Музей Другої світової війни в Гданську

В Гданську, на військовому складі в Вестерплатте, прозвучали перші постріли Другої Світової і почалася одна з найтрагічніших глав в історії Європи та світу. Музей Другої Світової війни (пол. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku) зберігає пам’ять цих років і розповідає про життя звичайних людей в ці важкі часи.

Музей Другої світової війни в Гданську

Музей Другої світової війни в Гданську

Такий музей потрібен був уже давно. У Гданську – місті, яке для Гітлера було стратегічно важливим пунктом, де вперше було надано активний збройний опір армії Третього Рейху – на складі в Вестерплатте і в будівлі Польської Пошти. Недалеко від цих двох місць і була створена ця унікальна виставка.

Із 23 000 кв. м. корисної площі 5 000 кв. м. призначені для постійної експозиції. Музей Другої Світової Війни – один з найсучасніших музеїв в Європі і одна з найбільших виставок у світі, що присвячена цій темі. Про її унікальність свідчить тематика виставки, що розповідає про Другу Світову війну з не зовсім звичайної точки зору.

В даний час тривають дискусії з організаційної тематики. Незважаючи на те, що в січні 2017 року відбувся День відкритих дверей, на якому були присутні представники культури, архітектори і журналісти, в лютому, як і раніше велися суперечки про те, в якому вигляді повинна існувати експозиція. Причиною є політичні суперечки, результат яких вирішить долю цієї нової, важливої частини міста.

Постійна виставка розділена на три основних сюжетних блоки:

  1. Дорога до війни – це частина, присвячена історії, що призвела до найстрашнішої події XX століття.
  2. Жах війни – показано повсякденне життя людей різних національностей, віросповідань і етнічних груп.
  3. Довга тінь війни – відображає її жахливі наслідки – особливо в Східній Європі.

Головну експозицію відкриває частина «Дорога до війни», що демонструє панівні в Європі настрої, які призвели до світового конфлікту. Відвідувачі можуть подивитися короткий фільм, присвячений Першій світовій війні, Версальському договорі і відновленню Польщі. Наступна частина експозиції нагадує про тоталітаризм 20-30-х років ХХ століття в Радянському Союзі, Німеччині та Італії, розповідає про Громадянську війну в Іспанії і японський мілітаризм. Творці виставки не залишили без уваги історію «вільного міста» Данциг. Багато місця займають агітаційні плакати, створені в тоталітарних країнах. Тут можна побачити прикордонний стовп Данцига та автомобіль «Fiat Balilla», створений в 30-ті роки в Італії.

У секції, присвяченій військовому періоду, відвідувачі можуть познайомитися з ходом військових дій на різних фронтах, перш за все, на німецькою, радянською та японською мовами. Експозиція також розповідає про способи лікування хворих в той час, долі в’язнів таборів для військовополонених, концентраційних таборів і про «вирішення єврейського питання».

Окрема частина експозиції присвячена героїзму «звичайних» людей. Тут представлені експонати, пов’язані з польською підпільною державою, партизанською діяльністю і громадянським рухом Опору в усій Європі.

Спеціально для дітей до 12 років створено виставку «Подорож у часі». Вона складається з трьох кімнат, в яких реконструйовано інтер’єр квартири звичайної варшавської сім’ї. Квартира показана в різний час: на початку, в середині і в кінці війни.

Музей знаходиться на березі річки Мотлава, недалеко від історичного центру Гданська.

Адреса: Plac Władysława Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk, Польша

Години работи: 10–19

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *