Люблінський замок

Люблінський замок (пол. Zamek w Lublinie) – оборонний і палацовий архітектурний комплекс в польському місті Люблін. Велична резиденція збудована близько 1520 року королем Сигізмундом I. В 1569 році тут була підписана і ратифікована Люблінська унія. Згодом комплекс кілька разів перебудовувався, поки не придбав нинішній неоготичний вигляд.

Люблінський замок

Люблінський замок

Символом Любліна, вже досить давно, вважається фасад Люблінського замку, який стоїть в центрі міста, на невеликому пагорбі. Саме його можна бачити на більшості листівок і буклетів з люблінською тематикою. Однак, сучасний міський замок зберігає в собі деякі таємниці, про які, більшість гостей міста дізнаються тільки під час екскурсії по цій величній споруді, побудованій в неоготичному стилі.

Гості міста з подивом дізнаються, що споруда, яка постає перед ними, ніколи замком не була. Неоготичні стіни зведені в 1824-1826 роках за наказом царя Олександра I. Варто нагадати, що в той час ця частина Польщі була частиною Російської імперії. А російський імператор також носив титул польського короля. Так ось, Олександр I наказав побудувати в’язницю. Саме в’язницею була ця споруда протягом довгих 130 років. Тут сиділи противники царського режиму. Пізніше, саме тут нацисти утримували борців польського опору. А після Другої світової війни, до 1954 року, тут знаходилися противники польської комуністичної влади.

Втім, на місці сучасного споруди все-таки замки були. Хоча і були вони досить давно зруйновані. Ще в 12 столітті, за часів Казимира Справедливого, тут було побудовано дерев’яне укріплення на земляному валові. А кам’яні стіни з’явилися в 14 столітті. У 1569 році, в цьому замку відбулася знаменна подія, яка вплинула на перебіг історії всієї Європи.

Саме тут, на півдорозі між Краковом і Вільнюсом, була укладена знаменита Люблінська Унія, завдяки якій виникла найбільша держава Європи – Річ Посполита. Ця подія була відображена найбільшим польським живописцем Яном Матейко в своїй картині «Люблінська Унія», яка була написана до 300-річчя важливої, для польської історії, дати. Полотно можна побачити тут же, на території замку.

У тому ж 1569 році, в Люблінському замку, прусський князь Альбрехт Фрідріх Гогенцоллерн приніс присягу васала польського короля Зигмунта II Августа. Все це підняло Польщу на вершину своєї історичної могутності. Однак, після цього, Польща потрапила в смугу геополітичних невдач. У Люблінському замку, за досить короткий час, встигли побувати війська Швеції, Московії та Угорщини. Зрозуміло, що всі ці «постояльці» не сприяли розвитку споруди. А в 18 столітті замок прийшов в запустіння і був зруйнований. Майже зруйнований. Адже, навіть сьогодні, можна побачити споруди, побудовані задовго до включення частини Польщі з Любліном до складу «Конгресувки» – маріонеткового Польського королівства, де королем був, за сумісництвом, російський імператор.

Перш за все, звертає на себе увагу кругла вежа. Виглядає вона досить солідно. Такі вежі в Європі прийнято називати донжонами. Люблінський донжон – одна з найстаріших споруд на території сучасної Польщі. Він був побудований в 13 столітті і являє класичний романський архітектурний стиль.

Іншою найдавнішою пам’яткою на території Люблінського замку є замковий костел Святої Трійці. Кам’яна святиня в стилі ренесансу була зведена в 14 столітті. Найбільш цікавим є огляд інтер’єру костьолу. Саме тут знаходяться знамениті фрески у візантійському стилі. Втім, фрески ці до візантійських майстрів не мають ніякого відношення. Вони були зроблені в 1418 році на замовлення Владислава Ягелло. Як відомо, ця людина встигла побувати і князем Вітебська, і Великим князем Литовським, і польським королем. Для отримання останнього титулу, Ягайло навіть прийняв хрещення, назвався Владиславом і став засновником династії Ягеллонів. Заодно хрестили і литовців – останній язичницький народ континенту. У будь-якому випадку, фрески в Костелі Святої Трійці є твором мистецтва міжнародного значення. А сам костел довгий час був королівською святинею.

Сьогодні, в замку знаходиться Люблінський музей, який має вельми значну колекцію експонатів. До речі, в замку знаходиться тільки частина експозиції. Адже, музей має ще чотири будівлі в місті і кілька на території воєводства. Тут є кілька колекцій, які розділені за різними тематиками:

  • Археологічна колекція;
  • Військово-історична колекція;
  • Бібліотека;
  • Нумізматична колекція;
  • Етнографічні експонати;
  • Мистецька збірка.

Слід зауважити, що Люблінський музей є одним з найбагатших і найцікавіших музейних закладів країни. А серед художньої колекції справжньою перлиною є вищезгадана картина Яна Матейко «Люблінська Унія».

Відвідування Люблінського замку входить в обов’язкову програму огляду цього дивного міста на сході Польщі.

Відвідування замку можливо:

  • У літній період: 10-00 – 17-00 (вт-сб) 10-00 – 18-00 (нд).
  • У зимовий період: 09-00 – 16-00 (вт, чт-сб)
  • Вартість квитка 6,5 – злотих.
  • Вартість пільгового квитка – 4,5 – злотих.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *