Собор Святого Іоанна Хрестителя у Варшаві

Собор Святого Іоанна Хрестителя (пол. Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie), який також іменують Кафедральний собор Святого Яна є однією з найяскравіших пам’яток Варшави, історія якого починається в 13-му сторіччі, коли до палацу князів Мазовецьких прибудували дерев’яну каплицю. Тому, якщо у Вас виникає питання, що подивитися у Варшаві серед безлічі пам’яток, то відповідь однозначна – Собор Святого Іоанна Хрестителя.

Собор Святого Іоанна Хрестителя у Варшаві

Собор Святого Іоанна Хрестителя у Варшаві

Ще на початку 15-го століття тут була побудована нова готична парафіяльна церква. У 1798 році статус церкви змінили. Її оголосили собором, а в 1817 році вона стала кафедральним собором.

Собор Святого Іоанна Хрестителя був свідком польсько-тевтонської війни, тут же відбувалася коронація Станіслава Августа Понятовського і Станіслава Лещинського, в ньому також була прийнята Конституція 3 травня.

Під час бомбувань в 1939 році собор досить сильно постраждав. А в 1944 році в дні Варшавського повстання його остаточно зруйнували. У боях між повстанцями і німецькою армією використовувалися запальні міни та снаряди. Танки фашистів двічі входили до Собор Святого Іоанна Хрестителя. Сліди гусениць німецького танка «Голіаф» можна побачити на стіні реконструйованого собору з боку вулиці Канонія.

Кафедральний собор Святого Яна у 1939 році

Кафедральний собор Святого Яна у 1939 році

Проект нового готичного фасаду собору розробив Ян Захватович. Тут в криптах вічний спокій знайшли король Станіслав Август Понятовський, прем’єр-міністр Польщі і піаніст Ян Ігнацій Падеревський письменник Генрик Сенкевич, президенти Ігнацій Мосьціцький і Габріель Нарутович.

Особливий інтерес представляє собою каплиця Борічко із зірчастою стелею. Саме тут зберігається чудотворний Святий хрест 16-го сторіччя. Унікальна фігура розп’ятого Ісуса з дійсно справжнім людським волоссям. Дане розп’яття є даром торговця Юрги Борічко. Під зображенням засновника каплиці, який помер в 1643 році, Ви зможете побачити табличку з епітафією.

Над гробницею Станіслава Малаховського – польського маршала – встановлено чудовий пам’ятник з білого мармуру, автором якого є датський скульптор Бертель Торвальдсен. Тут же можна ознайомитися з копією картини «Поклоніння волхвів» Доменіко Гірландайо. У 1980 році в Соборі Святого Івана Хрестителя було збудовано каплицю в пам’ять кардинала Стефана Вишинського, примаса Польщі.

Щороку під час Міжнародного фестивалю камерної та органної музики в цьому соборі проводять концерти.

Кафедральний собор Івана Хрестителя - головний неф

Кафедральний собор Івана Хрестителя – головний неф

В кінці 20-го століття з України сюди перенесли прах останнього польського короля – Станіслава Августа Понятовського. Жителі Польщі вірять у пророцтво про те, що всі королі з ім’ям Станіслав лише привертають в країну чужі війська. Це пророцтво було зроблено, коли король Болеслав II Лисий в 1079 наказав убити єпископа Краківського, святого Станіслава.

Коли королем обрали Станіслава Лещинського, на церемонії були присутні солдати зі Швеції. Станіслав Август Понятовський був обраний після демонстрації російської військової сили. Самому ж Станіславу Августу 30-ті роки 20-го століття довелося тікати в Україну, а в 1939 році Польщу розділили між Німеччиною і Росією. Поляки впевнені, що прах Понятовського повернувся на його батьківщину відразу після укладення альянсу з НАТО, досить вигідного для Польщі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *