Пенсія в Польщі, податки, пенсійний вік, середній розмір пенсії

Пенсії в Польщі, хто може її отримати, пенсійний вік, як розраховується пенсія. Пенсія в Польщі для іноземців.

Пенсія в Польщі

Пенсія в Польщі

Сеньйори – саме так в Польщі називають тих, кому за 60, хоча будь-якого правила, що визначає вікові межі цього терміну, немає. Зате є безліч програм, які так і називаються “60+”. В основному, вони пропонують знижки – в транспорті, при купівлі квитків в музеї. В супермаркетах проводять спеціальні “дні сеньйора”, коли покупцям цієї вікової групи пропонують товари за зниженими цінами або нараховують підвищені бонуси на карту клієнта.

Подібні пропозиції є і в банках, і в страхових компаніях. Навіть в перукарнях влаштовують дні знижок, коли людей 60+ стрижуть за півціни. Одне слово, складається стійке враження, що пенсіонери Польщі цікаві своїй країні. Вони не витіснені з товариства, більш того, є дуже значимий сегмент споживачів, на який працює великий і малий бізнес. І не тільки фармакологічний. Польські бабусі і дідусі – цільова аудиторія, за яку борються маркетологи, польський істеблішмент і Католицька церква.

В цьому році в Польщі знизили вік виходу на пенсію. Тепер жінки можуть йти на заслужений відпочинок в 60, а чоловіки – в 65. Поляки не надто задоволені своїми пенсіями, тому не поспішають отримувати пенсійний статус.

Що таке ZUS

ZUS (пол. Zaklad Ubiezpieczen Spolecznych) – це управління соціального страхування. Управління соціального страхування є державною організацією яка займається збором внесків на соціальне і медичне страхування громадян, а також видачею допомоги (таких як пенсії, пенсії по інвалідності, допомога по тимчасовій непрацездатності або по вагітності та пологах) в розмірі та на умовах, встановлених в загальноприйнятих положеннях.

Соціальне страхування – це один з компонентів трудового права, яке дозволяє отримувати гарантовані державою виплати, якщо в силу різних обставин, людина втратила можливість працювати.

Сайт ZUS – www.zus.pl

Послугами ZUS (Управління соціального страхування) можуть скористатися як поляки, так і іноземці, що легально проживають на території Польщі. Іноземці, які працюють в Польщі, обов’язково повинні бути застраховані і платити внески до відповідного фонду. На підставі трудового договору всі особи повинні охоплюватися системою соціального страхування. Однак в Польщі вона досить складна.

Види соцстрахування

Внески, що сплачуються в ZUS, призначаються для фінансування різних виплат зі сфери соціального страхування

  • пенсійне страхування (ubezpieczenie emerytalne) – за яким пізніше виплачується пенсія
  • страхування по інвалідності / в зв’язку з втратою годувальника (ubezpieczenie rentowe)
  • медичне страхування (ubezpieczenie chorobowe)
  • страхування від нещасних випадків (ubezpieczenie wypadkowe)

Іноземець може виконувати роботу в Польщі на підставі різних договорів. Від того, який договір укладено, буде залежати, які внески повинен платити працівник на соціальне страхування.

Особи, які працевлаштовані на підставі трудового договору, платять внески на всі види соціального страхування (тобто, пенсійне страхування, страхування у зв’язку з інвалідністю, хворобою і від нещасних випадків), а також медичне страхування.

Процентні ставки внесків в Польщі від суми зарплати брутто

  • 19,52% – пенсійне страхування
  • 8% – страхування по інвалідності
  • 2,45% – медичне страхування
  • 0,4-3,6% – страхування від нещасних випадків (оплачується роботодавцем)

Пенсії в Польщі для українців

Із 1-го січня 2014 року набрав чинності Договір про соціальне забезпечення між Польщею та Україною (він був підписано 18 травня 2012 року в Варшаві). Саме з цієї дати спеціальний орган в Польщі – Zakład Ubezpieczeń Społecznych почав реалізацію Договору в сфері пенсійного забезпечення громадян України, які працювали в Польщі.

Метою підписання зазначеного договору було полегшення отримання польських і українських пенсій (за віком, втрати працездатності і так далі), а також пенсій особам, які працювали в обох державах.

Завдяки цим договорам, люди, які в Польщі або в Україні не мають тривалих періодів страхування, необхідних для набуття права на пенсію за віком або за інвалідністю, можуть отримати цю допомогу з урахуванням зарубіжних періодів страхування в іншій державі – стороні угоди.

У таких випадках для цілей нарахування пенсії і в Польщі, і в Україні, будуть підсумовуватися періоди страхування в обох державах. Сума допомоги буде визначатися в розмірі пропорційному періоду страхування в тій державі, в якій працював чоловік. Для отриманої найменшої пенсії стаж роботи має становити 20 років для жінок і 25 років для чоловіків.

Крім того, даний договір стосується і пенсіонерів, які приїхали до Польщі на постійне місце проживання, тобто, якщо український пенсіонер переїде жити до Польщі, то право на виплату пенсії буде передано на нове місце проживання такої людини.

Для отримання права на пенсію необхідно дотримуватися законодавства тієї країни в якій призначається пенсія, а саме: вік, стаж роботи і так далі.

Приїхавши до Польщі українські громадяни повинні звернутися із заявою до територіальних органів, які займаються призначенням пенсій. Разом з ним подається паспорт з відповідним записом про ПМП та талон про зняття з реєстрації з колишнього місця постійного проживання.

Умови отримання пенсії в Польщі однакові як для поляків, так і для іноземців, і це: сплата внесків і досягнення пенсійного віку.

Польські пенсії можуть нараховувати українцям тільки за періоди страхування в Польщі. Це означає, що пенсії можуть бути надані і виплачені ZUS тільки за періоди страхування на території Польщі, тобто періоди, за які в польську систему соціального страхування були відраховані внески на пенсійне страхування

Свої роз’яснення з приводу польських пенсій дав заступник міністра в Міністерстві сім’ї, праці і соціальної політики Польщі Мартін Зеленецький:

З цього випливає, що працівники з України, які відпрацюють в Польщі всього місяць, не отримають 1000 золотих польської пенсії. Це узгоджується з принципом, згідно з яким кожна держава виплачує пенсії за періоди страхування, придбані відповідно до законодавства цієї держави. Людина, яка має періоди страхування, придбані в двох державах, може отримати пенсію з кожної з цих держав, якщо при цьому виконуються умови, необхідні для отримання права на виплати відповідно до законодавства відповідної держави.

Угода Польщі з Україною не регулює питання мінімальних пенсій і підвищення пенсій до мінімальних сум, що діють в даній державі. Сума збільшення залежить від суми призначеної польської пенсії і розміру іноземної пенсії, однак вона ніколи не досягатиме 1000 злотих. Крім того, будь-яке збільшення польської пенсії або закордонної призводить до зниження суми підвищення.

Пенсія в Польщі: розміри пенсійних відрахувань

Внесок на пенсійне страхування становить 19,52% від валової зарплати (брутто). Сума ця ділиться навпіл, при чому половину оплачує працівник, а другу половину – роботодавець.

З 1 лютого 2014 року до кінця червня 2014 року страховий внесок на пенсійне страхування в Польщі сплачувався в таких розмірах:

  • 12,22% – перебували на рахунку в ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych, орган соціального страхування);
  • 4,38% – перераховувалися на субрахунок в ZUS;
  • 2,92% – вносилися на рахунок у відкритому пенсійному фонді.

До 30 червня 2014 року поділ пенсійного внеску і передача його частини до відкритого пенсійного фонду (OFE) було обов’язковим для осіб, народжених після 31.12.1968 року. Цим людям доводилося укладати договір з відкритим пенсійним фондом. Якщо у особи не було такої угоди, то в даному випадку сам Орган соціального страхування (ZUS) встановлював випадковий відкритий пенсійний фонд для застрахованої особи.

Починаючи з липня 2014 року, в залежності від вибору застрахованої особи, частина пенсійного страхування (а саме, що залишилися 2,92%), вносилася або до відкритого пенсійного фонду (OFE), обраного страхувальником, або на субрахунок ZUS (разом 7,3% ).

У разі, якщо застраховані особи не вступають у відкритий пенсійний фонд, весь пенсійний страховий внесок (19,52%) передається до Фонду соціального страхування і знаходиться на індивідуальному рахунку застрахованого.

Пенсійною системою Польщі покриваються випадки старіння і втрати працездатності (отримання інвалідності).

Формула розрахунку пенсії в Польщі

Пенсійні виплати в Польщі на поточний момент уніфіковані і для їх розрахунку застосовується наступна формула:

Розмір пенсії = Розмір внесків на пенсійне забезпечення (з урахуванням індексації) / Середня тривалість життя в пенсійному віці (в місяцях)

Підставою для розрахунку пенсії є сума пенсійних внесків з урахуванням індексації внесків, зареєстрованих в державних органах в кінці місяця, що передує місяцю, з якого пенсія буде виплачуватися.

Основи для розрахунку пенсії надаються Центральним статистичним управлінням (GUS), підхід однаковий для обох статей, в залежності від подальшої тривалості життя застрахованої особи.

Оплата пенсії здійснюється з Установи соціального страхування (ZUS).

У разі смерті пенсіонера (у якого був відкритий пенсійний субрахунок в ZUS), протягом трьох років з моменту видачі пенсії, спадкоємці та особи, що знаходяться під опікою померлого, мають право на отримання одноразової грошової допомоги (так звана гарантована виплата).

Дострокова (часткова) пенсія в Польщі

Законодавством Польщі регулюється можливість отримання пенсій не досягаючи зазначеного вище віку. Такі пенсії називаються частковими, оскільки в разі недосягнення пенсійного віку, проте при сплаті необхідних страхових платежів, передбачений варіант виплати часткових платежів.

Право на часткову пенсію мають чоловіки, які досягли 65 років, і які мають більше 40 років страхового (а, відповідно, і трудового) стажу. Для жінок вік отримання часткових пенсій встановлений як 62 роки, при цьому їм необхідно мати 35 років страхового стажу.

Розмір часткової пенсії становить 50% від розрахункового розміру пенсії з Фонду соціального страхування (FUS). Після досягнення особами встановленого пенсійного віку, вони мають право на отримання повного розміру пенсії. Однак, він буде пропорційно знижений на розмір часткової пенсії, яку застрахований вже раніше отримав.

Пенсійний вік у Польщі

Більше половини поляків, або 54%, планують продовжувати роботу після виходу на пенсію. При цьому соціологи помітили, що більш високий дохід є найбільш частою мотивацією для того, щоб не йти з роботи після настання пенсійного віку.

Нові правила виходу на пенсію вступили в силу в Польщі 1 жовтня 2017 року. Тепер жінки зможуть піти з роботи у віці 60 років, а чоловіки – 65 років. Зниження пенсійного віку стало ключовою передвиборною обіцянкою нині правлячих в Польщі консерваторів.

Вони скасували пенсійну реформу 2012 року попереднього, більш економічно ліберального уряду, що в кінцевому підсумку збільшило б пенсійний вік до 67 для обох статей. Інститут соціального страхування Польщі (ZUS) прогнозує, що 331 000 чоловік можуть піти на пенсію в останньому кварталі цього року. Міністр сім’ї, праці і соціальної політики Елжбета Рафальська, висловила надію, що багато поляків вирішать відкласти вихід на пенсію і залишаться професійно активними, незважаючи на нові правила

Пенсійна реформа яка була скасована в цьому році передбачала наступне:

У Польщі в останні роки було встановлено новий пенсійний вік – 67 років, але до певного моменту він залежить від дати народження.

Кожна застрахована особа може подати заяву про отримання пенсії по досягненню пенсійного віку. Пенсійний вік залежить від дати народження і до 2040 року буде відрізнятися для чоловіків і жінок.

В кінцевому рахунку, вік виходу на пенсію для чоловіків і жінок становитиме 67 років. Однак, жінки досягнуть цієї вікової позначки в 2040 році, а чоловіки – в 2020 році.

Максимальний пенсійний вік (67 років) застосовується для чоловіків з жовтня 1953 року народження і пізніше, для жінок – з жовтня 1973 року народження.

Пенсія в Польщі: мінімальний і середній розмір

З 1 березня 2017 року у Польщі встановлена мінімальна пенсія в розмірі 1000 польських злотих брутто (до сплати податків), або 853 злотих на руки. При цьому, мінімальний розмір виплати у зв’язку з втратою працездатності становить 750 злотих.

Для того, щоб отримувати зазначену 1000 злотих пенсію, необхідно мати документально підтверджений трудовий стаж 25 років для чоловіків, і 20 років для жінок.

Середній розмір пенсії в Польщі в 2015 році становив 2018 польських злотих брутто, а в 2016 році – 2083 злотих. Однак не варто сліпо вірити цифрам, адже середнє значення вважається по всім громадянам, і багатим, і бідним. Реально, близько 50% поляків отримують пенсії в рамках 1200-2200 злотих.

Чи можна в Польщі працювати на пенсії? – в Польщі на сьогоднішній день немає закону, яким була б заборонена робота для тих, хто вже на пенсії, хоча ще до 2000 року такий тут діяв. Саме тому багато людей похилого віку вважають за краще тут працевлаштуватися, працюючи хоча б кілька годин на день, щоб забезпечувати більш високий рівень життя собі, а також допомагати своїм дітям чи онукам.

Коментарі до статті

  1. Олександр Чорний :

    Поляки не надто задоволені своїми пенсіями, тому не поспішають отримувати пенсійний статус –

    Температуру свою зміряли?

    • YuriK :

      На якій підставі людина може перебувати в Польщі якщо до того років 15 працювала і жила безперервно?

  2. YuriK :

    На якій підставі людина може перебувати в Польщі якщо до того років 15 працювала і жила безперервно?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *