Замок Смолень

Замок Смолень (пол. Zamek w Smoleniu, Zamek Smoleń) – середньовічний замок розташований в однойменному селі Смолень, що знаходиться в Сілезії і відноситься до шляху Орлиних Гнізд.

Замок Смолень

Замок Смолень

Замок в готичному стилі побудований в середині XIV століття, найбільш ймовірно, Оттоном з Пільчі герба Топор, на місці існуючої, тут раніше дерев’яної сторожової вишки. Перший замок складається з обвідних стін, розташованих навколо скельної платформи, житлового приміщення у східній частині та циліндричної вежі діаметром 7,5 м. Вхід в башту знаходиться на висоті кількох метрів (вхід в даний час – на рівні грунту з’явився набагато пізніше).

Шлях Орлиних Гнізд - Карта

Шлях Орлиних Гнізд – Карта

Завантажити – Карта Шлях Орлиних Гнізд

В 1350 році Оттон і його дружина Ядвіга зводять на схід від верхнього замку «нижній замок», що складається з кам’яної оборонної стіни товщиною до 2-х метрів, виконаний у вигляді п’ятикутника. На територію нижнього замку можна в’їхати через готичні стрілчасті ворота, що збереглися до теперішнього часу, на яких знаходяться видимі поглиблення, що служать для опускання решітки. Може бути в цій частині замку знаходилася вежа, яка посилювала оборону.

На замковому дворі знаходиться колодязь, який за традицією повинні були витесати полонені татари, а його глибина повинна була складати 200 м (інші джерела вказують 100 м – насправді не відомо, це виключно здогадки, в даний час колодязь засипаний до глибини 26 м.).

Замок Смолень

Замок Смолень

Замок Смолень

Замок Смолень

Ймовірно Ельжбета Грановська або її син Ян Пілецький після 1450 року на захід від «верхнього замку» побудували західну частину нижнього замку, з’єднану з верхнім замком стіною, що тягнеться по скелі. В’їзд у двір здійснювався з південної сторони. У цій частині збереглися сліди житлової будівлі з стрілчастими вікнами і залишки воріт.

У 1577 році замок купує освенцімський каштелян Войтех Падневський і живе в садибі під замком. Незважаючи на модернізацію, дуже скоро власникам, які стають все більш могутніми і багатими, перестає вистачати місця в садибі. Обмежена поверхня пагорба ускладнює подальше будівництво, а погане транспортне сполучення призводить до того, що Войтех Падневський спочатку живе в садибі під замком, а потім вирішує (приблизно в 1610 році) переїхати в Пилицю, де було достатньо місця, щоб побудувати нову розкішну садибу (Замок в Пилиці).

Замок Смолень

Замок Смолень

Замок Смолень

Замок Смолень

Замок у Смолені з цього часу починає руйнуватися, а його долю остаточно вирішують шведи, які в 1655 році спустошують замок. У 1797 році австрійці приєдналися до знищення замку, використовуючи камені стіни для будівництва митниці в Смолені.

У сорокові роки XIX століття замок отримує Роман Губицький, який його приводить в порядок і частково реконструює. В результаті цих робіт біля південної стіни замку знайдено багато людських кісток і середньовічного військового спорядження. Це говорить про збройну атаку на замок в середньовіччі. Роман Губицький в замку Смолень засновує відомий завод з виробництва дробу «Батавия».

У 50-60 роки XX століття замок захищають від руйнування і проводять попередні археологічні дослідження. У 1972 році починаються роботи по захисту замкових стін у формі «міцні руїни».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *