Королівські Лазенки

Королівські Лазенки (пол. Łazienki Królewskie, Park Łazienkowski) – палацово-парковий комплекс у варшавських Лазєнках, відноситься до одного з найкрасивіших старовинних комплексів такого типу в столиці. Королівські Лазенки у Варшаві – це колишня літня резиденція короля Станіслава Августа Понятовського. Парк площею майже в 80 гектарів – зі старими деревами, з численними водоймами і будівлями найвищого мистецького класу – є вираженням естетичного смаку останнього короля Польщі.

Королівські Лазенки

Королівські Лазенки

Сьогодні Королівські Лазенки – це обширний парк з мальовничими алейками, каналами, водоймами, прикрашений численними чудовими скульптурами. Серед алей парку, в різних його частинах розташовані старовинні будівлі. Найважливіша з них – Палац на воді, в якому була баня великого коронного маршала Станіслава Геракла Любомирського.

Завдяки останньому з польських королів, Станіславу Августу Понятовському, він став одним з найкрасивіших палаців Варшави. Саме від цієї лазні (по-польськи – łaźnia) XVII-го століття вже за часів царювання Станіслава Августа місце біля підніжжя Уяздовського замку почали називати Лазенки.

Королівські Лазенки - Карта

Королівські Лазенки – Карта

Відвідуючи сьогодні це неповторне місце, поряд з Палацом на воді, можна захоплюватися також будівлями Мислевіцького (Мисливського) палацу, Великого флігеля, Старої кордегардії, і більш пізніх – Старої помаранчарні (оранжереї), Нової помаранчарні і чудесного Амфітеатру. Першу групу пам’яток старовини об’єднує особистість короля Станіслава, який зробив Лазєнки своєю літньою резиденцією.

Мислевіцький палац. Королівські Лазенки

Мислевіцький палац. Королівські Лазенки

Краса парку цінувалася вже в XIX-му столітті, під час поділу Польщі, коли були побудовані нові будівлі, що не порушують класичної єдності палацово-паркового ансамблю. Історія Лазенок нерозривно пов’язана з історією Польщі і Варшави. З часів мазовецьких князів Лазєнки належали впливовим сім’ям і польським королям, російським царям (1817), уряду (після 1918), німецьким окупантам, а в 1960 р. був заснований Музей «Королівські Лазенки», який є сьогодні культурною та мистецькою візитною карткою столиці.

Історія Королівських Лазенок

Околиці, в яких були засновані Лазенки, багато століть тому належали до володінь Яздова, що знаходиться поряд з Варшавою, тобто Уяздова. Біля підніжжя схилу Вісли тягнувся Звежінець (звіринець), в якому мазовецькі князі полювали на дичину. Поруч з ним у другій половині XVI-го століття королева Бона заснувала італійський сад. У 1578 р. в Уяздовському маєтку на честь шлюбу Яна Замойського відбулася прем’єра «Відмови грецьким послам» Яна Кохановського.

Приблизно в 1683-1689 роках за розпорядженням С. X. Любомирського Тільман де Гамер побудував в центрі Звежінця бароковий павільйон Лазні, а на північ від нього – павільйон, званий Ермітажем. У 1720 р. палац був переданий Любомирськими в оренду королю. Август II Сильний хотів зробити з нього прекрасну королівську резиденцію.

В останній рік царювання Августа III вдова Теодора Любомирського Ельжбета і їх син Каспер остаточно продали Уяздув Станіславу Понятовському, тоді ще лише стольнику Великого князівства Литовського. Вже будучи королем, 13 січня 1766 року Станіслав Август виплатив суму 1100000 злотих, тим самим, остаточно прибрати маєток.

На перебудову палацу пішла величезна сума, і вже в 1769 р. в ньому поселився Станіслав Август. Однак ремонтні роботи так і не закінчилися. Молодий король відрізнявся марнотратністю, і в його голові виникали все нові ідеї. Роботи над садом і будівлею тривали до останніх днів його правління.

Білий Дім. Королівські Лазенки

Білий Дім. Королівські Лазенки

З перебудови палацу почалася велика інвестиція короля – створення палацово-паркового ансамблю. Одночасно з будівництвом тривали роботи в інших частинах Звежінця. Були побудовані нові будівлі: Білий Дім і Мислевіци. Білий Дім був поставлений на захід від Палацу на плані квадрата, в стилі класичної вілли другої половини XVIII-го століття.

До побудованих будівель відносяться також Резервуар і Великий Флігель. Далі були побудовані «le Trou-Madame» – спеціальна невелика будівля від назви модної у той час гри, схожої на більярд, а також Турецький Будинок (не зберігся).

Коли житлові павільйони були готові, в Лазенках почали думати про театри. Таку функцію повинен був виконувати дім «le Trou-Madame». Його назвали Малим театром. Незабаром він дійсно виявився занадто малий і був покинутий. Театр влаштували в новозбудованому будинку під назвою «Помаранчарня» (дослівно Оранжерея). Його відкриття відбулося 6 вересня 1788 р., він був призначений для короля і його двору. У тому ж році почалося будівництво чудового амфітеатру, зі сценою на острові і глядацьким залом у формі півкола. Перше урочисте представлення відбулося 7 вересня 1791 року

Амфітеатр. Королівські Лазенки

Амфітеатр. Королівські Лазенки

Невід’ємною частиною Королівських Лазенок є парк. За часів Станіслава Августа були викорчувані старі вільхи, а на їх місце посаджені різні хвойні та листяні дерева. Були також проведені меліораційні роботи (цілеспрямоване поліпшення властивостей природно-територіальних комплексів з метою оптимального використання потенціалу ґрунтів, вод, клімату, рельєфу та рослинності), підвищено рівень підмоклих місць, посаджено дерева на клумбах та алеях, прокладені нові дороги і стежки.

Палац на воді. Королівські Лазенки

Палац на воді. Королівські Лазенки

Про масштаб цих робіт свідчить звіт по роботах – у 1777 році посаджено тисячі високостовбурних дерев, в 1778 році були посаджені дуби і горіхи, а в алеях додані 764 клена і липи. Парк перетинають численні канали, об’єднані з Пясечинським каналом. Лазенковський палац оточують води двох ставків. У парку розбиті мальовничі прогулянкові алеї. Головна дорога в самому серці Лазенок з’єднувала Палац з Білим домом і Бельведером. Це була дорога «обсаджена апельсиновими деревами і єгипетською акацією».

Королівські Лазенки після Станіслава Августа

У лютому 1798 помер Станіслав Август Понятовський – останній король Польщі. Він до кінця цікавився долею улюблених Лазенок. У Варшаві залишилися художники і керівник їх роботи генеральний директор будівництва королівських будівель Марчелло Баччіареллі. Художники (Плерш, Токарський, Уолл і Вогель), скульптори (Лебрун, Поінк, Мональді, Стажжі) і архітектори (Мерліні, Гресмайер, Камсетцер і Кубіцький) поступово прощалися з Лазенками.

Лазенки, ще недавно настільки живі, стали свого роду музеєм, пам’яткою, призначеною тільки для відвідування. Туди навідувалися росіяни й прусські генерали, прусська імператорська сім’я.

Після занепаду Варшавського герцогства і створення Конгресового королівства в 1817 році Лазенки купив цар Олександр I. Більш ніж на 100 років Лазенки перейшли в руки загарбників. У Великому флігелі було розміщено юнкерське училище, звідки Листопадовою ніччю 1830 року змовники вирушили на Бельведер. Після придушення повстання (1831) школа була ліквідована. Будівлі Великого флігеля, Білого дому, Мислевіц, Ермітажу і Помаранчарні зайняли царські чиновники.

Стара Помаранчарня. Королівські Лазенки

Стара Помаранчарня. Королівські Лазенки

Дерев’яні будинки Турецького будинку і Китайського мосту були розібрані. Царські садівники змінили також розташування паркових алей і каналів. У 1855 році з Неборова була привезена колекція апельсинових дерев. Для неї в 1870 р. збудували нову Помаранчарню. Тому – для відмінності – колишню Помаранчарню почали називати Старою.

Нова Помаранчарня. Королівські Лазенки

Нова Помаранчарня. Королівські Лазенки

Цар Олександр I не жив в Лазенках. Микола I і Олександр II були тут кілька разів. У Лазенках приймали видатних гостей. Їх відвідували князь Веллінгтон, прусські, англійські й австрійські князі. У 1897 р. тут жив король Сіаму, в 1889 р. – король Румунії, а в 1900 р. – шах Персії. При відсутності великих гостей парк був місцем прогулянок жителів Варшави.

У перші дні окупації міста, ще у вересні 1939 р., німецькі власті зайняли Лазенки. Німці закрили палац і парк для польського населення. Палацові фонди були розграбовані. В кінці грудня 1944 р. німці підпалили палац. У решти стінах просвердлили сотні отворів для зарядів динаміту. На щастя, вони не змогли виконати план повного знищення палацу. Під час артилерійського обстрілу було пошкоджено багато будівель. Згоріла частина інтер’єрів. У парку загинуло близько 1/4 частини дерев.

Панорама палацу на воді. Королівські Лазенки

Панорама палацу на воді. Королівські Лазенки

Після звільнення, в березні 1945 р., опіку над Лазенками прийняла на себе спеціальна «Станіславівська майстерня», створена при Бюро відновлення столиці. Велися пошуки в руїнах, відкопували скульптури і архітектурні деталі. Негайно було розпочато відновлення всього палацово-паркового ансамблю. У 1960 р. був створений Музей «Королівські Лазенки». З перших років його існування пов’язав свою долю з Лазенки проф. Марек Квятковський, який багато років був директором музею.

Сьогодні в Лазенках йде жваве культурне життя, вони є однією з найбільших туристичних визначних пам’яток Варшави. Тут можна милуватися витвором короля Станіслава Августа Понятовського, відвідуючи зали музею, слухаючи концерти і лекції, або просто прогулюючись по паркових алеях
.
Музей «Королівські Лазенки»

  • вул. Агрікола, 1
  • 00-460 Варшава
  • тел.: +48 (22) 506-00-24, 506-01-74 (музей), (22) 506-01-01 (бюро інформації)
  • www.lazienki-krolewskie.pl
  • e-mail: info@lazienki-krolewskie.pl
Пам’ятник Шопену. Королівські Лазенки

Пам’ятник Шопену. Королівські Лазенки

З 1959 року з травня по вересень у пам’ятника Шопену проводяться безкоштовні Шопенівські концерти за участю видатних виконавців. Концерти проходять щонеділі о 12.00 та 16.00. Протягом останніх двох років в рамках фестивалю «Шопеніана» організовуються фортепіанні марафони. У Королівських Лазенках шопенівські сольні концерти можна прослухати також у Старій Помаранчарні

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *