Торунські пряники

У сучасній Польщі дуже популярні так звані «торуньські пряники» із зображеннями відомих в її історії осіб, народних героїв, лицарів, королів, а також і простих людей (жінка, що збиває масло та ін.). Також є пряник, що зображає Коперника.

Торунські пряники

Торунські пряники

Давній центр випічки таких пряників – м. Торунь, від якого вони і отримали назву «торунські». Але «пернікарство» поширене і в інших місцях Польщі, зокрема в Кракові, Сілезії і на Мазурах. Однак пряники, що там робляться, по формі дещо відмінні від торуньських.

Пряники печуть у містах і містечках пекарі-фахівці. Їх професія була, а іноді буває і зараз спадковою. У давнину пряники призначалися для привілейованих верств міського і сільського населення. Але вже у XVIII ст. їх на ярмарках купували і селяни. Зараз чудові, великі (до 0,5 м) пряники темно-коричневого кольору, облиті глазур’ю, продаються як сувеніри в магазинах CPLiA.

Форма для виготовлення торуньського пряника

Форма для виготовлення торуньського пряника

Для їх приготування використовують різьблені дерев’яні форми, рідше залізні. Великі пряники, подібні Торуньським, відомі в Німеччині, Чехословаччині, Австрії, Росії та ін.

У грудні на польських ярмарках з’являються в масовій кількості невеликі пряники. Вони зображують св. Миколая, ангелів, дияволів, наїзників, немовлят в пелюшках, серце, кінь, вівцю і ін. По тематиці зображень і способах випічки ці пряники подібні з пряниками «історичними», але на відміну від них мають накладні прикраси, часто вирізані за допомогою металевих шаблонів.

Виготовлення торунських пряників

Виготовлення торунських пряників

Більшість сучасних центрів ярмаркового пернікарства (Жешув, Живець, Каньчуга, Ярослав та ін.) розвинулися під впливом традиції пряничників Кракова, Львова, Вадовіце, а також навичок чеських і австрійських майстрів. Зараз глазуровані пряники нерідко печуть нащадки майстрів, які в минулому виготовляли пряники торуньского типу.

Глазурованими пряниками прикрашають ялинки (їх «приносить» дітям на різдво св. Миколай). Для таких пряників замішують на воді дріжджове тісто, просіяне житнім чи пшеничним борошном. Для того, щоб тісто було пухким, раніше в нього клали поташ, соду, а зараз додають спеціальний порошок для печива, що продається в магазинах.

Рецепт випічки торунських пряників в даний час дуже спростився. Тепер в тісто рідко додають горіхи, мед, шкірку від апельсинів. Замість меду використовують картопляний сироп, а для того, щоб пряники були темного кольору, домішують до тіста палений цукор.

Перед першою світовою війною почали пекти, крім темних, різнокольорові пряники з «цукрового» світлого тіста без паленого цукру, але з домішками барвника. Тісто ретельно місили, потім воно 2-3 дні підходило. Готове тісто розкатували на столі і відтискали на ньому фігурними формами різні зображення. Раніше форми були дерев’яними, тепер вони переважно металеві.

Відтиснуті з тіста пряники клали на великі залізні листи і ставили на кілька годин у піч. Випечені пряники покривали глазур’ю – гарячою сумішшю картопляного сиропу, збитих яєчних білків і спеціального барвника. Тією ж самою сумішшю, але вже охоловшою, малювали на пряниках геометричні та рослинні візерунки. Для цього користувалися воронками (lejka) з пергаменту або гумовими мішечками з різними металевими наконечниками. Ними ж писали на прянику, кому він призначений, – «для Рози», «Зосі», «Касі» та ін Особливо часто виготовляли пряники у вигляді серця з написами: «od serca»,«pamiatka z odpustu »,«kochaj mnie». Цікаво, що такі ж пряники печуть і в сусідній Словаччині.

На деяких пряниках можна прочитати сучасні фольклорні двовірші: «Коли в серці багато любові, очі горять від радості» («Kiedy w sercu dosc miaci, oczy plona od radosci»); «Не обирай, дівчина, щоб не перебрати, щоб не отримати горобця замість канарки »(« Nie wybieraj, panno, zebys nie przebrala, zebus za kanarka wrobla nie dostala »);«Ясю, ти герой, коли тільки справа йде про пляшку»(« Jasiu, z ciebie rycerz wielki, ale tylko do butelki » ) та ін. Ці віршики надруковані і наклеєні на пряник. Нерідко пряники прикрашають, наклеюючи маленьку кольорову фотографію закоханої пари; тоді відповідний зображенню напис знаходиться під фотографією. Такі пряники один одному дарують хлопці та дівчата.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *