Бігос рецепт
- Різні м’ясні продукти – 1 кг
- Квашена або свіжа капуста – 1,5 кг
- Кислі яблука – 4 шт
- Сушені гриби – 50 г
- Цибуля – 2 шт
- Чорнослив – 20 шт
- Червоне сухе вино – 1/2-2/3 склянки
- Сіль, перець за смаком
Бігос – традиційне польське блюдо, яке готується на Паску. Бігос – це досить складна композиція, яка має безліч варіантів.
Майже в кожному польському домі він готується по-своєму, відповідно до домашньої традиції. Це і мисливський, і литовський, і селянський бігос, і безліч інших. Готується він з однієї квашеної, або з квашеної і свіжої чи тільки зі свіжої капусти.
На 1 кг різних м’ясних продуктів (з перевагою ковбаси або шинки) узяти 1,5 кг квашеної чи свіжої капусти. Можна взяти половину квашеної, а половину свіжої. М’ясний асортимент повинен складатися з нарізаних кубиками смаженої свинини, смаженої або тушкованої яловичини, звареної в овочевому відварі буженини, шматка смаженої качки і нарізаної кружечками ковбаси (краще всього, різного гатунку, непогано додати нарізану кубиками нежирну варену шинку).
Так само додається залишившийся після смаження м’ясний сік. Квашену капусту порубати не дуже дрібно, а свіжу – тонко нашаткувати і обов’язково обшпарити окропом.
Варити капусту на слабкому вогні в невеликій кількості води, ще краще – у відварі з-під ковбаси. Якщо використовується тільки свіжа капуста, то наприкінці варіння треба додати 3/4 кг очищених кислих і дрібно нарізаних яблук. Яблука кладуться і в квашену капусту, але в меншій кількості (4 шт).
Окремо відварити сушені гриби. Готові гриби нарізати тонкою соломкою і разом з відваром додати в капусту, змішану з м’ясом і копченостями. Потім покласти в бігос великі, дрібно нарізані і злегка підрум’янені в смальці або маслі цибулини. Той, хто любить жирніший бігос, може смажити цибулю в 50-100 г смальцю.
До ледве “пихтящого” на вогні бігоса додати нарізаний соломкою чорнослив (без кісточок). Чорнослив можна замінити 1-2 ст. л. гарного сливового повидла. Бігос посолити і поперчити, можна також додати трохи цукру.
Під кінець влити в бігос червоне сухе вино або, якщо є, Мадери. Після закладки всіх компонентів бігос потрібно протушити на слабкому вогні 40 хв.
Увага: його треба часто помішувати, тому що він легко підгорає.
Наступного дня бігос розігріти. Найсмачніший і цілком “дозрівший” бігос буває після третього розігрівання. Рекомендується додавати 1 ст. л. томатної пасти.
Варити бігос слід в звичайній емальованій або ж чавунній емальованій каструлі, але ні в якому разі не в алюмінієвій.
Подавати дуже гарячим, з чорним або білим хлібом, непогано з чаркою холодної горілки.
Майстерність в приготуванні цього старопольського бігосу досягається досвідом. Щоб із уміло дозованих компонентів вийшло блюдо, повне гармонії, його потрібно готувати з відчуттям, з толком, з розстановкою, часто пробуючи. Поспіх і неуважність абсолютно неприпустимі.
Дякую за цікаві статті. Проте часто присутні русизми, як-от “блюдо”, “дозрівший”, а має бути “страва”, “дозрілий”. Або ж калька з російської “з толком, розстановкою”… Тільки без образ. А роботу насправді робите корисну і потрібну. Ще раз дякую. Успіхів!