Зелена карта на авто. Де її купити і скільки коштує оформити?

Зелена карта на авто

Зелена карта на авто

Зелена карта на автомобіль – це міжнародна страховка і є одним з обов’язкових документів, необхідних для перетину кордону на авто. Спробуємо розібратись як отримати зелену карту, на що звернути увагу і які «підводні камені» можуть чекати в процесі оформлення.

Зелена карта на авто в Європу – що це таке?

«Green card» (інші використовувані назви «Зелена карта» або ОСАГО міжнародного зразка) – це сертифікат, що підтверджує страхування цивільної відповідальності, що визнається в країнах, які підписали відповідний договір. Іншими словами, це система, що дозволяє відшкодувати збитки, що виникли з вини застрахованого.

Страхування по «Грін карт» має на увазі виключно випадки громадянської відповідальності. Відшкодування збитків застрахованому ТЗ (аналог КАСКО) за даним видом страхування не передбачено!

Страхові випадки стандартні для ОСАГО: ДТП, збиток іншому водієві, пасажирам, пішоходам, іншому ТЗ, іншій власності, що нанесені при використанні застрахованого автомобіля.

Гарантія виплат і країни-учасники

До консорціуму сьогодні входять 48 країн, які визнають цей вид страхування. Якщо страховий випадок виник на території держави, чиїм жителем є винуватець, виплату проводить компанія емітент сертифікату. При інших випадках компенсацію гарантує «Green Card».

Країни-учасники (в алфавітному порядку за латинським позначенню):

Австрія (A), Албанія (AL), Андорра (AND), Азербайджан (AZ), Бельгія (B), Болгарія (BG), Боснія і Герцеговина (BIH), Білорусія (BY), Швейцарія (CH), Кіпр (CY ), Чехія (CZ), Німеччина (D), Данія (DK), Іспанія (E), Естонія (EST), Франція (F), Фінляндія (FIN), Ліхтенштейн (FL), Великобританія (GB), Греція (GR ), Угорщина (H), Хорватія (HR), Італія (I), Ізраїль (IL), Іран (IR), Ірландія (IRL), Ісландія (IS), Люксембург (L), Литва (LT), Латвія (LV ), Мальта (M), Марокко (MA), Молдавія (MD), Македонія (MK), Чорногорія (MNE), Норвегія (N), Нідерланди (NL), Португалія (P), Польща (PL), Румунія (RO ), Росія (RUS), Швеція (S), Словаччина (SK), Словенія (SLO), Сербія (SRB), Туніс (TN), Туреччина (TR), Україна (UA).

Залежно від держави на чиїй території сталося ДТП, можуть відрізнятися (і часом кардинально) ліміти виплат.

Хто повинен оформити поліс і для чого?

Будь-який подорожуючий до ЄС (в т.ч. і в Польщу) не тільки може, а й повинен купувати «Зелену карту». Видають поліси уповноважені страхові компанії.

В сертифікат вписується тільки страхувальник, однак фактично страхується не він, а автомобіль. Тому страховка поширюється на будь-яку людину, законно керуючу даним авто.

Де купити «Грін карт» для легкових автомобіля?

У Білорусії, Росії та Україні, як в країнах-учасницях, придбати поліс можна в офісах страховиків за місцем проживання або в будь-якому іншому. Для інших держав (НЕ учасниць Шенгенської угоди), а також для всіх без винятку, хто не встиг (не зміг, не захотів) робити цього вдома, знайти відповідного страховика можна на кордоні.

Список страхових фірм, що входять в систему «Грін Карт», постійно змінюється. Деякі дуже великі фірми іноді відмовляються від участі в системі через безлімітність компенсацій в ряді країн. Одночасно інші компанії – не учасники системи – можуть продавати страхові поліси учасників, виступаючи в якості агентів.

Необхідно уточнювати законну можливість придбання «Зеленої карти» в кожному конкретному випадку, в кожен конкретний момент часу!

Актуальну інформацію можна отримати на сайтах уповноважених установ. Деякі з них надають можливість оформити зелену карту на автомобіль онлайн. Для цього потрібно уточнювати інформацію у страховика.

Документи для оформлення «Зеленої карти» для машини

Для придбання поліса потрібно надати:

  • посвідчення особи страхувальника;
  • копія техпаспорту автомобіля;
  • водійські права;
  • ІПН.

Як посвідчення особи рекомендується використовувати закордонний паспорт, щоб ПІБ були переписані латиницею в повній відповідності з вказаними в ньому.

Скільки коштує зробити страховку в Україні, Росії та Білорусі?

Всі розцінки на міжнародне ОСАГО стандартизовані і встановлюються державними органами:

  • Україна – спеціально створена установа: Моторним транспортним страховим бюро.
  • Росія – Російським Союзом Автострахувальників за погодженням з Мінфіном і ЦБР.
  • Білорусія – Бюро по транспортному страхуванню.

Вартість оформлення зеленої карти залежить від ряду факторів:

  • типу транспортного засобу;
  • країни дії (в даному випадку Польща);
  • терміну дії:
    • на 1 день;
    • на 2 тижні;
    • на місяць або кілька місяців;
    • на рік.
  • діючого курсу національних валют.

Через валютні коливання ціна на «Зелену карту» переглядається уповноваженими органами в середньому 1 раз на місяць (при зниженні волатильності – рідше). Відстежувати діючі ціни можна на сайтах організацій.

Суми страхових виплат в Польщі

Максимальні ліміти для Польщі складають:

  • на всіх постраждалих – до € 5 000 000;
  • на всі транспортні засоби – до € 1 000 000.

Всі витрати понад витрат на пальне виплачує винний в настанні страхового випадку.

Зверніть увагу, що франшиза (дія поліса починається з обумовленої суми, менше якої страховий випадок не розглядається) та інші обмеження в міжнародному ОСАГО відсутні!

Як виглядає «Грін карта» для авто? Зовнішній вигляд сертифіката може відрізнятися в залежності від країни, яка видає поліс.

Як перевірити страховку і уникнути підробок?

Щоб оберегти себе від підроблених полісів, необхідно дотримуватися ряду умов:

  • Купувати поліс тільки в перевірених місцях.
  • Оформляти «Зелену карту» заздалегідь, залишаючи час на її перевірку.
  • При придбанні на кордоні звертати увагу, що продаж здійснюється в спеціально відведених місцях, а не в стихійних умовах.
  • «Грін карта» не передбачає можливості знижок, акцій або, навпаки, коефіцієнтів, що збільшують вартість – їх наявність говорить про підробку.

Вже придбаний поліс можна перевірити самостійно. Це повинен бути бланк встановленого зразка, виконаний на папері, що самокопіюється. Суми, терміни, дані страхувальника на всіх аркушах повинні збігатися!

Зверніть увагу, що бланк часто заповнюється вручну і не має ніяких печаток – це допустимо, але краще додатково переконатися в його дійсності.

Громадяни України мають можливість онлайн-перевірки. У правому нижньому кутку сертифіката вказується унікальний код кожного поліса, зареєстрований в державній базі даних. Його встановлюють в офісі при укладанні страхового договору, але може він бути отриманий і страховим агентом по СМС.

На даній сторінці (https://gc.mtsbu.ua/MTSBU_Pages/Tree.aspx ) можна ввести код і перевірити всі дані про отриману «Зелену карту». Там же можна пошукати діючі поліси за номером ТЗ та багато іншого.

Міжнародне ОСАГО – це необхідний документ для поїздки в Польщу. Отримати його абсолютно нескладно, але слід бути впевненим в його дійсності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *