Замок Огродинець

Замок Огродинець або Огродзенець (пол. Ogrodzieniec) – середньовічний замок, побудований в XIV-XV століттях родом Сулімчиков. Замок розташований на найвищому пагорбі Краківсько-Ченстоховської височини – Замковій горі, що знаходиться на висоті 515,5 м над рівнем моря.

Замок Огродинець

Замок Огродинець

Руїни знаходяться на «Шляху орлиних гнізд», які доступні для огляду. Перші укріплення з’являються тут в царювання Болеслава Кривоустого і зберігаються до 1241 року, коли татарська навала рівняє їх із землею. На їх місці в середині XIV століття будується готичний замок – резиденція лицарського роду Сулімчиків. Фортеця чудово вписується в місцевість: з трьох сторін її захищають високі скелі, а периметр закриває кам’яна стіна, в’їхати можна по ущелині між скелями.

Замок Огродинець

Замок Огродинець

У 1470 році замок і прилеглі земські володіння у Сулімів купують заможні краківські міщани, Ібрам і Петро Соломони. Потім від Соломонів огродзінські володіння переходять у власність Яна Фелікса Ряшівського, Пшемисьлького парафіяльного ксьондза і краківського каноніка з Пшибишувки. У той час власниками замку стають також брати Яна – Анджей і Станіслав Ряшівські. Наступними власниками були Пілецькі, а потім Хелмінські.

Замок Огродинець - Панорама

Замок Огродинець – Панорама

У 1523 році замок Огродинець купує Ян Бонер, бургграф, краківський керівник соляними копальнями. Після смерті Яна Бонера замок переходить до сина брата Северина Бонера, який в 1530-1545 роки будує ренесансний замок на місці старовинної середньовічної фортеці.

Потім, в 1562 році замок переходить у володіння Яна Фірлея, великого коронного маршала, чоловіка Зофії, дочки Северина Бонера. У 1587 році замок завойовують війська ерцгерцога Максиміліана, претендента на польський трон, а в 1655 році частину замку спалюють шведські війська, які жили в ньому майже два роки, знищуючи значну частину будівель.

Замок Огродинець - Вигляд зверху

Замок Огродинець – Вигляд зверху

Черговим власником замку в 1669 році стає Станіслав Варшіцкі, краківський каштелян. Огродинецький замок під час його володіння частково відновлюється після руйнувань, завданих шведами.

У 1695 році замок переходить у руки Менчіньських. Потім, в 1702 році, замок отримує величезні пошкодження під час пожежі, яку влаштовують шведські війська Карла XII. Пожежа поглинає більше половини замку. З цього часу замок вже практично не відновлюється.

Замок Огродинець

Замок Огродинець

У 1784 році у сім’ї Менчіньських замок Огродинець купує Томаш Якліньський, але, не піклуючись про його технічний стан, призводить замок в повні руїни. Останні жителі залишають зруйновану фортецю в 1810 році. Наступним власником Огродинця стає Людвік Козловський. Він абсолютно не рахується з історичною цінністю фортеці, руйнуючи її стіни для отримання будівельного матеріалу і продаючи замкове майно євреям.

Замок Огродинець - Вигляд зверху

Замок Огродинець – Вигляд зверху

Останнім власником фортеці стає сім’я Волчіньських з найближчого селища. Після війни об’єкт націоналізований, а в 1949-1973 роки проводяться комплексні заходи, спрямовані на збереження його стін у формі «міцні руїни». Реставраційні роботи, спрямовані на збереження замку у формі міцних руїн і підготовки для відвідування, починаються в 1949, а закінчуються в 1973 році.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *