Корисні копалини Польщі

Польща – країна, багата корисними копалинами, що стоїть в одному ряду з світовими лідерами за природними запасами кам’яного та бурого вугілля, мідних руд, цинку та олова.

У країні також є значні родовища сірки, кам’яної солі та природних будівельних матеріалів. З незапам’ятних часів Польща славилася запасами і видобутком бурштину. Через польські землі пролягав знаменитий Бурштиновий шлях від Адріатичного моря до Балтики.

Польща і сьогодні є одним з провідних добувачів цього цінного мінералу, та відомим виробником бурштинових виробів і прикрас. Польські запаси бурштину оцінюються в 12 тисяч тонн.

Історія видобутку корисних копалин на польських землях сягає корінням в глибоке минуле. Найстаріші її сліди датуються 3500 р. до нашої ери. У середні століття велику роль грав видобуток кам’яної солі в краківських копальнях (родовища Бохня і Величка).

З середини XVIII ст. першочергове значення набув видобуток кам’яного вугілля. Загальний баланс запасів польських кам’яновугільних басейнів складає 45,4 мільярда тонн. Крім того, Польща займає 6-е місце в світі з видобутку бурого вугілля.

Незважаючи на те, що саме Польща стала піонером нафтового промислу, ресурси нафти і газу в країні недостатні для задоволення внутрішніх потреб, тому обидва види сировини доводиться додатково імпортувати. Останнім часом збільшується виробництво енергії з відновлюваних джерел.

Соляні шахти в місті Величка

Соляні шахти в місті Величка

Соляні копальні у Величці включені до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. Це найстаріше промислове підприємство на світі, що працює безперервно з XIII ст.

Історія видобутку корисних копалин на польських землях пускає корінням в глибоке минуле. Найстаріші її сліди датуються 3500 р. до нашої ери. У середні століття велику роль грав видобуток кам’яної солі в краківських копальнях (родовища Бохня і Величка). З середини XVIII ст. першорядне значення набув видобуток кам’яного вугілля. Загальний баланс запасів польських кам’яновугільних басейнів складає 45,4 мільярда тонн. Крім того, Польща займає 6-е місце в світі з видобутку бурого вугілля.

Незважаючи на те, що саме Польща стала піонером нафтового промислу, ресурси нафти і газу в країні недостатні для задоволення внутрішніх потреб, тому обидва види сировини доводиться додатково імпортувати. Останнім часом збільшується виробництво енергії з відновлюваних джерел.

Кам’яне і буре вугілля у Польщі

За нинішнього видобутку на рівні 102 млн. тонн (за даними 2000 р.) запаси кам’яного вугілля забезпечують Польщі покриття потреби в цьому виді енергоносія майже на 500 років. Це в два рази більше середнього показника у світовому масштабі.

Однак цих запасів вистачить на більш тривалий термін, оскільки в польській промисловості кам’яне вугілля останнім часом все частіше замінюється природним газом, тобто більш чистим паливом в екологічному відношенні.

Але буре вугілля поряд з кам’яним вугіллям досі має велике значення для польської економіки і є найважливішим видом енергетичної сировини. За оцінками фахівців, його запаси налічують майже 14 мільярдів тонн.

Буре вугілля використовується майже у всіх секторах енергетики, з них на виробництво електроенергії на теплових електростанціях доводиться в Польщі 98% споживаної сировини.

Нафта і природний газ у Польщі

У 1854 р. в місцевості Бубрка неподалік від міста Кросно Ігнаци Лукасевич почав експлуатувати першу в світі нафтову свердловину. В даний час у Польщі відомі і описані 92 родовища нафти, як на суші, так і на морі. Офіційні дані також повідомляють про 242 родовищах природного газу. Пошук, дослідження та експлуатація нафтових і газових родовищ проводяться в Польщі на підставі концесій, які видаються міністерством навколишнього середовища.

Запаси металів, хімічна сировина та скельні мінерали у Польщі

По видобутку міді Польща займає одне з перших місць у світі. В країні знаходяться також великі родовища сірки.

Величезне природне багатство Польщі становить кам’яна сіль, загальні запаси якої оцінюються в більш ніж 80 мільярдів тонн. На всій польській території є безліч родовищ скельних мінералів, що використовуються у виробництві будівельних матеріалів.

Відновлювані джерела у Польщі

Серед польських природних ресурсів особливе значення мають найбагатші в Європі джерела геотермальних вод. У Польщі діють 128 водних електростанцій в промисловій енергетиці та близько 360 невеликих водних електростанцій місцевого значення.

Майже 1/3 всієї території Польщі має сприятливі умови для будівництва та роботи вітряних електростанцій. Крім того, країна має в своєму розпорядженні досить значний потенціал біомаси, виробленої з відходів, яку як вторинну сировину можна використовувати в промисловій енергетиці для вироблення тепла.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *