Польські прізвища – коротка історія

У даному дослідженні ми спробуємо розібратися в походженні польських прізвищ. Отже, походження прізвищ пішло в глиб століть. Сьогодні польські прізвища, часто доводиться використовувати спортивним коментаторам. Їм надають списки польських прізвищ учасників, і вони читають їх по шпаргалці, для правильної вимови.

Польські прізвища - коротка історія

Польські прізвища – коротка історія

Становлення польських прізвищ багато в чому схоже історії прізвищ інших народів. У той же час, у них є свої характерні риси й особливості.

Перші прізвища згадуються з XV століття і пов’язані з зародженням дворянства, іменованого шляхтою. При цьому склад шляхти, тобто польського дворянства, відрізнявся від українського дворянства.

Дворяни, шляхтичі, переважно між собою були рівними, різним ступенем і рівнем заможності. Ці факти, пов’язані з польським Шляхетством, відбилися на їх культурі, і на соціальному розвитку суспільства. Фактично, шляхта була привілейована військова гільдія. У Польщі було відсутнє регулярне військо і дворяни, землевласники, створювали ополчення.

Йшла освіта кланів, кожен з них створювався за територіальним походженням, мав своє ім’я та герб. Назва такого клану вписувалася в прізвище учасника військового формування. Інша частина прізвища прив’язувалася до найменування місцевості, уродженцем якої був цей дворянин.

Отже, повна назва польського дворянства будувалася за принципом: ім’я, прізвище, найменування герба. Приклад – Ян Замойський герба Еліта. Далі в прізвищах, особиста частина і назва герба стали писати через дефіс. Сьогодні, часто можна зустріти такий стиль їх написання.

Значущим результатом описаних явищ стає те, що значна більшість польських прізвищ пов’язана або з найменуванням маєтку, або з назвою герба. І є багато прикладів, які підтверджують це: Вишневецький, Склодовський, Ходецкий.

З XVII по XIX століття прізвища поступово передаються і іншим соціальним класам: спочатку їх отримують городяни, а пізніше селяни. При цьому польські прізвища звичайних людей, в більшості, близькі за своїм складанням з українською: вони походять від імен, прізвиськ і професій. Приклади таких прізвищ:, Козловський, Войцеховський, Ковальський.

Список польських прізвищ, які мають в даний момент саме широке поширення.

  • Польське прізвище Новак носять майже 200 тисяч осіб.
  • Польське прізвище Ковальський – його чисельність сягає 135 тисяч осіб.
  • Польське прізвище Вишневський має більше 100 тисяч осіб.
  • Польське прізвище Вуйцик належить трохи менше, ніж 100 тисячам людей.
  • Польське прізвище Ковальчук має чисельність більше 95 тисяч.
  • Польське прізвище Каміньський носять більше 90 тисяч осіб.
  • Польське прізвище Левандовський належить 90 тисячам поляків.
  • Польське прізвище Зеленський мають трохи менше 90 тисяч осіб.
  • Польське прізвище Шиманський налічує більше 85 тисяч його володарів.
  • Польське прізвище Возняк замикає десятку найпоширеніших польських прізвищ.

Коментарі до статті

  1. Таня :

    Хто щось знає про прізвище Мрочко

  2. Любов :

    День добрий! Прошу підказати походження прізвищ:Сарнавський(а),Янович,Зборовська,Репецький. Прадіди і діди були шляхтою,але знайти прямого запису національності неможливо,бо її тоді не писали. Ознайомлювалась з історією Польщі і знайшла ці прізвища під одним гербом Ястшембец. В архівах мало відомостей про ці роди. Чи можливо їх знайти а Польщі і як це зробити правильно?

  3. Олеся :

    Знаю что три брата шляхтичи бежали на Украину. И тут уже родилась моя прабабушка. Она говорила что мы потомки известного рода ВИНЯРСКИХ бежавших при раскулачивании в Украину. У нас был свой герб. По-моему это ТРОМБЫ. Как и где можно более подробно узнать и найти свои корни в Польше.Так как когда три брата убежали с Польши, там остались женщины и дети.

  4. Віктор :

    Доброго дня! Я описую родовід прізвища Батицький. Карту поляка маю. Якщо можливо, то хотілося б знати чому і саме звідки потрапили мої предки до Донбасу – Катеринославська губернія, Бахмутський повіт, Гришинська волость, село Сергіївка. Пра-пра-пра дід Батицький Микола Лукич ймовірно після січневого повстання 1863 року разом з родиною потрапив на територію Сергіївки. Синів було звати Осип (Юзеф)та Микола.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *