Любуське воєводство

Любуське воєводство (пол. Województwo lubuskie) – воєводство, яке розташоване на заході Польщі. Центром і найбільшими містами є міста Зелена Гура (місце знаходження воєводського сеймику) і Гожув-Великопольський (місце розташування адміністрації). Населення більше 1 млн. чол. (2008). Це самий лісистий регіон в Польщі (49% площі – ліси).

Любуське воєводство

Любуське воєводство

Любуське воєводство одне з найменших польських воєводств, його площа менше 14 000 квадратних кілометрів. Із заходу на річках Ниса-Лужицька і Одра воно межує з Німеччиною. Любуське воєводство охоплює східну частину історичної Любуської землі – інша її частина разом з містом Любуш (Лебус) знаходиться на території Німеччини.
Більшість нинішніх мешканців регіону це нащадки поселенців, які прибули сюди в 1945 році і в подальші роки з східних польських земель, зайнятих СРСР.

Карта воєводств Польщі

Карта воєводств Польщі

Воєводство має два адміністративні центри: у Гожув-Великопольському працює воєвода, а воєводський виборний орган – сеймик-засідає в місті Зелена Гура. Ландшафт місцевості дуже різноманітний. Властиві смуги морених валів і нерівні височини розділені плоскими долинами річок дольодовикового періоду. На захід міста Сквежіна знаходиться найбільший у Польщі регіон прибережних дюн.

Майже 50% площі воєводства займають ліси. Лісові масиви це пущі – Дравсько, Гожувська, Нотецька і Любушська, а також Нижньосілезький і Зеленогурський бори. На території Любуського воєводства перебуває значна частина Дравнеського національного парку. Є також ландшафтні парки і багато заповідників. З великого числа пам’ятників природи можна виділити величезні дуби в Петровіцах (990 сантиметрів окружності стовбура) і Ленкніца (870 см.)

Карта Любуського воєводства

Карта Любуського воєводства

Заснований в середині 13 століття, Гожув був оточений потужними фортечними стінами і скоро став важливим центром Бранденбурга, що володів ним. Новий період розквіту настав у Гожуві в 18 столітті, завдяки пожвавленню в торгівлі після спорудження Бидгощського каналу, що з’єднав басейни Вісли та Одри.

Вісла у Кракові

Вісла у Кракові

Найстаршим пам’ятником Гожува є готичний кафедральний собор; збереглися також фрагменти міських стін і амбар кінця 18 століття.

Зелена – Гура отримала міські права в 1323 році, вона перебувала тоді в межах глогувського князівства. На початку 16 століття місто було приєднано до Чехії, і через багато років до держави Габсбургів.

В межах Пруссії Зелена Гура опинилася в 1742 році, а в Польщі перебуває з 1945 року. Площа Старого Ринку в місті Зелена Гура, має форму прямокутника, що виник на початку XIV століття. Її окремі частини отримали свої назви від виконуваних ними функцій. Так, як там існували: хлібний, лляний, м’ясний і борошняний ринки.

Перша, дерев’яна ратуша в місті Зелена Гура була побудована в XV столітті. Її перебудували після пожеж 1539 і 1628 рр.. Ще пізніше в 1742 і 1846 рр.. до будівлі ратуші прибудували нові флігелі. У 1639 р. в хроніках вперше згадується винний льох у підземеллях ратуші.

Вежа ратуші увінчана шлемовидною головою в стилі бароко, її висота сягає 54 метрів. Однак, внаслідок конструкційних помилок, допущених в ході реконструкції ратуші, вежа вийшла крива.

Пальмова оранжерея (т.зв. “Пальмярня”) і Виноградний парк. Це пам’ятник виноробних традицій міста, зведений в 1961 р. на місці попередньої будівлі – будиночка винороба, побудованого в 1818 р. за ініціативою Августа Гремплера – Зеленогурського підприємця і власника винограднику.

Всередині можна побачити унікальні екземпляри екзотичної рослинності. Тут же працює ресторан. “Пальмярня” – улюблене місце зустрічей туристів і городян. А у Виноградному парку, розташованому на т.зв. Цегельному пагорбі, по сьогоднішній день росте виноград – це залишки культивованих тут раніше виноградників. Площа Героїв була створена в 1894 році.

До першої світової війни на ній знаходився пам’ятник німецькому імператору – Вільгельму I. У 1965 р. був відкритий пам’ятник-обеліск “Братства по зброї” по проекту Ганни Кжеміньської. У 90-ті роки ХХ століття пам’ятник був присвячений героям другої світової війни. Навколо площі ростуть кілька унікальних дерев, в тому числі – 300-річний угорський дуб. В Сверкоціне діє зоологічний сад, у численних озер чекають клієнтів будинки відпочинку.

Найбільш охоче відвідуються Любневіце і Лагув. У цих місцях збереглося багато цінних пам’яток минулого. Одним з прекрасних у Польщі палаців в стилі бароко рекомендує себе Жагань. Поруч знаходиться монастирський комплекс августинів.

Цікавий замково-парковий ансамбль розташовується на Жарах, замками пишаються також Лагув, Сулєхув, Кожухув, Костшин і Мендзижець. Замки поменше є в Любневіцах і Любсько. У Кросно-Оджаньське залишилися фрагменти пястівського замку. В Шпротава є костел 18 сторіччя, і ратуша, побудована в 19 столітті.

Любителів військово-інженерного будівництва зацікавлять споруди Мендзижецкого укріпленого району, побудовані німцями перед Другою світовою війною – це найбільший комплекс цього типу на території Польщі. У підземних коридорах знаходиться найбільше скупчення кажанів в Польщі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *