Заручини Польщі з морем

Заручини Польщі з морем

Заручини Польщі з морем

Заручини Польщі з морем (пол. Zaślubiny Polski z morzem) (10 лютого 1920; 17 і 18 березня 1945) – три військово-патріотичних церемонії, організовані польськими військовими в першій половині XX століття з метою підкреслити символічну важливість відновлення доступу Польщі до Балтійського моря, вихід до якого був надовго втрачений після поділу Речі Посполитої в 1793 році.

Історія

Незважаючи на те, що полаби і мазури заселили прибалтійські землі ще в VII-IX століттях, вони не змогли створити на берегах Балтійського моря своїх державних утворень і потрапили в залежність від міцніючих німецьких держав.

Незалежна Польща в ранній період своєї історії намагалася впливати на периферійні групи балтійських слов’ян із глибин континенту, проте в 1018 році польський контроль за Померанією був остаточно втрачений. Почався довгий період німецької колонізації Східної Європи, який отримав назву Натиск на Схід.

Пруссія, Ливонський орден і Тевтонський орден на довгі століття ізолювали Річ Посполиту від виходу до Балтійського басейну, гальмуючи розвиток країни через слабку участь Польщі в Балтійській торгівлі, прибуток від якої контролював шведський флот і ганзейські купці. Захоплення Риги в 1581 році поклало кінець балтійській ізоляції Польщі, проте втручання Швеції, а потім Російської та Австрійської імперій ліквідували незалежність Польщі на довгі десятиліття.

Перші заручини

У 1919 році, після поразки Німеччини в першій світовій війні, Польща отримала невеликий вихід до Балтійського моря з містом-портом Пуцк, у якого і закінчувався так званий Польський коридор.

Пам'ятник «Заручення Польщі з морем». Мжежино

Пам’ятник «Заручення Польщі з морем». Мжежино

10 лютого 1920 генерал Юзеф Халлер організував в Пуцку перші «заручини». Під час церемонії польський військовий прапор був занурений в Балтійське море, в той час як командувач просунув наконечник в кільце. Офіційні промови в цьому та інших випадках підкреслили важливість доступу незалежної Польщі до моря для стимулювання її соціально-економічного розвитку.

У ці ж роки народився і був частково втілений в життя Польський план заморської колонізації. Польський уряд також виношував плани створення Східноєвропейської конфедерації міжмор’я (територія між Чорним і Балтійським морями), в якій провідну роль відігравала б Польща.

Наступні заручини

Пам'ятник «Заручення Польщі з морем». Колобжег

Пам’ятник «Заручення Польщі з морем». Колобжег

У 1939 році Польщу знову позбавила виходу до моря нацистська Німеччина. Після того як навесні 1945 року за допомогою СРСР Польщі вдалося анексувати ряд колишніх німецьких земель, які отримали загальну назву «Повернені території Польщі», доступ до Балтійського моря був відновлений аж до Щецина.

17 березня 1945 польська Армія провела заручення в селищі Мжежино, а 18 березня того ж року в недавно відбитому у нацистів місті Колобжег.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *