Дзеркало Твардовського

Кажуть, якщо подивитися у Дзеркало Твардовського (пол. Lustro Twardowskiego), то можна побачити своє майбутнє. Найчастіше – страхітливе. Воно володіє шириною 46,5 см, висотою 56 см і вставлено в дерев’яну, різьблену чорну рамку. У нього явно виражений магічний ефект. Не дивно, адже колись це дзеркало належало самому Яну Твардовскому – відомому чаклуну і віщуну. Сьогодні Дзеркало Страху висить в ризниці Малої Базиліки в Венгруві (пол. Węgrow) і все ще розбурхує розуми наших сучасників.

Дзеркало Твардовського

Дзеркало Твардовського

Ця сцена чудово знайома як любителям історичних кінокартин, так і людей, що цікавляться історією Польщі. Король Польщі та за сумісництвом Великий князь Литовський, Сигізмунд II Август, збожеволівши після смерті своєї коханої Барбари, бере участь у спіритичному сеансі. Сеанс організований найближчими друзями короля, які, спостерігаючи за муками свого володаря, запрошують в королівську резиденцію чорнокнижника Яна Твардовського.

Король в повному заціпенінні сидить на стільці в одній з палацових кімнат, вікна якої завішані темними фіранками, що не пропускають світло. Йому суворо наказано не рухатися і не розмовляти. Раптом, в скромному мерехтінні самотньої свічки, немов з повітря, вимальовується силует його покійної дружини…

Ось як описує те, що сталося один з очевидців, доктор філософії та медицини Йоахім Поссел: «Нам вдалося знайти людину на прізвище Твардовський, який стверджував, що, нібито, є провідником у потойбічні світи. За певну плату, Твардовський пообіцяв нам викликати дух покійної королеви Барбари і надати незаперечні докази своїх надлюдських здібностей. Спочатку, такі твердження здалися мені смішними, але про здібності Твардовського серед простолюдинів вже давно ходили легенди. Твардовський самим нахабним чином посадив короля на стілець і наказав йому не рухатися і не видавати жодного звуку, мовляв – це може загрожувати небезпекою для його життя і душі.

На наш загальний подив, через деякий час від початку спіритичного сеансу, в кутку кімнати дійсно з’явився привид нашої покійної королеви. Я не вірив своїм очам! Її фігура виливала такій непідробний смуток і печаль, що король, не втримавшись, кинувся до своєї коханої. Але Твардовський рішучим жестом зупинив короля, чи не силою посадивши його в крісло, і бачення – зникло… ».

Сьогодні вже відомо, що насправді весь цей спіритичний сеанс був нічим іншим, як елементарною показухою, містифікацією. Основну роль у ньому зіграли не надлюдські здібності Яна Твардовського, а якась Барбара Гізанка – послушниця одного з польських монастирів, яка була дивно схожа обличчям на Барбару Радзивіловну. А відшукав її один з друзів короля і негайно вирішив використати в таких, не дуже порядних, цілях.

З часом ця фальсифікація обросла безліччю магічних особливостей і легенд. Говорили, що під час спіритичного сеансу Твардовський використав своє магічне дзеркало. Але, на жаль, ніяких достовірних фактів, що підтверджують цю інформацію, виявити не вдалося. Залишається головне питання – ким був той самий чорнокнижник і чаклун, який бере участь у цьому сумнівному заході?

Пан Твардовський

Пан Твардовський

Чого тільки про нього не говорили! Ян Твардовський уклав угоду з дияволом. Сатана підстеріг Твардовського в трактирі «Рим» і мав намір затягнути в Пекло, але Твардовський почав молитися Богородиці і біс відступив. Твардовський довгий час жив на Місяці і прибув на Землю тільки для того, щоб заспокоїти нещасного короля.

Протягом багатьох років не припиняються дискусії на рахунок того, чи був Твардовський реальною історичною особою. Нове світло на таємницю чорнокнижника пролив Роман Бугай у своїй книзі «Науки таємні в давній Польщі». Відповідно до гіпотези автора, Твардовський за походженням був німцем, що вивчав алхімію у Віттенберзі у самого доктора Фауста. Своє справжнє ім’я і прізвище – Лоренц Дур, – Твардовський, відразу ж по прибуттю в Польщу, попросту перевів на польську мову, оскільки «durus» з латини перекладається, як «твердий». Ну а ім’я взяв найпоширеніше в ті часи – Ян.

Однак, галасливий фурор, що супроводжував Твардовського від моменту його приїзду до Польщі, протривав не довго. У 1573 році чорнокнижник був убитий за наказом братів Мнішів. Швидше за все, вони просто прибирали непотрібного свідка, оскільки саме вони знайшли ту саму Барбару Гізанку, яка зіграла роль померлої королеви.

Слід уточнити, що після «вдалого» спіритичного сеансу, Сигізмунд Август дуже сильно прив’язався до Твардовського і обдаровував його усілякими почестями і багатствами. Звичайно, шляхті це не подобалося і вони вважали за потрібне відправити Яна на той світ. Щоб не накликати на себе підозри, брати Мніш розпустили чутки, що чаклуна поглинуло Пекло, чому ніхто особливо і не здивувався.

Після «загадкового» зникнення Твардовського, від нього залишилася лише одна пам’ятка – те саме дзеркало. Ймовірно, Твардовський купив його у німецьких алхіміків. Дзеркало було зроблено зі сплаву срібла, золота, цинку і олова.

На чорній дерев’яній рамі вирізаний латинський текст, який в перекладі звучить приблизно так: «Цим дзеркалом Твардовський здійснював справи магічні, але перетворилося це во славу Господа».

Наявність такого напису на магічному експонаті – не випадкова. Справа в тому, що перед смертю, Твардовський віддав дзеркало єпископу Красінскі і попросив встановити його в храмі. Таким чином чаклун мав намір позбавити «Дзеркало Твардовського» від злих сил. Передбачалося, що дзеркало, яке знаходиться в святині, назавжди втратить свої чарівні здібності. Але – не тут то було…

Дзеркало Твардовського у костелі. Венгрув

Дзеркало Твардовського у костелі. Венгрув

Костел у Венгруві

Костел у Венгруві

Незабаром Дзеркало дало про себе знати. Люди помітили, що воно дійсно володіло незрозумілими властивостями. Жертвою Дзеркала став навіть сам Наполеон. Бравий імператор захотів на власні очі переконатися в магічних здібностях дзеркала. Але, заглянувши в нього, Наполеон в жахові відскочив від дзеркала. Трохи оговтавшись, імператор зірвав дзеркало зі стіни і кинув додолу, розколовши на три частини. Певне, він побачив в дзеркальній гладі свою принизливу поразку під Москвою…

Люди, що знаходяться біля дзеркала, відчувають дивні почуття. З одного боку – їм хочеться негайно заглянути в нього, з іншого – якась таємнича сила наповнює людину непереборним страхом. Церковні прислужники пошепки розповідають, що в Дзеркалі живе привид Твардовського, а в повний місяць – в ньому можна побачити Пекло.

Близько 50-ти років тому, дві студентки історичного факультету вирушили в Венгрув, щоб сфотографувати дзеркало Твардовського для Каталогу пам’яток Польщі. Яке ж було їх здивування, коли з 250-ти знімків жоден не вийшов. Та що там – не вийшов. Касета з фотоплівкою попросту розтріснулася у фотоапараті. А як пояснити той факт, що дзеркало висить набагато вище людського зросту і в нього не можливо подивитися? Тим більше, що екскурсія до дзеркала відбувається виключно під наглядом суворого гіда. Ось таку незрозумілу спадщину залишив нам Ян Твардовський.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *