Депортація з Республіки Польща

Депортація (лат. deportatio – вигнання, висилка) – примусова висилка особи або цілої категорії осіб до іншої держави чи в іншу місцевість, зазвичай – під конвоєм.

Витяг із закону про іноземців Республіки Польща від 25 червня 1997 року.

Стаття 52.

1. Іноземець може бути депортований з території Республіки Польщі в разі, якщо:

1) він знаходиться на ній без відповідного дозволу на в’їзд або перебування;

2) виникає будь-яка обставину, зазначене у статті 13 п.1;

3) іноземець не має коштів, необхідних для оплати витрат на перебування,

4) він працевлаштувався або виконував роботу, не маючи на те відповідного дозволу або згоди, або зробив іншу діяльність без отримання відповідного дозволу.

2. Іноземець, якому надано притулок або дозвіл на проживання, може бути депортований тільки після позбавлення притулку або скасування дозволу на проживання.

3. Іноземець, який має статус біженця, наданий йому в Республіці Польща, може бути депортувати тільки після того, як він буде позбавлений цього статусу або ж виникнуть обставини, про які йде мова в статті 32 Женевської конвенції.

Стаття 53.

1. Іноземця не можна депортувати в країну, в якій він може бути переслідуваний за расовими, релігійними і національними ознаками, за належність до певних суспільних груп, за політичні переконання або підданий тортурам або нелюдському, принижучому його, відношенню, або покаранням такого роду.

Стаття 54.

1. У рішенні про депортацію точно визначається дата депортації іноземця з території Республіки Польща. У рішенні може бути також визначений маршрут прямування і конкретне місце перетину кордону.

2. Видача рішення, про яке йде мова в п.1, підтверджується записом в паспортному документі іноземця або проїзному документі.

3. Рішення про депортацію може бути здійснено в екстреному порядку, за винятком випадків депортації іноземця, який має статус біженця.

4. Рішення про депортацію у відповідності із законодавством припиняє дію візи, призупиняє дозвіл на проживання на зазначений період, а також на працевлаштування або виконання іншої роботи іноземцем. У разі депортації іноземця, що володіє статусом біженця, визнаному за ним в Республіці Польща, без позбавлення його цього статусу, стаття 45 п.1 не застосовується.

Стаття 55.

1. У рішенні про депортацію можна призначити іноземцю місце його проживання до дати депортації і зобов’язати його систематично відзначатися в органах, зазначених у рішенні.

2. Іноземець не може виїхати з вказаного місця проживання без згоди органу, який прийняв рішення про депортацію.

Стаття 56.

У іноземця, щодо якого прийнято рішення про депортацію, беруться відбитки пальців і робиться його фотографія.

Стаття 57.

Іноземець, щодо якого прийнято рішення про депортацію, може бути негайно вивезений на державний кордон Республіки Польща, на кордон, в аеропорт або в морський порт держави, до якої здійснюється депортація, якщо:

1) цього вимагають причини, пов’язані з обороноздатністю, безпекою держави або охороною громадського порядку;

2) він не виїхав з території Республіки Польща в період, позначений у рішенні про депортації.

Стаття 58.

1. Іноземець, щодо якого виникають обставини, які обґрунтовують його депортацію, або якщо він не виконує вимог, визначених у рішенні про депортацію, може бути затриманий на час, що не перевищує 48 годин. Затриманому іноземцю забезпечуються права, передбачені Кримінально-процесуальним кодексом для затриманих осіб.

2. Негайно після затримання іноземця необхідно виступити з клопотанням про прийняття рішення про його депортацію або почати дії з доставки його на кордон, а в разі виникнення обставин, про які йде мова в статті 59 пп. 1 і 2, виступити з клопотанням про розміщення іноземця в охоронюваному таборі або про застосування щодо його арешту з метою депортації.

3. Якщо протягом 48 годин з моменту затримання, іноземцю не вручено копії постанови про мотиви його розміщення в охоронюваному таборі або застосування щодо його арешту з метою депортації, він підлягає негайному звільненню.

Стаття 59.

1. Якщо негайний вивіз іноземця на кордон неможливий і виникають обґрунтовані побоювання, що він буде ухилятися від виконання рішення про депортацію, він може бути поміщений в охоронюваний табір до часу виконання цього рішення.

2. Якщо виникають обґрунтовані побоювання, що іноземець не підкориться розпорядженням, чинним в охоронюваному таборі, або якщо іноземець, який перебуває в охоронюваному таборі, залишить його без дозволу, з метою подальшої депортації до нього може бути застосований арешт на період, необхідний для виконання рішення про депортацію.

3. Якщо іноземець нелегально перетнув кордон і не має паспорта, його необхідно розмістити в охоронюваному таборі, а якщо виникають обставини, визначені в п.2, – застосувати арешт з метою подальшої депортації на період, необхідний для встановлення його особи або реалізації рішення про депортацію.

4. Іноземця, який перебуває в охоронюваному таборі або арештованого з метою депортації, необхідно негайно звільнити, якщо зникли причини, що обґрунтовують застосування цих заходів, або якщо протягом 90 днів з моменту його затримання не виконано рішення про депортацію.

Стаття 60.

1. Іноземець не підлягає розміщенню в охоронюваному таборі або арешту з метою депортації, якщо це може призвести до виникнення загрози його життю або тяжких наслідків для його родини.

2. Якщо того вимагає стан здоров’я іноземця, який перебуває в охоронюваному таборі або під арештом з метою депортації, необхідно помістити його у відповідну медичну установу.

3. Приймаючи постанову про приміщення іноземця в охоронюваний табір або його арешт з метою депортації, необхідно:

1) поінформувати відповідне дипломатичне представництво або консульську установу – на вимогу іноземця, якого це стосується;

2) поінформувати опікунський суд, якщо виникає необхідність заснувати опіку над його дітьми;

3) поінформувати особу, зазначену іноземцем,

4) вжити необхідних заходів з метою охорони його майна.

4. Іноземця необхідно проінформувати на зрозумілій йому мові в письмовій формі про його права, про вжиті щодо нього заходи та рішення.

Стаття 61.

1. Іноземцю, щодо якого застосовано необґрунтоване затримання, приміщення в охороняємий табір або арешт з метою депортації, повинна бути виплачена з державної скарбниці компенсація за заподіяну моральну та матеріальну шкоду.

2. Дії, про які йде мова в п.1, з виплати компенсацій за необґрунтоване засудження, арешт або затримання реалізуються відповідно з Кримінально-процесуальним кодексом.

Стаття 62.

1. Фінансові витрати, пов’язані з депортацією, покриваються за рахунок іноземця, з урахуванням п.3, а також відповідно до статті 15 і пп. 2 і 6.

2. До витрат, про які йде мова в п.1, відносяться зокрема:

1) витрати на оплату проїзду іноземця до державного кордону Республіки Польща, межі, морського порту або аеропорту держави, куди курсує іноземець, або куди він доставляється;

2) витрати, пов’язані з конвоюванням іноземця;

3) адміністративні витрати, пов’язані з депортацією іноземця.

3. Якщо депортація іноземця здійснюється через працевлаштування або іншої виконуваної ним роботи без необхідного дозволу і згоди, витрати, про яких згадується в п.1, покриває роботодавець.

4. Фінансові кошти, про яких згадується в пп. 1 і 3, в рамках положень про примусове виконання адміністративного рішення про належну грошову суму стягує орган, який приймає рішення про депортацію. Особі, що покриває витрати, не вручається повідомлення, передбачене даними положеннями.

Стаття 63.

Якщо оплата, про яку йде мова в статті 15 п.6 та статті 62, не може бути стягнута, то вона покривається з державної скарбниці.

Коментарі до статті

  1. Микола :

    Доброго дня!Поставили депорт на пів року за протермінування днів ..Підкажіть як правильно написати апеляцію?Дякую!

  2. Альона :

    Добрый день!допоможiть iнформацiею,достала депорт до польщi,art302 ust1 pkt 1,3,4,6.чи можу я вiдкрити вiзу до словакii

  3. Tamara :

    Добрый вечер, друзья!
    Ситуация банальная для вас, но не дня меня.
    В ночь на 4.09.2016 меня сняли с автобуса на Польской границе Korczowa. Выяснилась просрочка визы D на 4 дня(3 дня и ночные часы). В итоге получила депортацию на 6 месяцев “с запретом повторного въезда на территорию РП и других государств Шенгенской зоны”.
    Инкриминируемые статьи: 302 п.1.пп.3, 310 п.1, 318 п.1 в связи с стю 315 п.1 и 319 п.1.

    Вопрос: находятся ли мои данные в базе СИС? И какие должны быть мои дальнейшие действия(по Вашему мнению) дабы выбраться из передряги?

    P.S. Визы первая. Поездка первая. Залётов до этого не было. Виза рабочая Польская, но работала в Италии. Проблем с документами не было.

    С Уважением!

    • Анна :

      Напишите апеляцию,почитайте раздел СИС здесь ,там все расписано.

      • Tamara :

        1642 коментария в тесе СИС не просто переварить)
        Я поняла, что апеляция пишется Коменданту на границе в произвольной форме, приклепляются к ней ксерокопии документов и всё это дело отправляется заказным письмом.
        Затем он рассматривает запрос и отвечает так же адресным письмом.
        Но я не знаю как оформляется официальная бумага ему. Так же как и оплата комиссии(за что?).

        В документах ничего толкового не написанно. Есть только линк на сайт epuap, который на даный момент не работает.

        • Анна :

          Оформляется в форме оф.заявления кому от кого и собственно обращение.
          Счёт должен быть номер в документах которые дали,в пункте о апелляции.

        • Оля :

          Доброго дня в мене та сама ситуація підкажіть будь ласка як Ви писали лист, дякую

          • Tamara :

            Здравствуйте, Ольга. Ещё не писала. У меня с польским языком всё плохо. Как всё сделаю – опишусь тут)

  4. Оля :

    Tamara скажіть будь ласка а візу блокують після депортації?

    • Оля :

      Tamara я лист написала завтра йду відправляти!

      • Оля :

        Анулюють візу після депортації?????

      • Кристина :

        Добрый день,у меня такая же ситуация как и у вас,увидела что вы написали письмо аппеляцию.Прошу вас о помощи и скинуть мне пример письма,хочу тоже сократить срок депортации

        • Сергей :

          Здравствуйте, очень интересно ваши успехи с написанием апиляции, не могли бы вы ввести меня в подробности оформления и отправления апиляции, очень вам буду благодарен.

      • Сергей :

        Здравствуйте, у меня сейчас точно такая же ситуация и я хочу подать апеляцию, не могли бы вы прислать мне пример вашего письма, а то очень переживаю и понятия не имею как,что и куда, прошу вас помочь мне

        • Оля :

          Доброго дня! Куди вам його присилати?

          • Сергей :

            Вот на этот емайл: rotnazamok1@ukr.net Спасибо вам

          • admin :

            Доброго дня, Оля. Можете вислати і мені на пошту (vollodimir@gmail.com), я розміщу на сайті, якщо вам не важко 🙂 Завчасно дякую 🙂

          • Роман :

            вишліть мені будь ласка листа..
            konovaliukroman@gmail.com
            дякую

          • Вадим :

            доброго времени суток Оля. Не могли бы вы и мне на электронку сбросить,ваше письмо, для снятия депорта, так как просрочена виза была на 2 дня. Заранее благодарен.

  5. Оля :

    Якшо отримали депортацію чи завжди анульовують,і чи можна отримати другу візу

  6. петро :

    мені вдарили на рік. але я подав. відкрили візу я поїчав і повернувся через місяць ніхто нічого неказав.

  7. РОМАН :

    ДАЛИ ЗАБОРОНУ ВЇЗДУ НА ПІВ-РОКУ.МАЄ БУТИ ШТРАФ ЩОБ ЗАПЛАТИТИ НЕ ЗНАЮ КУДИ ЗВЕРНУТИСЬ

  8. Светлана :

    у меня депортация из Польши на пол года, в акте так и написано, что только Польша, другие страны шенгена посещать можно. Штраф тоже не платила, не знаю куда… и как узнать, есть ли моя информация в базе СИС? хочу оформлять визу в Канаду, польша дает свои данные?

    • Наталія :

      В документах мали подати маленьку бамажку там єст куда платити штраю
      Ї на пів року то не депорт то тілко заказ о не вїзд до пеиен полкі
      Можна од волас те не є трудним
      Я власни мала такій заказ на рік і штраф то оплатила і написала листа з пояснюванням чому я там затрималась за пів місяся зкасовали заказ і зарас подала на нову візу

    • Анна :

      Ви читали форум?те що написано тильки Польша пишуть всим
      поляки передаютьсправу в суд вам присуджують срок з випробним термином.инапротязи цього часу ви невииздни бо дани в СИС.
      Я думаю що на рахунок Канади можете не переживати.я к давно був ваш депорт и коли хочете подаватись?

  9. Лілія :

    Добрий день мене з Франції департували по польській візі і сказали заборона вїзду на 1 рік зони шенгену але в паспорті нічого непоставили.у візовому центрі кажуть віза дійсна незнаю чи можна виїхати?

  10. Кристина :

    Привіт . Вчора(19.12.16) поставили депорт на пів року, анолювали візу, і дали 15 днів на виїзд. (В мене робоча віза , перебуваю в Польші трошки більше тижня) затримала в аеропорті ( хотіла полетіти до мами в Італію на свята) ще не працевлаштувалась, не встигла (планувала після свят) немає з ким порадитись. Допоможіть , як мені вчинити ?

    • Анна :

      За нецільове?
      Ну віза анульована,треба вертатися додому і подавать апелляцию,в який доказати ,що ви дийсно збирались працювати.Алеякщо виза робоча,то ви б мали зразу працевлаштовуватись у роботодавця.

  11. Кристина :

    Так нецільове використання сказали. Але я так розумію немає сенсу подавати апеляцію , помилка моя, порадьте ? Дуже вам дякую , що ви відповіли . І я не зовсім зрозуміла ще , я зможу виїзджати в інші країни на протязі цього часу ?

    • Анна :

      Ну попробуйте ,можливо і повезе.все таки це тільки іх твердження ,що ви не використовували свою візу по призначенню.

  12. Кристина :

    Та ще, через пів року , коли департація вже буде не дійсною, буде проблематично відкрити польську візу мені , так ?

  13. Альона :

    Доброго дня, скажіть будь ласка отримала депорт на 6 місяців, незнаю чи знаходжусь в сіс,хочу поїхати до праці в Чехію,як це перевірити?

  14. Андрій :

    Доброго дня,в мене польська шенгенська бізнес віза на 2 роки, мені дали департацію на 8 місяців, але сказали що заборони на в’їзд до іншої країни шенгенської зони не дали.Чи можу я по цій візі поїхати через Словакію до Чехії? Чи не буле в мене проблем з перетеном кордону? Штапм про депортацію в паспорті стоїть, чи зможу я поїхати по цій самій візі в Чехію але через інший кордон(наприклад:Словакію)? Коли давали депорт сказали що візу не анульовали.

    • admin :

      Доброго дня. Зазвичай анульовують візу. Вам її не почеркали? Нічого не переклеслювали?

    • Тетяна :

      Добрий день. Така ситуація. Живемо сім’єю рік у Польщі. У травні отримали Карти Побиту. Діти ходять до школи.
      У березні пробувала влаштуватися на роботу. Три дні була на стажировці, і в той момент якраз перевіряли чи легально працюють працівники чи ні. І я на стажировці, без документів, без умови…Я ще походила 2 неділі на роботу, не дали ніякої умови і я далі була вдома з дітьми. Школа, садочок.
      Аж тут у червні ми їдемо на Україну, і на кордоні мені дають ДЕПОРТ НА 1 РІК ЗА НЕЛЕГАЛЬНУ ПРАЦЮ. По факту, в той день, я була на роботі, і нікого нічого не цікавить. На кордоні сказали, що можу подати на апеляцію через пів року. Я не маю тих пів року, тому що діти самі, син йде до класу, а дочка до 8, чоловік на роботі. Можливо хтось мав схожу ситуацію. Чи має зразок як правильно написати листа апеляцію. Депортацію отримала 27.06.2021р

  15. Катя :

    Доброго дня, отримала депортацію на 1 рік. Термін закінчується 23.01.2017. При подачі на візу мені відмовили тому що мої данні знаходяться у списку іноземців, перебування яких не бажане на території Полщі. В посольстві мені сповідомили, що для подачі апеляції необхідно звернутись до прикордонної служби та отримати документи про закінчення депортації. Чи це можна зробити на сайті прикордонної служби чи необхідно почати заяву на місці? Порадьте будь ласка, як можна отримати такі документи.

  16. Kaтя29 :

    Доброго дня=) Така історія…я отримала заборону вїзду на пів року=) одразу написала лист до комісаріату стражи гранічної і отримала позитивну дицизію з анулюванням зоборони вїзду=) не знаю тільки коли подаватись на візу??? якийсь час краще почекати?? хто …що може порадити..Дякую!

  17. Віта :

    В якому банку оплатити тих 10 злотих? бо сьогодні мені в ідеї банку сказали шо на той номер банківського рахунку вони не подають..занадто багато цифрів..

      • Віта :

        дуже дякую..а в тому листі ви вказували причину чого прострочили візу..

        • Kaтя29 :

          ні…я просто там подала номер своєї дицизії про заборону вїзду ( того документа що тобі дали коли депортували) і висловили прохання про відміну мені депортації

          • Віта :

            і за скільки часу ви отримали відповідь?

          • Ірина :

            Доброго дня.Мені теж поставили в паспорті заборону про в”їзд і сказали,що можна написати лист до коменданта,але не знаю як. Чи не могли б Ви допомогти? А ще підскажіть як відправляли Укрпоштою?

        • Kaтя29 :

          Я отримала за півтора місяця=) але там ще свята у поляків були ..так що я думаю плюс..мінус…місяць=)

          • Віта :

            дуже вам дякую за відповіді…удачі вам в подачі документів!!

          • Віта :

            скажіть будь ласка як виглядає та заява шо вам анолювали заборону..бо мені прийшов лист але я шось нічого не розумію

          • Тетяна :

            Добрий день. Така ситуація. Живемо сім’єю рік у Польщі. У травні отримали Карти Побиту. Діти ходять до школи.
            У березні пробувала влаштуватися на роботу. Три дні була на стажировці, і в той момент якраз перевіряли чи легально працюють працівники чи ні. І я на стажировці, без документів, без умови…Я ще походила 2 неділі на роботу, не дали ніякої умови і я далі була вдома з дітьми. Школа, садочок.
            Аж тут у червні ми їдемо на Україну, і на кордоні мені дають ДЕПОРТ НА 1 РІК ЗА НЕЛЕГАЛЬНУ ПРАЦЮ. По факту, в той день, я була на роботі, і нікого нічого не цікавить. На кордоні сказали, що можу подати на апеляцію через пів року. Я не маю тих пів року, тому що діти самі, син йде до класу, а дочка до 8, чоловік на роботі. Можливо хтось мав схожу ситуацію. Чи має зразок як правильно написати листа апеляцію. Депортацію отримала 27.06.2021р

        • Kaтя29 :

          Я вибачаюсь, не бачила вашого прохання =( ще актуально? чи ви вже написали самі той лист?

          • Ростик :

            Добпмй день,підскажіть будь ласка,чи має ьути в квитаеції моє пріщвище?чи достатньо прикріпити її до листа?

          • Віта :

            моя сестра проживає в польщі і передзвонила на границю щоб запитати чи зняли заборону..вони сказали шо так але ніякого підтвердження мені не прислали сказали тільки шо можна подавати на візу і шо коли знімають заборону то нічого не писилають а як би не зняли то тоді присилають лист з відмовою…але просто я не знаю чи відкриють мені візу коли немаю того підтвердження

          • Віта :

            прийшов був тільки лист шо моя справа розглядається і буде закінчена 7 березня

          • Віта :

            можете вислати мені на пошту як той лист виглядає vita271992@mail.ua

          • Роман :

            Катя, могли б ви мені відправити листа якого писали про апеляцію,
            konovaliukroman@gmail.com
            дякую, і ще підскажіть яяк саме його відправляти, що прикріпляти до нього, і куди саме ви писали його..

  18. Анна :

    Скажіть що робити був в польщі пів року працював . Почав робити карту побуту але підкінець візи так і не зробили мені цю карту кажуть десь вони помилились і мене депортували на пів року. Хочу надіслати лист з підтвердженням, щр дійсно робив карту гроші заплачені чеки є. З місця роботи теж буду мати підтвердження. Якщо все вдастся і депортацію анулюють яку візу робити

    • Kaтя29 :

      В мене та сама ситуація=) я відсиділа вже три місяці..мені анулювали депортацію..подалась на візу ..зараз чекаю на результат…подалась на робочу, піврічну…мені так юрист порадив..Щасти!

  19. Анна :

    За день просрочки визы дали пол года депортации, на данный момент написали письмо с просьбой отмены депорта и отправили на границу, визу 180/360 еще 5 мнсецев нельзя делать, как быть когда отменят депортацию, депортация полностью анулирует старую визу или нужно только годовую делать??

  20. ігор :

    Добрий вечір потребую допомоги. Буду дуж вдячний. Маю прострочку візи два роки. Скільки приблизно дадуть депортації якшо сам поїду додому? І якшо дадуть можна змінити фамілію і паспорти а попробувати відкрити візу паспорт маю простий. Дякую небайдужим.

    • Kaтя29 :

      по ідеї 2 роки…в мене в знайомої було пересижено 1.5 роки то хотіли дати 2 роки..але вона як жінка плакала..просила…то дали рік=) тут як пощастить…на який стражаків трапиш=)
      Я просила..то мені теж зменьшили =) хороші люди=)

    • Kaтя29 :

      а змінювати прізвище і паспорт небезпечно…є велика вірогідність що вони все зрозуміють і наслідки можуть бути гіршими…Я б радила їхати додому і писати прохання про ануляцію депортації

    • Olga :

      Якщо у Вас польська віза, Вам потрібно повертатись через Італію літаком, ні в якому разі не через Польщу. у паспорт при посадці кладете 50 євро.

  21. Руслана :

    доброго вечора!у грудні 2016 року мені вдарили депорацію на півроку ,а 7 лютого аналювали депортацію.в мене польська шопінг віза дійсна до травня 2017 року….чи можу я по діючій візі їхати в країни шенгену…дякую

  22. Ірина :

    Катя29, скиньте будь ласка ,що Ви писали у тому листі до коменданта.

  23. Оксана :

    Доброго дня! Нещодавно отримала депортацію в Польщу на півроку.Хочу писати апеляцію, тільки не знаю як це правильно робити. Буду дуже вдячна, якщо хтось зможе кинути зразок листа, щоб мала для прикладу.І яка сама процедура звернення? звертатись до консула особисто чи достатньо тільки лист відправити? Дякую!

  24. Marianna :

    Доброго дня! Якщо внаслідок незнання підрахунку днів у річній Шенген візі Польщі протермінували на 20 днів і отримали депортацію на 6 місців, що саме потрібно вказувати у оскарженні? Краще писати з Польщі від довіреної особи чи з України від самої особи, у якої депортація?Віза ще не закінчилася.

    Дякую!

  25. Роман :

    Доброго дня. мені поставили анулювання візи в аеропорті Польща, сказали що анульоване моє запрошення, і поставили заборону на 6 місяців. Сказали що можу написати листа до коменданта страж граничних.
    Підскажіть як його писати, на якій мові, і куди???

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *