Замок Крижтопор

Замок Крижтопор (пол. Krzyżtopór) – пам’ятник палацової та фортифікаційної архітектури Речі Посполитої епохи переходу від маньєризму до раннього бароко, побудований в 1627-1644 роках. Розташований в Свентокшиському воєводстві.

Замок Крижтопор

Замок Крижтопор

Замовником був Кшиштоф Оссолінський (1587-1645). Він отримав село Уязд у 1619 році від батька. Кшиштоф вирішив побудувати нову резиденцію. Перші роботи розпочалися в 1627 році, але не були закінчені.

Далі будівництво розпочалося, коли взявся до роботи архітектор Лоренцо Сенес, представник італійських майстрів початку 17 століття, який був запрошений для роботи в Річ Посполиту.

Будівля стала відомим в той час прикладом «палацу в фортеці» («palazzo in fortezza»). Серед подібних – Підгорецький замок Конєцпольського (збудований у 1635-1640 роках), палац Мнішека в селі Мурованому, та інші.

Замок Крижтопор - План

Замок Крижтопор – План

У п’ятикутний двір фортеці був вписаний палац складного плану, з двома внутрішніми дворами – овальним і у вигляді трапеції. Палац правителя мав чотири поверхи, по два службові крила. В якості будівельного матеріалу використовували місцевий камінь і цеглу.

Північна ділянка на терасах під замком була використана для створення регулярного саду. Чотири вежі нової палацової споруди уособлювали чотири пори року, п’ятдесят дві зали – кількість тижнів у році. Новий палац зберіг рів навколо кріпосних стін і бастіони, на яких стояли гармати.

Площа замку – 1.3 гектара, периметр стін – 700 метрів. Загальна площа всіх приміщень замку складала 70 000 м ². За збереженим планам – це одночасно оборонна і парадна споруда.

Перший володар помер через рік після закінчення будівельних робіт в розкішній резиденції. Замок отримав у спадок син – Бодуін Оссолінський. Але і він помер у 1649 році, не залишивши прямих нащадків. Палац перейшов до родича з сім’ї Калиновських. У 1655 році землі і замок захопили шведські солдати, які грабували замок впродовж двох років.

Замок був настільки пошкоджений за ці два роки, що після відходу шведів його відновлення визнавали занадто дорогим. Відновили для житла тільки західне крило замку, де жили представники родів Морштинів, Вишневецьких, Паців. Головні споруди самого палацу залишалися зруйнованими.

У 1770 році, під час Барської конфедерації, замок взяли і зруйнували солдати Російської імперії, що призвело до його повного занепаду. Нові руйнування замок зазнав у роки другої світової війни.

Невдалі спроби реставрації

У післявоєнний період, в кінці 1950-х років, справою відновлення унікального на території Польщі замку займався професор Альфред Маєвський. Він клопотав про дозвіл на відновлення значущого споруди середини 17 століття і отримання від держави відповідних коштів. На хвилі ентузіазму після відновлен ня руйнувань Варшави, польських міст і сіл це здавалося не такою вже важкою справою. Консерваційні та відновлювальні роботи почалися, але були припинені.

Замок Крижтопор - Панорама

Замок Крижтопор – Панорама

У 1970-ті проект відновлення замку Крижтопор був заново перероблений фахівцями Технічного університету міста Кракова. Роботи почалися з головних воріт замку, але на початку 1980-х знову були призупинені.

У листопаді 2005 була заснована Асоціація сприяння відновлення та догляду за замком Крижтопор. Почалися роботи по створенню нової документації з відновлення та реставрації замку. Реставрація зажадала в той час 200 000 000 доларов. Але це річний бюджет всього воєводства, і це не сприяло відновленню замку.

Бажання профінансувати відновлення проявив Інститут Собеських. Інститут декларував відновлення хоча б одного історично значимого об’єкта від кожного воєводства. У Свентокшиському воєводстві таким об’єктом міг бути замок Крижтопор.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *