Прописка в Польщі

Нове законодавство Польщі, приписи якого входять в життя з 01.01.2016 року скасовує вимогу прописки як для громадян Польщі, так і для іноземців, що проживають на її території.

Прописка в Польщі

Прописка в Польщі

Прописка (пол. Zameldowanie) іноземця за місцем тимчасового проживання або при переїзді на постійне місце проживання до Польщі, на даний момент, обов’язкове. Вона необхідна не тільки або не стільки для контролю за громадянами, скільки для спрощення перебування в країні самого іноземця. Які дії недоступні для людини без прописки:

  • Неможливо замовити/отримати особистий код ідентифікаційний (Pesel);
  • Немає можливості навчатися у ВНЗ;
  • Банки не видадуть кредити на покупку нерухомості або на інші цілі;
  • У разі придбання особистого автомобіля/мотоцикла, його неможливо буде оформити на людину без прописки господаря транспорту;
  • Неможливо оформити страховий поліс ні для себе, ні на особистий засіб пересування;
  • Немає можливості зареєструвати ПП (działalność gospodarczą jednoosobową);
  • Недоступно отримання права на тимчасове або постійне проживання;
  • Немає можливості стати на облік безробітних на Біржі праці (Urzędzie pracy).

У Польщі особистий код ідентифікаційний (Pesel) з 01.04.2015 року надають виключно за заявою іноземця, який має документальне підтвердження на право перебування на території країни строком більше 90 днів. Це може бути як віза, що дозволяє перебувати в Польщі необхідну кількість днів, так і дозвіл на тимчасове або постійне перебування/проживання в країні.

У всіх відомствах, державних і комерційних установах для вирішення питань їх компетенції за заявою, як громадянина країни, так і іноземця буде необхідний Pesel, який без прописки отримати неможливо. Отримати його можна в паспортному столі (biurze meldunkowym), відповідному місцем прописки. Паспортний стіл є відділом місцевого самоврядування (міського, районного) та обслуговування працівником ведеться виключно за номерками отриманими в апараті, за допомогою якого контролюється і кількість клієнтів, і черга.

Як виглядає Pesel?

Перші 6 цифр – це дата народження володаря особистого коду ідентифікаційного: 2 цифри – останні цифри року народження, наступні 2 цифри – місяць народження, ще 2 цифри – число народження, а наступні 5 цифр вибирає центральний комп’ютер. Тому чекати на отримання свого Pesela доведеться до 10 робочих днів з дня подачі заяви. Інформація про надання заявнику особистого ідентифікаційного коду буде видана в тому ж паспортному столі (biurze meldunkowym) в друкованому вигляді. При отриманні Картки Побуту (Karty Pobytu) сам Pesel буде внесений на її лицьову сторону.

Карта побиту в Польщі

Карта побиту в Польщі

Бланк для подачі заяви про бажання отримати особистий код ідентифікаційний видають безкоштовно в паспортному столі (biurze meldunkowym). Послуга прописки, як і видача Pesela в Польщі – безкоштовна.

Якщо з релігійних чи інших поважних причин отримання особистого коду ідентифікаційного є неможливим, – необхідно в паспортному столі (biurze meldunkowym) попросити бланк заяви про відмову в його отриманні. У цьому випадку замість Pesel видають довідку із зазначенням причин відсутності у громадянина Польщі або іноземця, що проживає на території країни більше 90 днів, ідентифікаційного коду.

Треба зважати на те, що обслуговування в вище згаданих закладах може затягуватися. Це пов’язано з тим, що при кожному зверненні з проханням або заявою службовці будуть перевіряти наявність/відсутність протипоказань до вирішення питання заявника, який не володіє Pesel (несплачені штрафи, банківські кредити і т.д.).

Як прописатися в Польщі

Треба віддати належне польському законодавству – в ньому немає винятків, крім прийнятих міжнародними нормами, наприклад, для дипломатів і консулів, у сфері прописки. Необхідність прописки пред’являється всім – не тільки до чужоземців з країн, що не входять в ЄС, але і до громадян Польщі, громадянам Євросоюзу, громадянам США та ін.

Громадянам країн пострадянського простору, які перебувають на території РП, і знаходяться в країні на підставі візи виданої на термін до 90 днів, і проживають поза готелів, мотелів, пансіонатів, для оформлення прописки необхідні наступні документи:

  • Паспорт з візою
  • Заповнена заява

Прописку на термін до 90 днів оформлює службовець паспортного столу (biura meldunkowego) в присутності господаря/орендаря житла, де буде прописаний іноземець. У людини, що прописує (meldującego) на своїй/орендованій житлоплощі, обов’язково повинні бути документи, що підтверджують право власності на цю квартиру/будинок або договір з господарем житлоплощі, в якому є пункт, що дозволяє прописувати третіх осіб. Також необхідна наявність документа, що підтверджує особу господаря/орендаря житлоплощі.

Іноземці, що перебувають в Польщі на підставі дозволу на тимчасове або постійне проживання в країні, для оформлення прописки (meldunku) повинні пред’явити:

  • Паспорт з візою
  • Заповнену заяву
  • Рішення Воєводи (Decyzję Wojewody) про надання права проживання на території Польщі, в якій вказаний строк дії дозволу.

Вимога до людини, яка прописує іноземця на свою/орендовану житлоплощу, такі ж, як і у випадку прописки громадянина іншої країни, зазначені вище.

У випадку, якщо прописувати буде один з членів сім’ї на свою/орендовану житлоплощу, – присутність того, кого прописують не обов’язкова.

Якщо прописувати неповнолітнього іноземця або людину з обмеженими правами/можливостями фізичними, – при прописці необхідна присутність його опікуна, який зобов’язаний пред’явити службовцю документ, що підтверджує факт опіки. Цей документ повинен бути переведений на польську мову. Переклад необхідно оформити в Консульстві Польщі при оформленні візи або присяжним перекладачем (tłumaczem przysięgłym) на території Польщі.

Іноземець зобов’язаний прописатися за місцем перебування на території Польщі в перші 48 годин приїзду на місце проживання. Якщо приїзд потрапляє на вихідні дні – вони виключаються з цього терміну.

У разі приїзду іноземця до Польщі по робочій візі, яка видана на 180 днів (працевлаштування за спрощеною системою), прописка оформляється до кінця дії візи. Зазвичай, роботодавець старанним працівникам пропонує продовжити Трудовий договір ще на рік або два. Якщо сторони погоджуються, роботодавець подає документи Воєводі для надання цьому працівникові права на працевлаштування на той термін, який задовольняє сторони. Після отримання дозволу на працевлаштування для іноземця тобто воєводського запрошення (Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca) можна прописатися на наступний термін, який обмежений вже кінцевою датою цього Дозволу.

При переїзді на інше місце проживання в межах Польщі, необхідно прописуватися за новою адресою. Для цього треба повторити вже знайому процедуру, але у відповідному, за місцем проживання, паспортному столі. Якщо іноземець є володарем Карти Побуту (Karty Pobytu), необхідно з підтвердженням нової прописки звернутися до Управління Воєводи (Urząd Wojewódski) для оформлення нового документа. Вартість послуги – 50 злотих, які необхідно внести в касу там же, в Управлінні. Нова Карта Побуту виготовляється до 10 робочих днів. У ній буде вказана нова адреса. Стару Карту Побуту (Kartę Pobytu) необхідно здати тільки при отриманні нової.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *