Желязова Воля – місце народження великого Шопена

Желязова Воля (пол. Żelazowa Wola) — село в Польщі, за 46 км на захід від Варшави, розташоване в адміністративному окрузі Гміна Сохачев в Мазовецькому воєводстві.

Будинок, в якому жила сім'я Шопенів

Будинок, в якому жила сім’я Шопенів

У цьому красивому парку на річці розташований старий маєток, який вже багато років привертає увагу любителів музики, не тільки з Польщі. 22 лютого 1810 року тут народився Фрідріх Шопен.

Його батько, Микола Шопен, в кінці 80-х років XVIII століття приїхав до Варшави з Франції як службовець фірми, яка торгувала тютюном. Коли фірма лопнула, почав давати уроки французької мови.

Польща йому дуже подобалася, він одружився на польці, брав участь у повстанні Костюшко. Коли виступ був придушений, пішов у приватне життя і жив уроками. Його дружина була набожною жінкою, що занурена в домашні справи, і дитинство Фрідріха пройшло в атмосфері родинної любові. Він завжди говорив, що час, проведений будинку, був найкращим у його житті.

Маєток, де народився Фрідріх, належав графу Скарбеку, а батько майбутнього композитора Микола Шопен був тут сімейним вчителем музики. Потім сім’я переїхала до Варшави, але юний Фрідріх Шопен часто приїжджав в Желязову Волю на канікули. Він полюбив ці мальовничі місця Мазовії, які потім надихали композитора на його знамениті мазурки, полонези, ноктюрни.

Спочатку хлопчик не виносив музики, і як тільки чув звуки гри або співу, починав плакати. Але незабаром його ставлення змінилося. Він потягнувся до фортепіано і виявив такі здібності, що батько знайшов для п’ятирічного сина одного з кращих варшавських вчителів музики. Фрідріх робив успіхи, йому не було ще й дев’яти років, коли він вперше виступив на благодійному концерті.

Писати почав раніше, ніж вивчився писати, і просив вчителя музики записувати мелодії, що приходили йому в голову. Але тоді батьки ще не думали, що Фрідріх може стати музикантом, і дивилися на його любов до музики як на захоплення хворобливої дитини, якій недоступні галасливі хлоп’ячі ігри.

Коли юному композитору виповнилося 12 років, вчитель перестав давати йому уроки, знаходячи, що більше нічого не може його навчити. Але хлопчик продовжував багато працювати.

Розповідають, що ще в дитинстві, щоб брати акорди, що йому подобаються, він вирішив розтягнути свої руки і для цього спорудив якесь пристосування, яке не знімав навіть вночі. Так народжувалися характерні для його творів акорди.

У 16 років він вже грав у присутності імператора Олександра I, який залишився дуже задоволений і подарував юному музиканту на пам’ять перстень з великим діамантом. У тому ж році було надруковано його перший музичний твір.

В кінці минулого століття Желязову Волю “відкрив” шанувальник шопенівської музики, російський композитор М. Балакірєв. Під час першої світової війни маєток було зруйновано, а в 1926 р. будівлі надали вигляд старопольської садиби з ганком і колонами, повитими виноградними лозами.

Пам'ятник Фридерику Шопену в садибі-музеї Желязова Воля

Пам’ятник Фридерику Шопену в садибі-музеї Желязова Воля

Парк, що оточує маєток, був закладений в минулому столітті і відрізняється рідкісним зборами дерев і чагарників, привезених з різних куточків Польщі.

Внутрішнє оздоблення будинку, перетвореного в музей, дуже скромно зберігає риси шопенівського часу. Рояль, на якому грають кращі піаністи світу; їдальня, кімнати батьків, маленька дитяча. Збереглися старовинні меблі, кахельна піч початку минулого століття, а також багато документів і реліквій, пов’язаних з родиною композитора. Відвідувачів музею залучають також недільні Шопенівські концерти, які йдуть з весни до пізньої осені.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *