Дональд Туск
22 квітня 1957, Гданськ
Дональд Францішек Туск (пол. Donald Franciszek Tusk) – польський політичний діяч. Прем’єр-міністр Польщі з 16 листопада 2007.
Народився у Гданську в сім’ї кашубів – однієї з споконвічних народностей регіону. В кінці 1970-х закінчив історичний факультет Гданського університету. Володіє англійською та німецькою мовами.
Дональд Туск організував перший в університеті осередок незалежної профспілки “Солідарність”, що виступив проти правлячого комуністичного режиму (лідером був перший президент посткомуністичної Польщі Лех Валенса).
Під час воєнного стану не міг працевлаштуватися за фахом. Доводилося займатися важкою фізичною працею – наприклад, “промисловим альпінізмом” (роботою на висотних об’єктах), зокрема – на гданській судноверфі. Паралельно редагував друковані видання польського підпілля.
На рубежі 1980-1990-х років Туск створює й очолює Ліберально-демократичний конгрес, за списком якого в 1991 році проходить до парламенту. У наступній парламентській гонці його партія програє, однак Д. Туск і перший демократичний прем’єр Польщі Тадеуш Мазовецький об’єднують сили, результатом чого стає “Унія Свободи” – партія, яка увійшла в урядову коаліцію.
У 2000-му Дональд Туск разом з декількома відомими політиками правого напряму створює правоцентристську, ліберальну “Громадянську платформу”. Вона стала найбільшою опозиційною партією по відношенню до посткомуністичної більшості (один з лідерів – другий польський президент Олександр Кваснєвський), а сам Дональд Туск зайняв пост віце-спікера Сейму.
Накопичена до 2005 року досить пристойна популярність Туска, як відзначала “Російська газета”, не допомогла йому у боротьбі з братами Качинськими. Його політсила тоді програла консервативній партії “Право і справедливість” Ярослава Качинського на парламентських виборах, а особисто лідер “Громадянської платформи” поступився Леху Качинському в гонці за президентське крісло.
Послідуюча досить швидко сварка між членами створеної коаліції призвела до оголошення позачергових парламентських виборів, з яких 21 жовтня 2007-го переможцем вийшов уже Туск зі своєю “Громадянською платформою”, тим самим отримавши право очолити уряд Польщі. Дональд Туск призначений на посаду прем’єра 9 листопада 2007 року.
Крім політики, яка займає більшу частину часу Д. Туска, в останні роки він встиг взяти участь в редакційних колегіях кількох відомих польських журналів і написати кілька книг про історію Гданська.
Погляди і оцінки.
Лідер “Громадянської платформи” – переконаний ліберал-ринковик, прихильник соціальних реформ. На зовнішньополітичному напрямку планує якомога швидше нормалізувати відносини з Німеччиною, які останнім часом помітно охололи, і з Росією, які за участю братів Качиньських зіпсувалися ще більше.
При цьому Д. Туск виступає за більш стримані відносини з Вашингтоном, зокрема, в питанні розміщення на території Польщі об’єктів протиракетної оборони.
“У разі перемоги на виборах я буду щосили підкреслювати європейський характер Польщі. Для нас ключовими залишається зміцнення наших позицій в Євросоюзі. Наші контакти з США будуть мати партнерський характер“, – заявив він під час виборчої кампанії.
Прихід на прем’єрський пост Дональда Туска стане позитивним для України, вважає оглядач польського видання “Gazeta Wyborcza” Марцін Войцеховський. Брати Качинські через свою непоступливість і непередбачуваність у міжнародних відносинах заробили дуже сумнівну репутацію у Європі. Тому не можна з упевненістю сказати, що їхня підтримка України у Брюсселі йшла Києву на користь, вважає М. Войцеховський. Зате при голові уряду Туска, швидше за все, “імідж Польщі у Європі буде набагато кращий, і вона зможе краще допомагати Україні інтегруватися в європейські структури”, упевнений оглядач.
Сім’я, хобі.
Політик одружений, подружжя виховали сина і доньку.
Серед захоплень Дональда Туска – футбол. Він навіть очолює команду любителів.