Польські імена

Походження багатьох популярних у Польщі імен пускає коріння з християнських традицій. Ці імена входять до переліку імен, якими користуються в багатьох країнах Європи та світу. Значна їх частина знайшла польське звучання в середні століття і більш пізній період.

Наші дітки

Наші дітки

Згідно з польською традицією, ім’я має вказувати на стать дитини з причин філологічного характеру (польська мова вимагає відмінювання імені по відмінках).

Це важливо також з практичних міркувань, особливо сьогодні, коли в прізвищах жінок зникають традиційні суфікси (-ова,-іна, для заміжніх жінок,-овна,-анка для дівчат). Окрім прізвищ з закінченнями на -ський,-ська,-цький,-цькая найчастіше тільки ім’я говорить про те, якої статі його власник.

Дівчаткам дають польські імена, що закінчуються на -а, -я (наприклад, Барбара, Ева, Марія), хлопчикам – на приголосні літери (наприклад, Анджей, Марцін, Томаш) або на голосні -и, -і (Антоні, Константи, Велер) , набагато рідше на -о (Мешко) і тільки в декількох випадках на -а (Барнаба, Бонавентура).

Поляки, як правило, мають два імені, причому перше батьки вибирають за своїм смаком, а друге дається під час обряду хрещення і є ім’ям святого, день якого припадає на хрестини, і який буде покровителем даної дитини, що для католиків має велике значення. Найчастіше обидва імені фігурують лише в документах, а в повсякденному житті користуються тільки першим ім’ям.

На те, яке ім’я буде носити дитина, впливає багато факторів. Колись дітей називали на честь правителя країни, національного героя, улюбленого літературного образу. Чимале значення мав також релігійний фактор, адже святий, ім’я якого дається дитині, стає його захисником на все життя. В останні роки дітям все частіше дають імена героїв модних телесеріалів (часом звучать вельми безглуздо, особливо в поєднанні з простим прізвищем), улюблених артистів або спортивних зірок. Багато хлопчики, які народилися за останні два роки, отримали ім’я Адам на честь знаменитого польського спортсмена, чемпіона зі стрибків на лижах з трампліна Адама Малиша.

Багато батьків переконані в тому, що їх дитина повинна виділятися з загальної маси рідкісним, оригінальним або закордонним ім’ям. Важко сказати, подякують їм за це маленькі Емануель, Вініцій, Нарцис, Рогер, Бетіна або Романеллі, коли виростуть.

З іншого боку, повертаються імена, поширені в далекому минулому, які призабуті, тому що вважалися старомодними або занадто звичайними. Сьогодні все більше малюків носять ім’я Стась, Антосьо, Франек, Ясь, Марися або Зося.

Зате зникають імена типово слов’янського походження, такі як Божидар, Доброслав, Ростислав, Слава, Седзімір, Домбрувка, Добрава, Домослава, Доброхна, Добромила. Навіть якщо хтось дає дитині таке ім’я, то це випливає, швидше, з бажання уславитися оригіналом, ніж через прихильності до традицій. До таких імен, які ще зберігаються, можна віднести наступні імена: Броніслав, Мирослав, Славомир, Мечислав, Радослав чи Ярослав. У старовинних польських імен досить цікава етимологія: наприклад, Владислав означає “той, хто повинен керувати”, Богуміл – “людина, милий Богу”, Богуслав – “той, хто славить Бога”.

Поляки виявляють масу винахідливості, коли мова йде про зменшувально-пестливі імена. Кожне ім’я має кілька зменшувальних варіантів. Найцікавіше, що зменшувальними іменами користуються не тільки по відношенню до дітей, а й у відношенні дорослих, причому, нерідко – людей похилого віку і шанованих. Наприклад, до Зофье можна звертатися: Зося, Зоська, Зосенько, Зохна, Зоха, до Марії – Марися, Мариська, Марисеньки, Марихна, Маня, Манька, Манюся, Майя, Майка, Маруся, а також подібно звучать іменами, такі як Мариля, Мариня (Марина), Маріанна, Маріолі.

Варто додати, що в Польщі ім’ям Марія не користувалися через ореолу святості, яким оточена Богородиця і особливого священного трепету по відношенню до носительці цього Імені. До речі, з цієї ж причини, і з’явилося так багато схожих за звучністю зменшувально-пестливих імен, які, тим не менш, відрізняються від імені Марія.

Найпопулярніші в останні роки жіночі імена:

Олександра, Наталія, Кароліна, Патриція, Кінга, Клаудія, Магдалена, Юлія, Габріеля, Домініка, Юстина, Пауліна, Вероніка, Ангеліка, Сільвія, Аніта, Зузанна, Аліція, Каміля, Олівія.

Чоловічі імена, якими сьогодні найбільш часто називають дітей:

Каміл, Якуб, Патрік, Адріан, Міхіал, Давид, Кацпером, Матеуш, Іван, Марцін, Даніель, Шимон, Бартоломей, Філіп, Крістіан, Павло, Адам, Аркадій, Конрад, Лукаш, Даріуш, Домінік, Оскар, Андрій, Даміан, Пшемислав, Радослав, Рафал.

В області польських імен, як і у всіх інших, панує певна мода, мінлива кожні кілька років. Тим не менш, існує канон імен, над якими час не владний, користуються всенародною любов’ю, незважаючи на будь-які примхи моди. До них слід віднести імена: Анна, Марія, Іоанна, Катерина, Ангешка, Магдалена, Маргарита, Варвара, Войцех, Петро, Павло, Іван, Томаш, Марек, Мацей, Крістоф.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *