Хто може працювати в Польщі без дозволу на роботу

Для того щоб іноземці могли працювати в Польщі необхідно, крім легального перебування в країні, мати дозвіл на роботу. У даній статті розглянемо деякі ситуації, коли іноземцям дозвіл на роботу не потрібен.

Хто може працювати в Польщі без дозволу на роботу

Хто може працювати в Польщі без дозволу на роботу

Що таке дозвіл на роботу?

Дозвіл на роботу – це офіційний документ, який дає право іноземцю на легальну роботу в Польщі за умови, що він легально перебуває в Польщі на підставі безвізового режиму або має візу або тимчасовий вид на проживання, що дозволяє йому працевлаштуватися в Польщі.

Зверніть увагу, що з 1 січня 2018 є два документи, які дають право легальної роботи іноземцям в Польщі – це дозвіл на роботу і дозвіл на сезонну роботу. Згідно з новими правилами, вони видаються на підставі заяви роботодавця про намір доручити роботу іноземцю (oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi)

Види дозволів на роботу в Польщі

Існує 5 типів дозволів на роботу в Польщі:

  • Тип А – видається іноземцям, які працюють в Польщі на підставі трудового договору з роботодавцем, що проживає в Польщі
  • Тип В – видається іноземцям, які виконують обов’язки в управлінні, є генеральними партнерами або представниками фірм (організацій, підприємств) в Польщі
  • Тип С – видається іноземцям, які виконують роботу в іноземного роботодавця i відряджені до Польщі в відділ або установи іноземного роботодавця
  • Тип D – видається іноземцям, які виконують роботу в іноземного роботодавця, який не має організованої діяльності в Польщі і є переданий до Польщі з метою реалізувати певну тимчасову або разову послугу
  • Тип E – зустрічається дуже рідко і стосується тих ситуацій, коли роботу, яку іноземець виконуватиме в Польщі не вдається класифікувати як підставу для видачі дозволів типу A-D.

Дозвіл на сезонну роботу в Польщі в 2018 році

Основні зміни в працевлаштуванні, відповідно до прийнятого закону, торкнулися сезонних робіт. Раніше, для того, щоб прийняти на сезонну роботу іноземця, роботодавцю необхідно було написати заяву про намір надати роботу іноземцю в Управлінні Праці (urząd pracy). На підставі поданої заяви іноземець міг отримати дозвіл на роботу, термін дії якого становив шість місяців протягом року і, при наявності робочої візи, отримував право легально працювати на сезонних роботах у Польщі.

Однак з 1 січня 2018 року іноземцям видають новий документ: дозвіл на сезонну роботу – новий вид документа, передбачений польським законодавством.

Дозвіл на сезонну роботу видається іноземцям з країн, які не є членами ЄС і дає право на роботу в галузях, що вважаються сезонними. Ви можете працювати максимум 9 місяців протягом календарного року:

  • У разі в’їзду в Польщу для сезонної роботи термін 9 місяців починає вважатися з дня перетину кордону.
  • Якщо іноземець вже знаходиться на території Польщі, то термін 9 місяців починає вважатися з дня видачі дозволу на сезонну роботу.
  • Дозвіл на сезонну роботу видається старостою на підставі заяви роботодавця про намір доручити роботу іноземцю (oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi), за яку роботодавець повинен заплатити 30 злотих.

Працевлаштування іноземців в Польщі на сезонні роботи можливо ВИКЛЮЧНО при наявності дозволу на сезонну роботу!

Іноземець може працювати тільки у того роботодавця, який зазначений у дозволі на сезонну роботу!

Дозвіл на багато сезонну роботу в Польщі

Якщо іноземець є громадянином України, Вірменії, Білорусії, Грузії, Молдови або Росії і виконував у певного роботодавця сезонну роботу хоча б один раз протягом попередніх 5 років, він може отримати дозвіл на багатосезонну роботу в Польщі, термін дії якого становить три роки.

Це означає, що з моменту видачі такому іноземному працівникові даного дозволу, він має право на його підставі отримувати візу протягом наступних трьох років і працювати на сезонних роботах у Польщі не довше 9 місяців на час одного календарного року протягом трьох років.

Іноземець має право працювати в Польщі без дозволу на роботу, якщо він:

  • має дозвіл на постійне проживання в Польщі;
  • має дозвіл на перебування довготермінового резидента ЄС, виданий в Польщі або в виняткових ситуаціях, виданий іншою державою-членом ЄС;
  • має дійсну Карту Поляка;
  • є студентом стаціонарної форми навчання в Польщі, перебувають на підставі візи;
  • є студентом стаціонарної форми навчання в Польщі, перебувають на підставі дозволу на тимчасове перебування, виданого на підставі навчання;
  • є випускником польських післягімназійних (якраз поліцеальна школа і визнана післягімназійною освітою) і вищих навчальних закладів або аспірантури на стаціонарній формі навчання;
  • має дозвіл на тимчасове перебування в Польщі, отримане в зв’язку з укладенням шлюбу з громадянином Польщі або іноземцем, що має дозвіл на постійне проживання або перебування довготермінового резидента ЄС, статус біженця, тимчасовий або гуманітарний захист, а також дозвіл на толерантне перебування в Польщі;
  • має статус біженця;
  • має дозвіл на толерантне перебування;
  • отримав додатковий, тимчасовий або гуманітарний захист в Польщі;
  • є громадянином країни – члена ЄС або Європейської економічної зони або членом його сім’ї;
  • є жертвою торгівлі людьми;
  • подав в строк заяву про продовження дозволу на тимчасове проживання, якщо безпосередньо перед подачею заяви мав право працювати без дозволу;
  • проводить тренінги, бере участь у стажуванні, в рамках програм ЄС або інших міжнародних програмах з надання допомоги;
  • є вчителем іноземних мов, що працює в дитячих садах, школах та інших освітніх установах;
  • працює до 30 днів на рік, як вчений, художник або артист;
  • відноситься до інших груп, таких як викладачі іноземних мов, делеговані на роботу в установи культури, військовослужбовці, постійні кореспонденти ЗМІ, спортсмени та духовенство.

Дозвіл на роботу не завжди потрібен для громадян Вірменії, Білорусі, Росії, України, Грузії і Молдови. Вони можуть працювати в Польщі без дозволу до шести місяців протягом 12 місяців. Однак, в такому випадку роботодавець повинен подати до служби зайнятості (PUP) заяву про доручення роботи іноземцеві.

Якщо після закінчення 3 місяців роботи на підставі заяви про доручення роботи іноземцеві роботодавець хоче продовжити з ним співпрацю на основі договору про прийом на роботу, і на умовах не гірших, ніж викладені в заяві, він може подати воєводі заяву про видачу дозволу на роботу (або іноземець може подати заяву про видачу дозволу на проживання та роботу). Такий дозвіл видається в спрощеному порядку, тобто минаючи так званий тест ринку праці. В цьому випадку іноземний громадянин може легально працювати у вищевказаного роботодавця в період очікування рішення щодо видачі дозволу.

Дозвіл на роботу не потрібно також для іноземців, делегованих до Польщі іноземним роботодавцем (якщо вони зберігають постійне місце проживання за кордоном) на термін, що не перевищує 3 місяців, з метою:

  • виконання монтажних робіт, технічного обслуговування або ремонту обладнання, що постачається, якщо іноземний роботодавець є їх виробником;
  • отримання замовлених пристроїв, машин, конструкцій або іншого обладнання, виконаних польським виробником;
  • навчання персоналу польського роботодавця, що є одержувачем обладнання;
  • монтажу і демонтажу виставкових стендів, якщо замовником є іноземний роботодавець, який делегує їх для цієї мети.

Наведена вище стаття представляє основні принципи, пов’язані з правом на роботу без дозволу. Для отримання вичерпної інформації слід звернутися в Воєводські Управління або інші організації, де вам допоможуть в сумнівних випадках.

Правові підстави:

  • З 12 лютого 2018 року набули чинності нові поправки до Закону про іноземців.
  • Закон про сприяння працевлаштуванню та установи ринку праці (Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. O promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
  • Розпорядження Міністра праці та соціальної політики 20 липня 2011 року стосується випадків, в яких доручення роботи іноземцеві на території Республіки Польща допускається без необхідності отримання дозволу на роботу (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 lipca 2011 r. W sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *