Освенцім – комплекс німецьких концтаборів

Освенцім, Освенцім-Бжезінка (пол. Oświęcim-Brzezinka), Аушвіц-Біркенау (нім. Auschwitz-Birkenau) – комплекс німецьких концтаборів, що розташовувався в 1940-1945 рр.. на півдні Польщі, біля міста Освенцім, в 60 км на захід від Кракова. У світовій практиці прийнято використовувати німецьку, а не польську назву, оскільки саме вона використовувалася нацистською адміністрацією, проте в радянських і російських довідкових виданнях та ЗМІ польська назва.

Освенцім - arbeit macht frei

Освенцім – arbeit macht frei

Близько 1 300 000 осіб, з яких 1100000 становили євреї, піддавалися тортурам і були убиті в таборах Освенціму. На території табору в 1947 році був створений музей, який включений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Освенцім – найбільший з німецьких концентраційних таборів. Табір був заснований нацистами в квітні 1940 року в передмісті промислового містечка Освенцім, який, як і інші райони Польщі, був окупований німецькими військами в період Другої Світової Війни.

Назва міста Освенцім була змінено на Аушвітц, яка стала також і назвою табору. Аушвітц насправді поєднував у собі три табори: тюремний табір, табір для знищення і табір для використання рабської праці. Самий смертоносний за кількістю загиблих з усіх нацистських таборів для знищення, Аушвітц став символічним місцем розташування «остаточного вироку».

Табір з кожним роком розширявся і став місцем масового геноциду. Близько 1,5 мільйона людей 28 народностей загинуло в цьому таборі. Всесвітньо відома назва міста стала символом терору, мучеництва і винищення мільйонів невинних жертв. У 1979 році концентраційний табір в Освенцімі був внесений ЮНЕСКО до списку всесвітньої спадщини людства. На місці табору в 1947 році був організований музей, відомий як Меморіал Мучеництво Польської та Інших Націй.

Освенцім – комплекс німецьких концтаборів

Освенцім – комплекс німецьких концтаборів

У старій частині табору, оточеної колючим дротом, розташовано двадцять вісім одноповерхових будівель, де жили ув’язнені. Тут знаходиться виставка, що представляє такі жахливі предмети, як купи штучних людських кінцівок, окуляри, взуття та костюми, що колись належали жертвам.

Інша частина табору колись займала справжній район Брзезінка (Біркенау). Це найбільше кладовище у світі. Відвідувачі можуть побачити тут бараки, руїни, що залишилися від газових камер і крематоріїв. Монументальний Меморіал Жертвам Фашизму був споруджений на цьому місці в данину поваги мільйонам людей, які загинули тут.

Багато відвідувачів приїжджають сюди з наміром спробувати встановити зв’язок з минулим, що зникло назавжди. Враження від відвідин Освенціма і Біркенау може значно змінюватися в залежності від пори року, і це є важливим чинником. Теплим липневим днем, коли музеї забиті відвідувачами зі всього світу, все тут може здатися ледь реальним.

Однак, приїхавши сюди одного разу засніжених лютневим ранком, ви зможете дуже гостро відчути страшну правду того, що відбувалося в цьому жахливому місці.

Коментарі до статті

  1. katyushin :

    дуже дякую, особисто мені дуже сподобалося, так як зовсім недавно почула про це місце, але лиш так мимохідь, а тут цікаво все і коротко описано!)))

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *