Парки в Лодзі

На сьогоднішній день в Лодзі перебувають 34 парки, 11 з яких занесені до списку пам’яток культури. Це справжні зелені оазиси серед щільної міської забудови. Жителі Лодзя часто в них відпочивають і активно проводять вільний час, катаючись на велосипедах, на роликах або просто гуляючи алеями.

Ботанічний сад у Лодзі

Ботанічний сад у Лодзі

Перші парки Лодзі були приватними – вони будувалися поруч з резиденціями великих лодзинських фабрикантів. Через кілька років парки стали відкривати для всіх городян. Цікаво, що найбільш значні парки міста (напр. Парк ім. Юзефа Пілсудського) виникли на базі вже існуючих лісів.

Парки Зьрудліска I і Зьрудліска II – це перші Лодзинські парки. Раніше вони становили один великий комплекс – побудований в 1840 році “Прогулянковий сад”. Спочатку він мав лісовий характер, тільки з боків росли фруктові дерева. Тоді на його території знаходилися всього лише дві головні алеї, які перетиналися в центрі парку.

В кінці 40-х років у парку з’явилися лавки, містки і 2 альтанки. Кілька років пізніше парк розділили на дві частини. Власники часто змінювалися, змінювався також вигляд парку.

Західною частиною з 1853 році керував Карл Шейблер. За 2 роки він побудував прядильню, житловий будинок, вагонний гараж і господарські будівлі, потім ткацьку і оздоблювальну фабрики. За його палацом знаходився прекрасний парк з фонтанами, альтанкою, павільйоном для витких рослин і оглядовий майданчик на гроті. Після війни парк відремонтували і в 1947 році відкрили для городян.

Східну частину парку (Зьрудліска I) Шейблер взяв в оренду в кінці 80 років ХІХ століття. У цей період в центрі з’явилася естрада, на якій у вихідні виступав фабричний оркестр.

На початку 20-х років ХХ століття парк повністю поміняв свій вигляд. Були розроблені нові алеї, з’явилися ставок, ботанічний садок і ігровий майданчик.

Сьогодні парк носить пейзажний характер. У південно-східній частині знаходяться три ставки (одна з островом). У парку можна виявити також квітники, скульптури та столики для гри в шахи. У північній частині знаходиться Пальмовий павільйон, відкритий для городян з 1956 року. Найціннішими об’єктами парку є трьохсотлітні дуби. Парки Зьрудліска I і Зьрудліска II занесені до списку пам’яток культури.

Самим великим парком міста і одним з найбільш значних парків Європи є Парк ім. Юзефа Пілсудського, площа якого становить 172 га. Він розташований між вулицями: Сребжінська, Краківська, Кшеменецька, Константиновська і Алея Унії.

Головною концепцією при плануванні парку була спроба зберегти залишки старого лісу і призначити місцевість для спорту і відпочинку. Парк зберіг такий характер досі.

Сьогодні парк і прилеглу до нього територію називають Лісовим рекреаційним комплексом на Здоров’я. До його складу крім парку входять: ботанічний сад (найбільший у Польщі), зоопарк, дендрологічний сад, луна-парк, спортивна територія, а також заповідник “Полісся Константиновське”, який є одним з перших заповідників у країні і першим у межах міста. У заповідник вхід заборонений. Тільки раз на рік – у Всесвітній день довкілля добровольці входять на його територію, щоб прибрати сміття.
Парк ім. Генріка Сенкевича розташований між вулицями: Кілінського, Тувіма і Сенкевича. Перша назва парку – “Миколаєвський міський сад” (на честь російського імператора Миколи II), але чaще його називали “Свентокшиським парком”, так як поруч знаходився Костел підвищення Cвятого хреста.

Парк був відкритий для городян в 1899 році, до цих пір зберіг свою первісну структуру. З боку вул. Сенкевича парк має французький стиль (симетричний кольорові партери), з боку вул. Кілінськего – англійський стиль (пейзажний, з широкими алеями).

У парку були побудовані оранжереї, лабораторії і кондитерська (сьогодні Центр пропаганди мистецтва). З часом з’явилися метеорологічні шафки, сонячний годинник, фігурки тварин з теракоти, таблиці з описом рослин. У 1922 р. побудували фонтан у формі лебедя. У 90-ті р. він був відреставрований разом з парковими скульптурами. З’явився також другий ігровий майданчик.

Цікавий факт – в парку ви можете побачити камінь з написом російською мовою: “Сад’ улаштований Вь 1896”.

Парк ім. Яна Матейка розташований на перехресті вулиць Нарутовича і Матейка, навпроти Бібліотеки Лодзинського університету. Це єдиний парк в Лодзі у французькому стилі. Він був заснований в 1924 р. за зразком Версаля. З 1938 року парк є публічним, раніше належав сенатору Олександру Найман Ярецькому.

На території парку немає ніяких пам’яток природи, так як самим старим деревам тільки 80 років. Це пов’язано з серйозними військовими руйнуваннями 1945 року. Однак парк внесений до списку пам’яток старовини.

У центрі парку знаходиться газон, навколо якого розміщені квіткові грядки. По обидва боки газону вздовж алей ростуть тиси і грабові шпалери, які відгороджують від шуму на вулицях. У північній частині парку знаходиться фонтан. Раніше на його місці планували побудувати невеликий палац, однак плани змінилися. Виникли тільки господарські будівлі і будиночок городника.

Хоча парк невеликий, у ньому особлива атмосфера – він розташований поруч з будівлями Лодзинського університету, тому тут можна зустріти безліч відпочиваючих студентів.

А що для наших чотириногих друзів? У Лодзі на вулиці Лісчастій знаходиться перший в Польщі собачий парк. Це справжній рай для собак, тут вони можуть вільно побігати і пограти. На території парку розміщені парканчики, обручі та інші перешкоди.

Не можна забути про чистоту. У парку знаходиться пісочниця для собак, а також пункти, де можна отримати спеціальні набори для прибирання собачих екскрементів. Таким чином парк залишається чистим і приємним місцем для відпочинку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *