Хельська коса (хельський півострів)

Хельська коса (пол. Mierzeja Helska) – розташована по узбережжі Балтійського моря піщана коса. Довжина коси становить 35 км, ширина варіюється від трьохсот метрів до трьох кілометрів. Хельська коса відокремлює Пуцьку затоку (західна частина Гданської бухти) від Балтійського моря.

Хельська коса

Хельська коса

Хельський півострів утворився в результаті дії морських течій, які століттями наносили із заходу крупиці піску. Сьогодні важко собі уявити, що на шведській мапі середини XVII ст. Хель ще виглядав як група з шести островів.

Хельська коса підноситься на 1,5 -2 м над рівнем моря, а деякі дюни досягають висоти 10 м. По всьому березі тягнуться зручні пляжі, а над ними через кожні кілька кілометрів виростає невелика, але повна чарівності курортна місцевість.

Хель став популярним в період між двома світовими війнами. Сюди з’їжджалися на літній відпочинок артисти, політики та заможна інтелігенція. У 1922 р. була прокладена 44-кілометрова залізнична лінія, що біжить уздовж півострова.

Незабаром Хель вже пишався ошатними готелями та пансіонатами, а особливою елегантністю відрізнялися готелі, побудовані на території нового курорту Юрата. До цих пір проведення літнього сезону в Юраті або в не менш ексклюзивній курортній місцевості Ястарня вважається “хорошим тоном”, що, звичайно, тягне за собою більш високі витрати на відпочинок.

Хельський півострів (Хельська коса)

Хельський півострів (Хельська коса)

Територія Хельської коси взята під охорону в рамках заснованого в 1978 р. Надморського парку природного ландшафту. Рослинність тут типова для дюнної місцевості: солонуваті на смак болотні та лучні рослини, а поряд з цим – густі соснові ліси.

На Хельській косі можна засмагати і купатися, як на кращих пляжах півдня. Вода омиває береги півострова з обох сторін, що створює умови для двох видів мікроклімату. На пляжі з боку Балтійського моря дме пронизливий північний вітер, пісок довше нагрівається і швидше остигає, а вода – тільки для людей загартованих. Пляж, розташований на стороні мілкої Пуцької протоки, що захищена від вітру дюнами і поясом лісу, і там можна всмак ніжитися на сонці і плескатися в теплій воді.

У початку Хельської коси розташована місцевість Владиславово, відома не тільки як літній курорт, але і великий риболовецький порт. Тут завжди можна купити свіжу рибу, спробувати копчену тріску або маринований оселедець домашнього приготування. Від Владиславово недалеко до самої північної точки Польщі – мису Розеве, що славиться своїм маяком і прекрасними заходами сонця.

Хельська коса - Карта

Хельська коса - Карта

У міру пересування на схід зустрічається ще одна місцевість, що заслуговує уваги, під назвою Халупи. Це вузеньке (в буквальному сенсі) рибальське селище, зате з власним, хоч і маленьким портом, чудесним пляжем, ефектними піщаними дюнами, порослими сосновим лісом. Тут немає великих пансіонатів і готелів, зате завжди можна зняти затишну кімнату в приватному будинку або зупиниться в одному з численних упоряджених кемпінгів. Халупи вважаються в Польщі центром віндсерфінгу, і кожен бажаючий може спробувати свої сили в цьому виді спорту.

Чергова відома місцевість Ястарня, великий літній курорт з усіма благами цивілізації – готелями, магазинами, пивними барами, ресторанами. В Ястарні проходять численні народні гуляння і масштабні культурні заходи.

За Ястарнею розташувалася Юрата, наймолодший курорт Хельської коси, побудований в 1928 р., і, напевно, найбільш відомий ще з довоєнної пори як одне з найбільш престижних місць, куди з’їжджалися політичні та фінансові діячі, а також представники вищого суспільства. В останні роки Юрата знову знайшла минулий блиск і славу престижного, дуже дорогого курорту, з п’ятизірковими готелями й розкішними пансіонатами.

Хельська коса в сезон

Хельська коса в сезон

В самому кінці Хельської коси знаходиться курорт, названий по імені самого півострова – Хель, відмінне місце для тих, хто любить весело проводити відпустку. Хель щорічно відвідує безліч туристів, і ця традиція ведеться з XIX ст. Рибальські будиночки стоять прямо в центрі Хеля, тут же поруч – сосновий ліс і широка смуга піщаного пляжу.

У кінцевій точці коси панує специфічний мікроклімат: сильні вітри впливають на утворення величезних мас корисного аерозолю, але також накочуються найвищі на балтійському узбережжі хвилі. На іншій стороні, на Пуцькій затоці, спокійно і безвітряно. Тим знаходиться мальовничий рибальський порт і пристань, де стоять різнокольорові яхти, а також дуже цікавий Музей рибальства і тюленячий розплідник.

Коментарі до статті

  1. Юлия :

    Сайт просто супер, Uwielbiam Polske i bardzo miło że i tu jest uwielbiana))) pozatem wszystko jest bardzo dokładnie opisane, nie tylko ten artykuł=)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *