Польське пиво
Сказати, що поляки люблять пиво – це не сказати нічого. Щорічно, середньостатистичний житель Польщі випиває близько 93 літрів цього золотистого напою. З точки зору споживання хмільного еліксиру на душу населення, Польща займає лідируючі позиції не тільки в Європі, але і у всьому світі.
Традиція польського пивоваріння – одна з найстаріших у світі. Вона сходить своїм корінням в далекі доісторичні часи Леха – легендарного предка всіх поляків. Найстаріше письмове згадування про польське броварництво (пивоваріння) можна вважати хроніку Тіетмара Мерсенбургського, який описував, що «перший король польський Болеслав Хоробрий із за своєї пристрасті до хмільного пива був прозваний пиволюбом». Цей факт свідчить про те, що пиво було відомо в Польщі вже наприкінці X століття. Приблизно в той же час була відкрита перша королівська пивоварня.
Пивоваріння стало вельми важливою частиною економіки Польщі. Унікальна рецептура цього напою трималася в найсуворішій таємниці, розголошення якої загрожувало навіть смертельною стратою. Влада Польщі стежила за роботою броварів і здійснювала постійний контроль за якістю пива.
Під час неврожаю, пивоварам навіть виплачувалася певна грошова компенсація за збиток, пов’язаний з погодними умовами або наслідками битв. Найчастіше, пивоварні функціонували при чоловічих монастирях, відповідно, якщо слідувати логіці, то цілком можливо, що пиво в ті часи називали монастирським.
З часом популярність пива так зросла, що поодинокі броварні не могли забезпечити таку величезну кількість золотистого нектару. Були відкриті перші державні пивоварні, які щорічно виробляли до 3 мільйонів літрів пива різних сортів. Польські пивовари успішно конкурували зі своїми чеськими, львівськими та німецькими сусідами.
Якщо запитати у поляків про їх улюблене пиво, вони не замислюючись дадуть відповідь – польське! Патріотизму жителів Польщі, звичайно, можна позаздрити, але нам, іноземцям, все ж хотілося б детальніше дізнатися про самі смачні і найзнаменитіші сорти польського пива. Особливо – перед поїздкою в цю чудову країну.
Пиво «Wojak»
Пивна марка «Wojak» (солдат) була створена на пивному заводі в місті Кельце. Пізніше, Келецьку броварню придбала Компанія Пивоварська і виробництво цього пива було перенесено в Тіскі Княжі Пивоварні. Пиво «Wojak» – світлий сорт з 5-ти відсотковим вмістом алкоголю. Воно порівняно не дороге, розливається як в скляні пляшки, так і в жерстяні банки. Вважається одним із самих бюджетних пивних напоїв.
Пиво «Okocim»
З популярністю цієї марки в 90-х роках минулого сторіччя навряд чи позмагались би самі імениті пивзаводи світу. На жаль, після того, як права на «Okocim» були викуплені відомим концерном «Carlsberg», його якість, як і колишня слава, залишилися далеко позаду. Проте, поляки люблять цю марку, вважаючи її кращою за інші, більш дорогі сорти. Пиво «Okocim» має кілька різновидів. Найвідоміше з них є «Okocim Premium mocne». У сегменті сильних пивних напоїв, ця марка займає лідируючі позиції в Польщі.
Пиво «Kasztelan»
Ще одна марка, правами на яку володіє «Carlsberg». Ще кілька років тому «Kasztelan» вироблявся лише в одній невеликій броварні на Півночі Мазовії і володів статусом регіональної пам’ятки. У зв’язку з великою популярністю серед туристів і місцевих жителів, було прийнято рішення про створення загальнонаціонального бренду.
Популярність «каштеляна» пояснюється одним з його видів, а саме – непастеризованим нефільтрованим пивом. Після того, як «Carlsberg» почав виробництво цієї марки, багато любителів пива обурилися, мовляв – це вже не той «Kasztelan». Але не дивлячись ні на що, воно все ж входить в список найпопулярніших хмільних напоїв Польщі.
Пиво «Lech Premium»
Стандартний продукт Компанії Пивоварської. Пиво «Lech» почали виробляти близько 30 років тому. Назвою своєю воно зобов’язано футбольним фанатам, які, у вільний від матчів час, працювали на броварні. «Lech Premium» на сьогоднішній день не тільки одна з найпопулярніших пивних марок в Польщі, але й одна з найбільш експортованих в США, Канаду і Великобританію. Це пиво є справжнім фаворитом серед громадян середнього віку – від 20, до 35 років.
Пиво «Zywiec»
Звучить досить парадоксально, але сьогодні пиво «Zywiec» більше відомо закордоном, ніж в самій Польщі. Але до 2010 року воно вважалося одним з найпопулярніших польських пив на внутрішньому ринку. Історія цієї марки почалася ще в середині XIX сторіччя. «Zywiec» підтримує давні традиції пивоваріння і є офіційним спонсором багатьох заходів. Бажаючи відновити втрачену популярність, керівництво броварні влаштовує численні музичні фестивалі, на яких грають аж ніяк не попсу. Бренд «Zywiec» – символ польського пивоваріння.
Пиво «Warka Jasne Pelne»
Пиво «Warka» є офіційним спонсором Національної збірної Польщі з футболу. Поляки жартують – «Хоч наші й погано грають, але на смак пива це не впливає». Марка «Warka Jasne Pelne» була створена з урахуванням переваг польських любителів пива. Це типовий лагер з оборотами 5,7 %. «Warka Jasne Pelne» позиціонує себе як якийсь мейнстрім серед молодого польського покоління.
Пиво «Harnas»
І знову всюдисущий «Carlsberg». Кілька років тому в продаж надійшла нова марка пива – «Harnas». І з перших же днів обзавелася вірними прихильниками. Пиво «Harnas» належить до економ-класу і відрізняється порівняно невисокою вартістю. Можливо, саме цим можна пояснити його популярність – після фінансової кризи поляки стали більш прискіпливі до дорогих продуктів.
Пиво «Tatra»
Пиво «Tatra» має багато спільного зі своїм вище згаданим побратимом. Воно продовжує «гірську лінію» і отримало схожу популярність останнім часом. Виробники характеризують цю марку як середньо-бюджетну, пропоновану чоловікам у віці від 35 років. Уміло проведена рекламна кампанія дійсно вивела «Tatra» на перші позиції популярності. Крім того, величезна кількість акцій, які дозволяють купити «дві пляшки за ціною трьох» значно економлять бюджет пиволюбів.
Пиво «Zubr»
Пиво «Zubr» виробляє Компанія Пивоварська. Але це право вона кілька років тому викупила у однієї приватної регіональної броварні. Треба віддати належне – КП зробила все, для того, щоб «Zubr» перетворився на одну з найпопулярніших марок польського пива. Крім традиційного лагера, під маркою «Zubr» зараз виробляється і сильніша його версія – «Zubr Ciemonzloty», основним завданням якої було подовжити пивний сезон до пізньої осені, і навіть – ранньої зими. Як би там не було, а « Zubr » все ж став однією з найпопулярніших пивних марок.
Пиво «Tyskie»
А ось самим-самим улюбленим і самим-самим популярним пивом Польщі є пиво «Tyskie». Ця марка виробляється в Тиских Княжих Пивоварнях. За неофіційними даними – це найстаріша марка польського пива. Вважається що «Tyskie» почали варити ще в XVII столітті. Обширна рекламна кампанія пива націлена не тільки на поляків, а й на закордонних сусідів. На сьогоднішній день річний оборот пива «Tyskie» досягає 5 мільйонів гектолітрів.
Те, що поляки люблять своє пиво – вельми похвально. І їм, як ми бачимо, далеко наплювати на його схожість або відмінність з всесвітньо відомими пивними брендами. Ну а нам залишається всього лише з’їздити до Польщі і самостійно вибрати найсмачніше пиво Республіки Польща.