Історія міста Освенцім

Місто може похвалитися більш, ніж 800-річною історією. Вже в XIII столітті Освенцімом був отриманий статус міста. Протягом тривалого часу місто було яблуком розбрату між чеським і польським владиками, які бачили в тутешніх соляних копальнях джерело казкових доходів.

Освенцім

Освенцім

Єврейське населення прибуло на цю територію в середині XVI століття, трохи пізніше тут була заснована перша синагога. У 20-х роках XX століття цілих 40% жителів Освенціма представляли особи єврейської національності.

Друга Світова війна, безсумнівно, є найбільш трагічним періодом в історії міста. Тут був заснований найбільший у той час німецький концентраційний табір. Спочатку в концтаборі містилися польські політичні ув’язнені, пізніше табір був перетворений на центр по знищенню осіб єврейської національності.

Територія концтабору поступово розширювалася, шляхом будівництва суміжних концентраційних таборів в Вжезінці (Біркенау-Аушвіц II), а також у Моговіцах (Моновіец). Вагони переповнені в’язнями приходили сюди з усієї окупованої Польщі та Європи. Більшість в’язнів концтабору загинули від голоду, виснаження і в газових камерах.

У 1945 році до Освенциму підійшла Червона армія, і концтабір був залишений німцями, які під час втечі забрали з собою в нацистську Німеччину всіх тих ув’язнених, які ще могли ходити. Перед своєю втечею німці встигли знищити частину газових камер і крематоріїв концентраційного табору, а також основну частину документів.

Освенцім - arbeit macht frei

Освенцім - arbeit macht frei

Оцінюється, що німецький «експеримент концентраційних таборів» забрав життя 1,5-2,5 мільйонів людських істот. Серед в’язнів концентраційного табору було найбільше євреїв, а також поляків, росіян і циган, хоча ця трагедія торкнулася також і інших народів.

У 1947 році представниками комуністичної влади на території колишнього концентраційного табору був заснований музей. Цей музей був покликаний стати символом занепаду людяності, при цьому підкреслювалося, що трагедія Освенціму торкнулася не тільки єврейського населення, а й народів багатьох інших національностей.

У 1967 році в Освенцімі був відкритий Міжнародний пам’ятник жертвам фашизму, а десять років по тому цей регіон був занесений до Переліку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *