Білосток

Білосток (пол. Białystok) – місто на північному сході Польщі, на річці Бяла (пол. Białą). Адміністративний центр Підляського воєводства.

Головна площа міста. Білосток

Головна площа міста. Білосток

Хоча туристи, як правило, проїжджають повз Білосток, тим не менше він є цікавим містом. Завдяки своєму специфічному географічному положенню тут проживає багато людей, різних національностей: поляки, росіяни, білоруси, татари й українці. Білосток є найбільшим центром православ’я в Польщі.

Білосток, з чисельністю населення близько 300 000 чоловік, займає певне місце серед великих польських міст. Як центр Полісся Білосток є фактично головним індустріальним центром у північно-східній Польщі і важливим академічним містом.

Незважаючи на високий рівень безробіття в регіоні, Білосток поступово розвивається завдяки своєму вдалому розташуванню в безпосередній близькості білоруського, литовського та російського кордонів. Крім того, таке розташування дає можливість використання розташованих поруч магістральних сухопутних маршрутів, включаючи залізничну лінію (Берлін – Санкт Петербург – Москва) і автомагістраль Віа Балтика. Таким чином, Білосток має можливість підтримувати міцні економічні та культурні зв’язки з країнами Східної Європи.

Тільки незначна частина старовинної архітектури збереглася в Білостоці до теперішнього часу, проте залишилося декілька місць, які безсумнівно потрібно відвідати. Регіон Полісся, відомий своїм унікально чистим навколишнім середовищем, що охороняється кількома національними парками і заповідниками. Дослідження околиць може надати відвідувачам багато несподіванок, включаючи виявлення слідів мусульманської і єврейської присутності, яка зробила неповторний вплив на культурну спадщину цього регіону.

Географія Білостоку

Білосток є найбільшим містом у північно-східній Польщі, що розташоване на Средньошотландській низовині Полісся. Своє найменування місто отримало від назви річки Бяла (пол. Białą), на березі якої воно розташоване. Відстань до Варшави – 188 км, до кордону з Білорусією – 54 км.

Біловезька пуща

Біловезька пуща

Місто оточують густі ліси Біловезької Пущі і Національного Нарвянського парку, які є ідеальним місцем для проведення відпустки любителями активної форми відпочинку. Практично в передмісті знаходяться цілих два заповідники природи. Тутешній клімат характеризується більш низьким рівнем температури, ніж в інших районах країни.

Історія Білостоку

Перша згадка про сьогоднішній Білосток відноситься до XV століття, в якому йдеться про село Белшчани. Двісті років потому це було вже місто з квадратною ринковою площею і дерев’яним костелом. У XVII столітті місто було передано в дар польському гетьману Стефану Чарнецькому в подяку за його перемогу над шведами.

Пізніше місто стало власністю аристократичного роду Браницьких, завдяки яким відбувся швидкий розвиток міста. Власники періоду XVIII століття – Ян Клеменс Браницький і його дружина Ізабелла – були особливо відомі як меценати мистецтва і науки; при них були побудовані не тільки лікарня, будинок муніципалітету, поштове відділення і театр, а також був перебудований їх особняк, завдяки чому скромний будинок було перетворено у чудовий палац Бароко.

В результаті поділу Польщі Білосток спочатку відійшов до Пруссії, а потім, згідно з мирним договором, підписаним в 1807 році в Тільзіті, був переданий у володіння Російської Імперії.

Фонтан у парку Планти. Білосток

Фонтан у парку Планти. Білосток

В XIX столітті, незважаючи на складні російсько-польські відносини, розпочався інтенсивний розвиток текстильної промисловості. Багато фабрикантів, які хотіли уникнути високих податків на експорт товарів з Росії (Білосток був фактично частиною Росії) перемістилися в Білосток з міста Лодзь. Відкриття Варшавсько-Санкт-Петербурзького залізничного сполучення також сприяло розвитку міста.

В цей період Білосток став важливим національним центром для польських євреїв. Ними, разом з поляками, були сформовані дві основні по чисельності національні групи, що проживають у багато-етнічному місті, не рахуючи російського, німецького, литовського, білоруського і татарського населення міста.

Після Першої Світової війни Білосток став столицею одного з воєводств Польської Республіки. В період польсько-російської війни 1920 року деякий час тут розташовувався Тимчасовий Революційний Комітет Польщі, організований польськими комуністами, які проголосили створення Польської Радянської Соціалістичної Республіки.

У період Другої Світової війни Білосток переходив «з рук в руки» від одного власника до іншого кілька разів: від нацистських німців до росіян і назад. Було організовано серйозний рух опору, на чолі якого стояла польська Національна Армія. Найбільші випробування випали на долю єврейського населення, більшість представників якого загинули в гетто або концтаборах.

У 1945 році Білосток знову став польським містом і поступово став повертатися до нормального мирного життя, коли відновлювалися історичні пам’ятники і відкривалися зведені знову школи.

Палац Браницьких. Білосток

Палац Браницьких. Білосток

Хоча Білосток в значній мірі втратив свій багатонаціональний характер, він залишається основним центром ортодоксальності в Польщі, з етнічними групами білорусів, українців і поляків, які проживають поруч. Місто підтримує дружні відносини зі східними сусідами Польщі – Білорусією, Росією, Литвою та Україною.

Культура Білостоку

Місто є культурним центром білоруської меншини в Польщі і одним з основних центрів Польської православної церкви. У Білостоці проживає велика циганська громада і розташовується Центральна Рада циган у Польщі.

Пам’ятки Білостоку

Парк біля палацу Любомирських. Білосток

Парк біля палацу Любомирських. Білосток

  • Палац Браницьких – «Підляшський Версаль» (середина XVIII століття)
  • Церква Успіння Богородиці (Старий костел, 1621) – найстаріший зі збережених храмів міста
  • Церква Марії Магдалини (1758)
  • Ратуша (1745-1761), в якій зараз розташувався музей
  • Будинок Конюшого (1771)
  • Собор Миколи Чудотворця (1843-1846), в якому в даний час зберігаються мощі святого Гавриїла Білостоцького
  • Церква Святого Роха (XX століття)
Палац Любомирських. Білосток

Палац Любомирських. Білосток

Освіта Білостоку

Медичний інститут і вечірня інженерна школа, усього 15 вищих навчальних закладів. З 18 липня 1997 року в місті функціонує Білостоцький державний університет (понад 15 тис. студентів) плюс філія в місті Вільнюсі (Литва), де університет задовольняє освітні потреби польських студентів Литви.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *