Як змінити роботу з картою побиту або воєводським запрошенням?

Найперше питання більшості людей, що їдуть у Польщу на роботу і хочуть працювати там по довше: «Чи можна змінити роботодавця по воєводській візі або з картою побиту?» Слід розуміти, що воєводське запрошення (так само як і карта побиту з працевлаштування) прив’язує працівника до конкретного роботодавця, але все ж закон передбачає можливість змінити офіційне місце роботи і як це зробити правильно розглянемо в цій статті.

Як змінити роботу з картою побиту?

Як змінити роботу з картою побиту?

Найчастіше така проблема виникає у громадян, які відпрацювали в Польщі 6 місяців по звичайному робочому запрошені, але з якоїсь причини не встигли оформити карту побуту і змушені купувати річний дозвіл на роботу від Воєводи, щоб продовжувати роботу не чекаючи поки закінчиться піврічний візовий коридор.

Як змінити роботу з воєвудським запрошенням?

Розглянемо ситуацію, коли іноземець в’їхав на територію Польщі на підставі воєводської річної робочої візи D06, але з якихось причин не бажає або не може працювати у роботодавця, який оформляв запрошення (наприклад, якщо запрошення було куплено у посередника, або з’явилась робота з кращими умовами). Але закон говорить, що в такому випадку, працівник жорстко прив’язаний до конкретного роботодавця, так чи це насправді?

Іноземець, який перебуває в Польщі на підставі Воєводського запрошення, може змінити роботодавця, але для офіційного працевлаштування на новому місці, новий роботодавець зобов’язується оформити новий дозвіл на роботу (воєводське запрошення).

Проблема в тому, що термін оформлення дозволу на роботу – 30-60 календарних днів і на протязі цього періоду працівник не може бути офіційно працевлаштований. Друга проблема – практично жоден роботодавець у Польщі не буде оформляти воєводське запрошення для працівника, якого він не знає і не впевнений в ньому.

Але немає таких законів, для яких не можна знайти обхідних шляхів.

Якщо іноземець ще не працював в поточному календарному році в Польщі на підставі піврічного запрошення або з моменту останнього дня роботи пройшло 6 місяців, він може офіційно працювати в іншого роботодавця з воєводською візою D06, якщо цей роботодавець оформить йому звичайне робоче піврічне запрошення (oswiadczenia).

У разі, якщо в календарному році ви вже працювали по піврічному запрошені, але не відпрацювали повні шість місяців і в’їхали по воєводській візі, то ви можете легально відпрацювати по запрошені від нового роботодавця кількість днів до повних 6 місяців.

Як змінити роботу в Польщі по карті побиту?

Якщо у вас карта сталого побиту в Польщі або тимчасового отримана на підставі возз’єднання з сім’єю, то прив’язки до роботодавця у вас немає – ви можете змінювати місце роботи без проблем. Інша справа, якщо ви отримали карту на підставі працевлаштування – в такому випадку, вона прив’язана до конкретного місця роботи і зміна місця роботи викликає деякі труднощі, тому, що доведеться міняти і саму Карту.

Порядок заміни карту побиту при зміні роботодавця

Якщо іноземець (володар карти побиту) вирішив змінити місце роботи (звільнитися) або ж його звільнили, він зобов’язаний (саме сам працівник, а не роботодавець) протягом 15 днів з моменту втрати місця роботи звернутися до Відділу у справах іноземців при Воєводському Управлінні і подати:

  • заяву про зміну роботодавця/місця роботи (wniosek o zmianę stanowiska pracy). Така заява заповнюється польською мовою у вільній формі.

УВАГА!!! Заяву на зміну роботодавця необхідно подавати саме в те Управління, де оформлялась перша карта. В іншому випадку – це буде оформлення нової карти, а не заміна через зміну роботи.

Після подачі заяви у вас є 30 днів для того щоб знайти нове місце роботи і надати до Відділу у справах іноземців рішення старости, медичну страховку та трудовий договір від нового роботодавця, для заміни карти побиту з урахуванням нової роботи і місця проживання (якщо воно також змінилося).

Чи потрібно оплачувати гербовий збір 440 злотих при заміні карту побиту через зміни роботодавця? Так, всі збори (440 PLN за розгляд документів + 50 PLN за випуск нової карти) оплачуються в повному розмірі. Однак, є нюанс – якщо ви вирішили змінити роботодавця в момент, коли ваші документи на надання карти на підставі працевлаштування ще знаходяться на розгляді і рішення (децизії) по ньому ще немає – в такому випадку гербовий збір не стягується, якщо рішення вже є – всі збори оплачуються як при випуску нової карти.

Які ще документи необхідно подати при зміні роботодавця:

  • дійсний закордонний паспорт + копії всіх його заповнених сторінок
  • 2 фото 3,5 х 4,5 мм
  • робоче запрошення і робочий контракт
  • Договір оренди житла і підтвердження прописки (Oświadczenie o zameldowaniu)

Якщо ж часта зміна роботи відбувається з вини самого працівника (грубе порушення трудового контракту, робочих обов’язків), то цілком ймовірно, що сам роботодавець може звернутися в Управління у справах іноземців з вимогою анулювати карту побиту.

Якщо не сказати про зміну роботодавця?

Що буде, якщо втративши роботу ви не заявите про це в управління у справах іноземців? Якщо роботодавець сам не заявить про те, що працівник звільнився (або був звільнений), то ваш документ залишається актуальним весь термін його дії (найчастіше це 3 роки). Ви зможете легально жити в Польщі і за її межами (в інших країнах Шенген Зони)

Однак, якщо ви не заявите про втрату місця роботи, треба бути готовим до того:

  • ви не зможете офіційно працювати в Польщі в іншого роботодавця
  • при спробі продовжити карту побиту надалі, ви з 99% гарантією отримаєте відмову

Якщо у когось є досвід з даними процедурами чи є поради по даній темі, прошу не соромитись – відписуйте все в коментарях.

Коментарі до статті

  1. Надежда :

    Добрый день. Подскажите пожалуйста, где получить подробную информацию о том как открыть карту временного побыта супругу на основании карты другого супруга? Спасибо.

  2. Наталья :

    Добрий день.Отримала запрошення від воєвуди на роботу.Але зараз завод працівників ненаберає,навіть звільняє украінців.Якщо я небуду робить візу,запрошення скасується?І чи небуде проблем у подальшому працевлаштуванні?

  3. Юлия :

    Добрый день интересует такой вопрос муж сделал рабочую визу с приглашением и уехал в Польшу на месяц.По семейными обстоятельставм вернулся на 2недели дрмой,теперь опять собираетсяли поехать виза до 16октября по этому приглашение можно опять поехать в Польшу.

  4. Андріан :

    Якщо я покидаю Полльщу, то чи мушу теж якось повідомити ужонд про то ?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *