Традиції святкування Різдва в Польщі

Про минуле країни розповідають музеї, цвіт нації проявляє свої таланти в навчальних закладах, а душу народу розкриває сім’я. Якщо ви хочете глибше пізнати поляків, заглянути в найпотаємніші глибини їх загадкової сутності, то приїжджайте до них на Різдвяні канікули, коли на оксамитовому польському небі спалахує перша трепетна і така довгоочікувана зірка, яка вказала шлях до дивного немовля Трьом Королям з далекого краю.

Традиції святкування Різдва в Польщі

Традиції святкування Різдва в Польщі

Цього, як і кожного, року дата святкування Різдва в Польщі 25 грудня, а святкова вечеря, Вігілія, – 24 грудня.

Найважливіша в світі зірка

Що в нашій традиції прийнято називати святвечором, то в польській традиції зветься Вігілія. У ніч напередодні Різдва різні покоління однієї сім’ї намагаються зібратися навколо святкового столу, та згадують в урочистій обстановці про Божого Сина, який з’явився на світ в хліві.

Щоб приступити до трапези, поляки чекають появи першої зірки, яку вважають зіркою Трьох Королів. З особливим нетерпінням в небо вдивляються діти, адже як тільки спалахує «головний різдвяний ліхтарик», в будинок спускається Дух магії, який ніколи не приходить без подарунків…

Якщо раніше під Вігілією розумілася літургія в костьолі, то тепер ця назва перейшла до позначення святкової вечері на Святвечір. Зібратися за столом заради такої радісної події – це ще один привід забути про старі образи і увійти в новий рік з чистим серцем, що відродився для нового життя.

Стародавні римляни називали Вігілією нічні варти – караули. Всього було чотири зміни варти від заходу і до сходу сонця. За прикладом легіонерів католики не сплять всю ніч перед Різдвом.

Оплатек – символ жертовності

Вігілійною вечерею, за яку сідають відразу після повернення з костелу, підводять риску під Великим постом: на святковому столі останній раз присутні виключно пісні страви. До їжі поляки не торкаються до тих пір, поки не поламають оплатек (пол. Oplatek) – тонкий прісний хлібець із пшеничного борошна, який в алегоричній формі зображує бажання кожного з присутніх віддавати найдорожче, що у нього є, на благо інших, як зробив це Бог , який довірив в руки людей свого Сина.

Як головне різдвяне блюдо оплатек завжди лежить в центрі столу, деякі віруючі підкладають під нього пучок сіна або соломи. Господар будинку або старший син починає трапезу з куштування прісного хліба: перший шматок відламує чоловік, на якому тримається господарство, для того, хто сидить поруч, потім оплатек передають далі по колу, надламуючи його для свого сусіда по столу. Переломлення оплатка супроводжується взаємними добрими побажаннями.

12 страв – за кількістю апостолів

Сьогоднішня вігілійна вечеря часто складається з дванадцяти страв, хоча звичай допускає і 5, і 7, головне, щоб число було непарним. Єдиний виняток було зроблено для цифри 12, яка позначає кількість учнів Ісуса Христа і тому вважається допустимою. Тривалість святкових днів теж дорівнює дванадцяти – з 25 грудня по 6 січня.

Вечеря на Святвечір називається «постником» і передбачає заборону на скоромні страви, але в будь-якому випадку різдвяний стіл без риби не обходиться, і найчастіше бажаним гостем для запікання є короп. Голову традиційної рибки віддають господареві і головному годувальнику.

Напередодні вігілійної вечері підготовка до святкового застілля йде повним ходом, навіть для чоловіків знаходиться робота – терти мак для куті та знатних польських завиванців. Дітвора обожнює тертий мак, але лизнути товкач дозволяється тільки хлопчикам, тому що за повір’ям, якщо макогін лизне дівчинка, то чоловік у неї буде з лисиною.

А ось число покликаних на бенкет неодмінно повинно бути парним. Якщо кількість родичів недобирає потрібної цифри, то запрошують гостя з боку. І завжди на столі є зайвий прилад для нежданого відвідувача, як символ гостинності і привітності. Адже в ніч на Різдво трапляються різні дива, і, як знати, може статися, що сам Спаситель забажає заглянути на святковий вогник…

Дерево, на якому ростуть частування

Хоча традиція прикрашати ялинку на Різдво і вважалась католицькою церквою за язичницький обряд, що йде своїм корінням в той період, коли поляки вішали під стелю верхівку від хвойного деревця, щоб оберегти будинок від злих духів, але з плином часу вона прижилася.

Зараз Різдво немислимо без смолянистого запаху, який наповнює кожен куточок польського будинку в це зимове свято, а віруючі визнають ялинку символом райського дерева «пізнання добра і зла», тому одним з обов’язкових атрибутів для прикраси є яблука.

Святкування Різдва у Польщі

Святкування Різдва у Польщі

Від різдвяної зірки не змогли відмовитися навіть комуністи: і в смутні часи соціалізму, і в нинішній час європейських свобод Gwiazdka як і раніше займає своє почесне місце – саму верхню гілочку зеленої красуні з лісу. Виносять ялинку до дня православного святвечора, до свята Трьох Королів.

З чим новий рік завітає?

Коропа для вігілійної вечері купують живим, щоб він передбачив долю: чим швидше плаває рибка, тим більш вдалий рік; чим більше лусочок на спинці, тим більше багатства вдасться нажити.

Що ж стосується польських дівчат, які мріють про заміжжя, то, на їхнє переконання, сіно зі святкового столу, яке традиційно кладуть під скатертину, теж здатне вгадати майбутнє: витягнеш, не дивлячись, міцну та зелену стеблинку – бути весіллю.

Навіть взуття в Святвечір набуває магічні властивості. Якщо зібрати в ряд чобітки всіх дівчат, а потім переставляти останні наперед і так до порога, то таким нехитрим чином можна дізнатися, яка з щасливиць повинна готуватися на наступний рік зустрічати сватів.

Цікавий Новий Рік у Польщі

Цікавий Новий Рік у Польщі

До речі, польський Новий рік для всіх католиків починається саме з Bozego Narodzenia. І в перший день Різдва вже можна побалувати себе скоромними стравами, які змінюють символічну кутю з товченої пшениці з медом, горіхами, родзинками і маком. Велика кількість м’ясних делікатесів і кондитерських виробів по-справжньому вражає!

Поляки дуже серйозно ставляться до святкування Різдва. Навіть спиртне на вігілійній вечері відсутнє. Можливо, щира віра і сімейна згуртованість в дивовижні святочні дні, яку цей народ успадковує від покоління до покоління, а також повагу, що проявляється до господаря будинку, – основа, що дає сили стійко переносити випробування і негаразди, що підносить життя. Свічка на Різдвяному столі поляків запалюється в вігілійну ніч, але зігріває душу весь рік…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *