Краківське гетто

Єврейське гетто Кракова (пол. Getto krakowskie) було одним з п’яти головних гетто, створених владою нацистської Німеччини в Генерал-губернаторстві під час німецької окупації Польщі в ході Другої світової війни. Метою створення системи гетто було відділення «придатних до роботи» від тих, хто згодом підлягав знищенню. Перед війною Краків був культурним центром, де проживало близько 60-80 тисяч євреїв.

Краківське гетто

Краківське гетто

Для багатьох туристів, які подорожують мальовничими і затишними вулицями Кракова, це дивовижне польське місто асоціюється виключно зі старовинними архітектурними будівлями, прекрасними костелами, прекрасними парками та музеями. У вашій пам’яті він може і залишитися таким, якщо ви не побуваєте в незвичайному місці – Краківському гетто, яке зберігає пам’ять про самі трагічні події в житті єврейського народу – Голокост.

Звичайно, Краківське гетто складно назвати однією з найбільш яскравих і популярних пам’яток Кракова, однак тут варто побувати, хоча б для того, щоб згадати і вшанувати пам’ять тих, хто був безжально вбитий в часи Голокосту.

Краківське гетто було створене на території міста згідно з наказом гітлерівців 3 березня 1941 року. У відповідності до цього наказу все єврейське населення Кракова і Казімєжа повинно було переїхати в невеликий район Подгуже, огороджений стіною і відокремлений від основної частини міста повноводною Віслою.

Єврейське гетто Кракова

Єврейське гетто Кракова

Освенцім - arbeit macht frei

Освенцім – arbeit macht frei

Територія гетто в ті часи була порівняно невеликою: вона включала в себе 15 вулиць, на яких було розташоване 320 будинків. Єврейське гетто від навколишнього світу було огороджено бетонною стіною, що виконано у вигляді єврейських надгробків. До наших часів збереглося кілька фрагментів цієї стіни, яка і сьогодні лякає все єврейське населення Кракова.

За часів війни на території створеного гетто розмістилося 15 тис. євреїв, які проживали у Кракові. Краківське гетто стало своєрідним перевалочним пунктом, з якого євреїв відправляли в сумно відомий Освенцим.

Незважаючи на те, що з часів Голокосту пройшло вже більше п’ятдесяти років, в районі Подгуже, який, власне, і став територією гетто, все нагадує про криваві злочини гітлерівців. Багато з будівель нітрохи не змінилися з тих часів, хіба що на них з’явилися меморіальні таблички.

Аптека. Краківське гетто

Аптека. Краківське гетто

Площа Краківського гетто

Площа Краківського гетто

Одним з найбільш вражаючих місць на території гетто вважається Площа Краківського гетто, на якій по периметру розміщені стільці. Вони мають символічне значення і нагадують про те, як в період переселення євреїв з гетто в концтабір з їхніх будинків виносили всі меблі, щоб вони не могли приховати немовлят.

Існує на території гетто і невеликий музей – музей Оскара Шиндлера, на фасаді якого розміщений стенд з фотографіями євреїв, яким вдалося уникнути смерті.

Краківське гетто знаходиться на березі Вісли, в районі Подгуже. Доїхати сюди можна трамваями №9,13,24,50.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *