Тадеуш Костюшко

Тадеуш Костюшко

Тадеуш Костюшко

(4 лютого 1746 — 15 жовтня 1817)

Анджей Тадеуш Бонавентура Костюшко, також відомий як Тадей Косцюшко (пол. Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko) – польський революціонер, інженер-фортифікатор, військовий і політичний діяч Речі Посполитої і США, учасник Війни за незалежність США, керівник польського повстання 1794 року, національний герой Польщі, США, Литви і Білорусії, почесний громадянин Франції.

Ім’я Тадеуша Костюшко добре відомо за межами Центральної Європи. Білорус за походженням, який боровся за незалежність Речі Посполитої, воював за США, не прийняв особистого запрошення Наполеона Бонапарта, співпраці з яким шукав Олександр I на Віденському конгресі – коротка біографія видатного польського революціонера.

Примітним є і той факт, що ця талановита людина була удостоєна почесним громадянством відразу двох країн: США та Франції.

Аналізуючи біографію Андрія Тадеуша Бонаветури Костюшко (а саме так звучить його повне ім’я), впадає в очі. По-перше, це не зовсім польське прізвище, а по-друге, те, як в більшості закордонних енциклопедичних видань сформульовано короткий відгук про нього: «національний герой Польщі і США »,« польський генерал »,« польський патріот і солдат »і т.д.

Коротка біографія Тадеуша Костюшко

У 1745 році 4 лютого поблизу білоруського містечка Меречовщина народилося немовля, якому доля підготувала велике майбутнє.

Хлопчику судилося очолити визвольне повстання в 4 країнах Європи, стати активним учасником боротьби за свободу народів Сполучених Штатів Америки і стати героєм п’яти країн: Польщі, Білорусії, Франції, Литви та США.

Дані, які залишаться невідомими назавжди

Історики називають три різні дати народження майбутнього героя. Але дата 4 лютого 1746 року все ж найбільш імовірна. Не вщухають суперечки і про місце його появи на світ. Є думка, що Тадеуш народився в селі Сехновичі Брестської області.

Доказом цього є те, що саме Сехновичі вказані на медалі, яка виготовлена в 1818 році на честь генерала Костюшко, як місце його народження. Але все це лише припущення. Достовірно сказати що-небудь з цього приводу вже ніхто ніколи не зможе.

Але достеменно відомо, що після закінчення початкової школи Андрій Тадеуш Бонавентура Костюшко вступив на навчання до Варшавської Лицарської школи. Це була елітна Військова академія, там готували кадрових військових офіцерів.

За свою цілеспрямованість і сильну волю, що нагадують якості короля Карла 12, його друзі стали називати Тадеуша «шведом». Ставши одним з найкращих кадетів, він закінчив академію капітаном.

Перше кохання…

Посада військового в Речі Посполитій була дуже почесною і коштувала величезних грошей, яких у новоспеченого капітана не було. А після раптового відходу з життя батька Тадеуша фінансове становище сім’ї Костюшко дуже сильно погіршилося.

Він був змушений піти служити до магната Юзефа Сосновського. У багатій родині йому була доручена скромна посада вчителя малювання: він навчав образотворчого мистецтва двох дорослих дочок господаря.

Бідний юнак без пам’яті закохався в Людвіку – старшу з сестер. Але закохані прекрасно усвідомлювали, що батько дівчини буде проти їхнього союзу, що він ніколи не дозволить своїй дочці стати дружиною бідного шляхтича. Молоді люди змовилися, щоб втекти і таємно повінчатися. Але спроба не вдалася, і закінчилося все тим, що Сосновський вигнав молоду людину зі свого багатого будинку.

Початок революційної діяльності

Після всієї цієї історії Тадеуш вирішує назавжди залишити країну, і, почувши про Американську революцію, їде в Північну Америку. Там його військові знання, старанність і виняткові здібності в питаннях фортифікації замітив Джордж Вашингтон і призначив молодого офіцера працювати в військове міністерство.

Перший час Тадеуш працював у Бенджаміна Франкліна, а через деякий час став полковником інженерних військ в Континентальній армії.

Згодом, Дж. Вашингтон власноруч нагородив Тадеуша Костюшко декількома пістолетами. На одному з них за його наказом було зроблено напис «З багатьох одному».

В ході російсько-польської війни Костюшко воював проти російських військ і отримав високе звання генерал-лейтенанта. Але після того, як польський король наказав припинити всі військові дії проти Росії, він звільнився з армії і покинув Варшаву, вважаючи таке рішення неправильним.

Вірність ідеалам свободи

У березні 1794 року Костюшко знову приїхав до Кракова і оголосив там Акт повстання громадян. Він закликав боротися проти російської окупації.

У жовтні того ж року пораненого в битві генерала заарештували і доставили в Петербург. Щоб опинитися на волі, йому довелося підписати Присягу про вірність російському імператору і його спадкоємцю Олександру.

Отримавши довгоочікувану свободу і 12 000 рублів, які імператор Павло заплатив Костюшко як вартість 1000 кріпаків, генерал їде до Франції і пише звідти Павлу лист про те, що не вважає себе зобов’язаним виконувати Присягу, так як написана вона ним була під тиском.

А ще при цьому він зробив «широкий жест»: разом з цим листом він повернув російському імператору гроші: 12 тисяч.

Через два місяці після цих подій у всіх церквах Західної губернії зачитувався царський указ: заарештувати Костюшко при його появі, де б це не було.

Невдалі зустрічі з Наполеоном

У Франції відбулася зустріч Тадеуша Костюшко з Наполеоном Бонапартом, але їм не вдалося ні про що домовитися. Наполеон вважав його просто дурнем, роль якого сильно переоцінюють в справах Речі Посполитої. А Костюшко називав Бонапарта «трунарем Французької республіки».

Пізніше, після нищівної поразки Наполеона, Костюшко з великим піднесенням приймав у себе в будинку російських офіцерів і суворо заборонив своїм селянам чинити які-небудь перешкоди російським військовим.

Пам’ять після смерті

Тадеуш Костюшко помер в швейцарському містечку Золотурн 15 жовтня 1817 року у віці 71 рік. Причина смерті точно невідома, але можна припустити, що дали про себе знати поранення, отримані в ході воєн. Наприклад, тільки в битві під Мацеєвичами Тадеуш отримав два шабельних поранення.

Пам’ять про Костюшко дбайливо зберігають у багатьох країнах, але найбільше – в Польщі, де його згодом визнали національним героєм, і в США, де він був одним з головних дійових осіб війни за незалежність.

На честь Тадеуша Костюшко названі населені пункти, міст в Нью-Йорку, а також безліч вулиць і площ в Європі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *