розділах.
У цю фазу переговорів Польща увійшла 10 листопада 1998 року. Початок переговорів про прийняття було для всієї державної структури Польщі та її економіки серйозним викликом, насамперед у зв’язку з необхідністю приведення польського законодавства у відповідність з правовими актами Співтовариства – acquis communautaire.
13 грудня 2002 на засіданні Ради Європи в Копенгагені переговори Польщі про прийняття до ЄС були закінчені (одночасно з іншими державами-кандидатами). Логічним наслідком закінчення переговорів було підписання 16 квітня 2003 року Афінської декларації. Після її ратифікації Польща і 9 інших держав 1 травня 2004 увійшли до складу членів Європейського союзу.