Заворушення в Польщі

Польща чудова країна, яка приваблює багатьох туристів усього світу. Тут відмінні курорти, як для активного відпочинку, так і для лікування. Таємничі замки, народні музеї, незвичайні пам’ятники архітектури, гори і море, – роблять країну ще цікавішою. Але бувають моменти, коли на прекрасному тлі з’являються «темні плями», – а саме заворушення в Польщі. Але це частина історії, без якої неможливо обійтися.

Заворушення в Польщі

Заворушення в Польщі

Звичайно, в кожній країні є група незадоволених людей, які вимагають розширення своїх прав. Але заворушеннями назвати це складно. Заворушення – це більш широке поняття, в результаті якого може бути завдано шкоди. Це погроми, наявність жертв. Заворушення в Польщі не є винятком. Ось деякі з них.

Заворушення в Польщі в 1970-1971 роках

Це одне з великих заворушень в країні в Новий час. Їх спровокувало рішення про підвищення цін на 30%. Перші страйки вже почались 14 грудня 1970 року. Їх вогнищами стали судноверфі Гдині та Гданська. Пізніше стали приєднуватися і інші міста. Буквально за пару днів протестанти завдали величезної шкоди більш 200 магазинам і 19 громадським закладам.

Першим секретарем тоді був Владислав Гомулка. Він аргументуючи це, як контрреволюцію, віддає наказ про силове запобіганні розвитку заворушень. Уже 17 грудня наказ набирає чинності, армія військовослужбовців стикається з робітниками. В результаті таких зіткнень були втрати з обох сторін. З боку робочих загинула 41 людина, з боку військових – 1, міліції – 2 людини, більше 1000 осіб, серед яких 600 військовослужбовців отримали травми різного ступеня.

В січня 1971 року розпочалася друга хвиля демонстрацій. Але 24 січня було проведено переговори, тому заворушення закінчилися. В результаті виступів були скасовані підвищення на ціни, деякі керівники страйків були підвищені, відбулася стабілізація цін. До цих пір в Польщі щорічно проходить траур в честь загиблих у страйках цього часу. Також, встановлено пам’ятники і меморіали загиблим. Для Польщі – це один з траурних днів.

Заворушення в Польщі в 2011 році

11 листопада під час святкування Дня Незалежності в Варшаві відбулися зіткнення. Було затримано більше 210 осіб, серед яких більшість – це представники правих радикальних сил і футбольні фанати. Під час безладу 2011 постраждало 90 поліцейських, було знищено 14 патрульних машин. Також, постраждало кілька журналістів, а машини представників засобів масової інформації були спалені і розгромлені.

Заворушення в Польщі

Заворушення в Польщі

Демонстрація носила явно не мирний характер. Бунтівники закидали представників правоохоронних органів камінням, горючими сумішами, петардами, підпалювали машини. Найбільш сильний осередок був на площі Конституції. У зв’язку з такими агресивними настроями, до демонстрантів довелося застосувати сльозогінний газ і водомети. В результаті, мітинг був врегульований.

Заворушення 2012 року

Перші заворушення, які принесли незручність в плані безпеки в 2012 році – це були заворушення, які влаштовували футбольні фанати. Наслідком заворушень стало затримання 184 хулігана, які порушували безпеку країни. Деяких з них звинувачували у бійці, а також у підпалі димової шашки. Після затримання, хуліганів депортували в рідну країну, анулювали візи, а також занесли особистості в «чорний список». Тому як заворушення були не просто мирними, вони завдали матеріальної шкоди, а також в результаті було госпіталізовано 10 осіб. Тому й заходи були жорсткими.

Не обійшлося без демонстрацій і на День незалежності Польщі. Хоча, спочатку, все носило мирний характер. Так склалося, що в цей рік День незалежності відзначали відразу чотири марші. Перший – це Президентський марш (прихильники Коморовського і ліберали), другий – антифашистські цивільні організації – Марш взаєморозуміння, третій – право радикальна опозиція – Марш незалежності, і четвертий – ліві – Марш соціалістів. Так як у Польщі вважається два батька-засновника, то представники маршів мирно пройшли до пам’ятників і поклали їм квіти. Але на цьому все взаєморозуміння закінчилося.

Найбільш численними були марші лібералів і опозиціонерів. Звичайно, ліберали прагнуть до демократичних цінностей, свободи і рівних прав. Але у консерваторів інші цінності, особливо якщо взяти крайніх радикалів. Ці розбіжності послужили незлагоді і початку зіткнень.

Заворушення в Польщі

Заворушення в Польщі

Заворушення в Польщі

Заворушення в Польщі

Хоча, цього року заворушення не носили такий характер, як у минулому, вони мали більш мирну форму, але не обійшлося і без винятків. Так, незадовго до дня незалежності було прийнято закон про заборону піротехніки. Але радикально налаштована молодь вирішила піти проти заборони і використовувала її з хуліганськими цілями. Також, демонстранти знайшли привід для зіткнення з поліцейськими. При цьому, участь у заворушеннях брали люди різного віку і статусів.

В результаті було заарештовано понад 100 осіб, близько 20 осіб було госпіталізовано, 8 з яких – поліцейські. Не обійшлося без жертв з боку журналістів.

Також, в ці дні пройшла мирна демонстрація, яка зібрала тисячі осіб. Виступаючі були проти політики уряду, деяких економічних і політичних питань. Люди вийшли на вулицю з транспарантами і плакатами, які висловлювали невдоволення і вимоги. Крім економічних і соціальних питань, демонстрантів не задовольняло те, що затягується розслідування смерті колишнього президента Леха Качиньського. Звичайно, не обійшлося без бійок, але в іншому, все проходило досить мирним шляхом.

Заворушення в Польщі на День незалежності 2013

На День незалежності заворушення в Польщі стали вже звичним явищем. І хоча влада підготовлялася до цього заздалегідь, організовуючи представників правоохоронних органів, але заворушень не вдалося уникнути.

Спочатку все проходило мирним шляхом. Представники правого сектора йшли колоною, оточені особистою охороною. Але незабаром кілька десятків людей, обличчя яких були приховані за шарфами футбольних фанатів, почали згортати до будинків ліворадикалів і нападати на них. Поліція спробувала цьому перешкодити, але молодь тільки стала їх закидати камінням і піротехнікою. Також, активісти влаштували підпал декількох автомобілів, припаркованих на вулиці.

Заворушення в Польщі

Заворушення в Польщі

Також, під час маршу, коли процесія дійшла до посольства Росії, деякі демонстранти почали закидати камінням і піротехнікою посольство, оскільки для деяких людей посольство Росії – це символ репресій під час СРСР. Але поліція оточила всю будівлю і марш рушив далі. На площі Спасителя демонстранти підпалили райдужну арку, яка символізує толерантність.

В результаті, прихильникам правопорядку довелося застосувати травматичну зброю з гумовими кулями. Це допомогло розсіяти демонстрантів. Хоча, шкоди вони встигли нанести. В ході цієї колотнечі було затримано 72 людини, 31 людина поранена, 12 з яких поліцейські. Поранені були госпіталізовані з травмами різного ступеня. Крім цього, було завдано значної шкоди магазинам, спалені деякі декорації до свята, а також спалено кілька автомобілів.

Заворушення у Польщі (пол. Zamieszki w Polsce) – це не виняткове явище для країни з активним політичним життям. Частіше це невеликі мирні демонстрації, які не мають будь-яких наслідків. Так, навіть здавалося б звичайна ситуація: підняття цін в буфеті університету в 2011 році, але студенти вийшли на страйк. Вони зробили величезну кількість паперових корабликів, які розставили перед центральними воротами вузу, транспаранти з гаслами, – все це (звичайно, головна зброя – це впевненість в очах) зробило свою справу, ціни так і не підняли.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *