Як розмитнити автомобіль? Список необхідних документів

Тема покупки автомобіля в одній з європейських країн – одна з найактуальніших для українських автолюбителів. Правила часто змінюються, норми модифікуються, трансформуються вартості і процедури. Незмінним залишається одне – бажання мати гарну машину з Європи. Однак плутанина може привести до втрат часу і коштів.

Як розмитнити автомобіль

Як розмитнити автомобіль

Спробуємо узагальнити і по можливості спростити для розуміння документообіг, пов’язаний з митними процедурами авто з ЄС (Німеччини, Польщі, Литви та інших країн) на території України.

Етапи документообігу

Перш за все, необхідно приготуватися до того, що розмитнення не буде легким. Митні процедури – це майже завжди велика кількість документів і процедур, але у випадку з автомобілями все ускладнюється багаторазово.

Краще, для повної або часткової участі в процесі залучати професійних митних брокерів. Їх досвід допоможе швидше пройти необхідні етапи. Вартість послуг коливається в районі 50-100 USD, без урахування інших витрат.

Описані в матеріалі нюанси слід сприймати як спосіб перевірки, контролю правильності оформлення.

У різних країнах процедура розмитнення може відрізнятися своїми нюансами, але в цілому потрібно пройти наступні етапи:

  • Оформлення документів в країні придбання.
  • Доставка на кордон.
  • Перетин кордону.
  • Переміщення авто на митний склад «за місцем проживання».
  • Проходження митних процедур.
  • Оформлення машини в структурах МВС.
  • Експлуатація на території України.

Кожному етапу відповідає свій документообіг, а із загального числа документів і буде складатися необхідний для митних процедур пакет.

Які документи потрібні для розмитнення авто в Україні?

Розглянемо необхідні документи для кожного з етапів, способи їх отримання та орієнтовні вартості (якщо такі є).

Нагадаємо, що спеціально використовуємо відносно нейтральні назви документів (або загальноприйняті англомовні), щоб розглянути ситуацію в загальному для всіх країн ЄС, але в конкретній державі можуть бути свої найменування і відмінності.

Що потрібно в країні придбання автомобіля?

На цьому етапі відбувається покупка автомобіля. Тут же оформляються і перші документи, які обов’язково знадобляться в подальшому. Однак перш ніж переходити до машини, необхідно мати на руках «папери» майбутнього власника:

Паспорт. На цьому етапі знадобиться закордонний, але в майбутньому буде потрібно і внутрішній, так що краще включити його в пакет.

ІПН. Потреба в цьому документі також виникне в майбутньому.

Договір з митним брокером. Залучати брокера краще вже на цьому етапі. Якщо таке рішення прийнято, варто вкласти в пакет і цей контракт.

Далі оформляється вже сам автомобіль. Нюанси в різних країнах можуть незначно відрізнятися, але в кінцевому підсумку на руках повинні бути:

  • Договір купівлі-продажу. Документ, що підтверджує перехід права власності. Укладається між сторонами: фізичними особами, при придбанні вживаного авто або між новим власником та рітейлером (дистриб’ютором, автосалоном та ін.), при покупці у нього (в т.ч. і нового).
  • Технічний паспорт. Можуть бути різні деталі його оформлення в країні придбання, відповідно до внутрішніх правил.
  • Дані техогляду. Проводиться за правилами держави, в якій здійснюється купівля. Мета – отримання відповідної відмітки в техпаспорті.
  • Для нової машини: рахунок/інвойс. Документ, що підтверджує вартість авто.
  • Для б / у машини: декларація про митну вартість.

Останній документ викликає безліч питань, і зупинитися на ньому потрібно більш детально.

Для чого потрібна декларація про митну вартість?

Вона необхідна для розрахунку вартості митних процедур. Якщо з новим автомобілем все зрозуміло – є рахунок, то у випадках з б/у сума покупки, зафіксована в договорі, не завжди буває визнана митницею.

Дійсно, нічого не заважає домовитися з колишнім власником і написати, що машина купувалася за 1 євро. Однак митниця не прийме до відома цю вартість, а буде розраховувати виходячи з власних правил. Для підтвердження розцінок і надається декларація про митну вартість – документ про ціну машини, виданий сертифікованою організацією.

Довірити цей процес краще брокеру, але необхідно розуміти, що така декларація значно підвищує шанси на визнання митницею вартості, що зазначена в цьому документі, але не є гарантією цього.

При покупці в салоні варто потурбуватися про отримання і ще одного «цінового» документа – декларації МРВ (максимальна ринкова вартість). Формує його виробник або продавець. Отримати його, як правило, не є проблемою – досить оголосити про бажання вивести авто за кордон. МРВ так само надасть допомогу при розрахунку митних процедур.

Процедура доставки ТЗ на кордон

Дуже багато на цьому етапі залежить від способу транспортування і залучення посередників. З точки зору простоти процесу, можливо, легше укласти договір з відповідною фірмою про поставку машини з-за кордону. Якщо подивитися на документообіг, то складність виглядає з точністю до навпаки.

Для особистого перетину кордону

Йдеться про випадки, коли новий власник-українець сам приїхав в країну ЄС, придбав авто і слідує на ньому до кордону. При такому варіанті будуть потрібні всі необхідні документи для експлуатації транспортного засобу.

Крім уже зазначених, необхідно водійське посвідчення, страховка і т.п. Документи повинні відповідати законодавству всіх країн, по яких буде прокладений маршрут до України.

Для перевезення транспортними компаніями

Незалежно від способу переміщення, в пакет необхідно включити пов’язані з цим процесом документи:

  • Договір з транспортною компанією. У контракті вказуються всі деталі угоди, включаючи маршрут, супровід і відповідальність.
  • Коносамент (Bill of Lading). Це «накладна» із зазначенням товарно-цінових характеристик перевезеного. Одночасно є розпискою вантажоперевізника в отриманні товару та інших юридичних тонкощів. Оформляється за суворими митними правилами, повинен збігатися з встановленими формами:
    • Air Waybill – при авіаперевезеннях;
    • накладна – при відправці ж/д транспортом;
    • інші допустимі форми, включаючи перевезення вантажним транспортом, автопоїздами, морським транспортом і т.д.
  • Облікова картка, ліцензія та інші дозвільні документи перевізника для здійснення зовнішньої економічної діяльності.
  • Підтвердження УКТЗЕД. Документ, що містить інформацію, яка допомагає ідентифікувати код ЗЕД з українським класифікатором.
  • Фінансові гарантії. Якщо в договорі з посередником однозначно не прописані ці нюанси, допустимо описати їх в окремому документі.

Перераховане в даному пункті необхідно для доставки до кордону. Деякі факти (в залежності від форм документів) можуть поєднуватися в одному бланку. Інші обставини можуть зажадати додаткових дозволів.

Документи для перетину кордону

Все, вказане в даному пункті, знадобиться для перетину кордону (і для наступних митних процедур), однак це не означає, що готуватися вони повинні на цьому етапі. Навпаки, деякі документи краще оформити заздалегідь.

Отже, крім вищеописаних, на момент перетину кордону (кордонів) повинні бути в наявності:

  • Книжка АТА / МДП / CPD. Ці документи дозволяють митний транзит в опломбованих вагонах, контейнерах тощо. Потрібні тільки у випадках такого транзиту. Наприклад, якщо поставка здійснюється на територію України не з сусідніх країн, а з більш віддалених.
  • Свідоцтво про допуск ТЗ до перевезення під пломбами / печатками. Специфічний документ, пов’язаний з ситуаціями, описаними в попередньому пункті.
  • Підтвердження оплати податків / зборів. Чеки, платіжки, ордера.
  • Пільги за митними платежами. Підтвердження, в разі наявності таких пільг.
  • Сертифікат відповідності. Підтвердження країни-виробника, відповідність Євро-5 і іншим параметрам, якщо вони присутні на момент проведення розмитнення.
  • Митна декларація (попередня).

Два документа, що завершують цей список, слід розглянути більш детально.

Що таке попередня декларація?

Це необхідний для перетину кордону документ, консолідуючий інформацію про авто, що ввозиться.

У деяких випадках законодавчо допускає оформлення попередньої декларації безпосередньо на кордоні або заздалегідь.

У зв’язку з великим обсягом юридичних нюансів при заповненні попередньої декларації і величезних складнощах, які можуть виникнути у власника ввезеного ТЗ, рекомендується доручити заповнення цього документа професіоналам.

Для оформлення декларації через митного брокера слід зробити наступні кроки:

  • Після покупки авто переслати брокеру (у вигляді відсканованих копій): паспорт і ІПН нового власника, купчу, рахунок, техпаспорт, документи про вартість.
  • Брокер проводить розрахунок необхідних платежів і повідомляє власника реквізити для оплати.
  • Після здійснення переказу коштів брокер реєструє декларацію і повідомляє її номер власнику ТЗ.
  • При перетині кордону досить повідомити на митниці цей номер, і документ буде доступний в електронному вигляді.
  • Здійснюється перетин кордону.

Сертифікат відповідності

На даний момент, ввезення на митну територію України автотранспорту допустимо тільки при його відповідності нормам Євро-5. Про це і заявлено в даному документі, однак він зобов’язаний утримувати і інші параметри.

Навіщо потрібні сертифікати? Є підтвердженням країни-виробника, відповідності необхідним екологічним нормам (Євро-5), допуску для експлуатації на трасах загального користування та інших параметрів.

Хто може вимагати сертифікат? Митні органи, в т.ч. для перетину кордону і подальшого оформлення, структури МВС.

Де взяти сертифікат відповідності ТЗ? У уповноважених організаціях. Краще і цей процес доручити брокеру, тому що не всі (в т.ч. і державні) структури, такі сертифікати видають, володіють повними правами для формування актуального документа.

VIN-код замість сертифіката: чи можливо?

Питання чи можна використовувати дані ВІН-коду замість сертифіката відповідності виникає дуже часто. Логіка пошуку відповіді зрозуміла: якщо в коді міститься вся необхідна інформація і ознайомитися з нею можна за допомогою офіційних баз даних, навіщо витрачати час і гроші на отримання сертифіката?

Звучать навіть обурені висловлювання про несправедливість, нечесність і «корупційні складові» існуючого процесу.

Однозначно можна сказати дві речі:

  • Справедливість і інші «принади життя» виходять за межі правового поля, і зазначеними тут законами не регламентуються.
  • Закон однозначно вимагає наявність сертифікату, який не може бути замінений ВІН-кодом і/або його даними.

На даному етапі основний пакет документів сформований. Далі лише коротко нагадаємо про подальші кроки.

Переміщення авто на митний склад

Після перетину кордону авто вирушає на митний склад. У більшості випадків, це найближчий об’єкт до місця проживання власника.

Проходження митних процедур

Протягом 10 днів необхідно надати документи для митного оформлення. У випадках позитивного результату у власника буде ще десять днів, щоб виконати наступний крок.

Оформлення машини в структурах МВС

Місцем первинної реєстрації є Сервісний Центр Міністерства Внутрішніх Справ. надаються:

  • автомобіль;
  • заява;
  • пакет документів, отриманий від митних органів після проходження необхідних процедур (декларація, документи на авто, сертифікат та ін.);
  • квитанція про оплату (збір оплачується на місці в СЦ МВС).

Окремо оплачуються послуги СЦ з огляду авто, видача свідоцтва та номерних знаків. Сумарно близько 500 грн.

Експлуатація водіями транспортних засобів на території України

Якщо власник відважно пройшов всі попередні етапи, цей можна вважати винагородою за працю. Головне – мати всі необхідні для експлуатації документи і не порушувати правил.

Зверніть увагу, що правила ввезення автомобілів постійно піддаються змінам. Ходять розмови і про коригування розмитнення авто в Україні найближчим часом. У матеріалі дані актуалізовані на момент публікації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *