Перехід 1977-2005 – пам’ятник жертвам воєнного стану

У самому центрі польського Вроцлава на перехресті вулиць Маршала Пілсудського і Швідніцка семеро бронзових людей йдуть під землю… А на іншій стороні – з’являються знову… Це не підземний перехід. Це – приголомшлива інсталяція скульптора Єжи Калини, яка називається «Перехід 1977-2005» (пол. Przejście 1977-2005). Але більше відома ця похмура і красива композиція як «Пам’ятник жертвам воєнного стану».

Перехід 1977-2005 - пам'ятник жертвам воєнного стану

Перехід 1977-2005 – пам’ятник жертвам воєнного стану

Зловісну ніч з 12 на 13 грудня 1981 поляки не забудуть ніколи. Саме тоді в Польщі був введений горезвісний «stan wojenny», «ознаменувався» практично моментальним арештом керівників активістів «Опору». В ту злощасну ніч сили безпеки затримали 5000 осіб. А за два наступних місяці ця цифра збільшилася до 40 000. Багато з них назавжди згинули в катівнях, а в будинках поляків, які спочатку просто не вірили, що в країні може бути введено військовий стан, поступово оселився страх. Люди мовчали, побоюючись репресій, а ті, хто більше не міг терпіти, йшли в підпілля.

Воєнний стан був знятий в 1983 році. А в 12 грудня 2005 року – рівно через 24 роки після введення воєнного стану – там, де в 1981 році проходили найактивніші демонстрації з роздачею листівок, з’явився «Перехід 1977-2005».

Це не тільки нагадування про політичну кризу. Скульптурна група символізує всі ті зміни, що відбулися в Польщі в цей період. Мовчки, один за одним, люди йдуть під землю, щоб в майбутньому знову вийти на світло. Час страху, мовчання та життя «в підпіллі» закінчився.

Дуже сильно. Тут вам і історичний контекст, і соціально-філософський підтекст, і відмінна робота скульптора, і грамотно виконаний стріт-арт.

Спочатку скульптура була встановлена в самому центрі Варшави в 1977 році. Потім в ніч з 12 на 13 грудня 81-го у Польщі ввели той самий горезвісний “stan wojenny” – арешт п’яти тисяч прихильників “Солідарності” і “початок кінця” комуністичних властей Польщі. Військовий режим протримався ще кілька років, а пам’ятник демонтували в першу ж ніч.

Рівно 24 роки потому, день в день, його відкрили на новому місці – у самому центрі Вроцлава. Вірніше, це вже інший пам’ятник – створений заново, і на відміну від першого, за словами самого автора, позбавлений анонімності. Єжи Калина встановив 14 статуй, яким додав риси своїх близьких. З одного боку дороги сім чоловік ніби занурюються під землю, а через дорогу вони нібито піднімаються із землі.

Єжи Калина (пол. Jerzy Kalina) скульптор, художник театру і кіно, автор перформансів, мистецьких акцій, інсталяцій, режисер анімаційних та документальних фільмів, театральних постановок. Один з перших художників-перформерів в Польщі. Закінчив школу мистецтв у Тарнові і факультет живопису Академії витончених мистецтв у Варшаві.

Єжи Калина вже 40 років вірний основним ідеям: у його творчості дивним чином змішані повсякденність і мистецтво. Його роботи «Пасаж», «Перехід 1977-2005», «Таємна вечеря», «Bon Voyage» та інші демонструють постійний пошук, прагнення до художньої провокації, відображають соціальні, політичні, релігійні проблеми.

Єжи Калина

Єжи Калина

З 1973 року працює в кіностудії, де створює свої анімаційні фільми. Значна частина робіт Єжи Калини присвячена театру. Він працює з провідними польськими театральними режисерами (Е. Гжегожевський, А. Лукашевич, К. Куц, Г. Барановський та інші), в найбільших театрах Польщі (Національний театр у Варшаві, студія «Атенеум» у Варшаві, театр «Гротеск» у Кракові , Польський театр у Вроцлаві та багато інших). У 1989 році Єжи Калина дебютував з власною виставою «Пілігрим і мандрівники» на музику Яна Кашмарека.

Учасник виставок і фестивалів в Мюльхейме-на-Рурі, Мюнхені, Мельбурні, Тайбеї, Тайвані, Сінгапурі, Єрусалимі. В даний час організовує фестиваль «Хід польської анімації» у Кракові.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *