Гьорліц

Гьорліц (нім. Görlitz) – саме східне місто Німеччини, в землі Саксонія. Східна частина міста після Другої світової війни була відділена від Гьорліца, перебуває зараз у Польщі і називається Згожелець. Кордон утворює річка Нейсе. Місто під час війни не було зруйноване і тому зараз належить до числа найкрасивіших міст Німеччини. У місті більше 4 000 добре відреставрованих пам’яток архітектури.

Дорога у Гьорліц - Пішоходний міст

Дорога у Гьорліц - Пішоходний міст

Взимку в Гьорліці місцевий час збігається з офіційним, так як 15-й меридіан, по якому визначається Центрально-європейський час, проходить у межах міста.

Історія

У археологічних розкопках у межах міста знайшли монети Римської імперії. Після того, як німецькі племена в ході Великого переселення народів у IV-му та V-му століттях залишили район східної Верхньої Лужиці, в VII-му і VIII-му столітті тут поселилися слов’янські племена.

В кінці X-го століття мейсенський маркграф Геро підкорив слов’ян Верхньої і Нижньої Лужиці і включив їх територію в Священну Римську імперію. Тим не менш територія довгий час залишалася вогнищем конфлікту між Богемією, Польщею та Священною Римською імперією. Гьорліц вперше був згаданий в 1071 році в грамоті короля Генріха IV. Кілька років пізніше територія Верхньої і Нижньої Лужиці у 1075 році як застава і в 1089 році як феод підпала під владу богемських герцогів і королів, які цим стали владиками міста до 1635 року.

Всі хлопаки без Сашка старшого - Гьорліц

Всі хлопаки без Сашка старшого - Гьорліц

Церква святих Петра і Павла

Під правлінням Асканіїв, які отримали східну частину Верхньої Лужиці разом з містом Гьорліц у 1253 році в якості застави від чеського короля, місто було укріплене і розширене у західному напрямку. У 1303 Гьорліц отримав міське право. Після того, як місто було повернуто королю, Іоанн Люксембурзький дозволив поселення євреїв і дав місту кілька привілеїв, в тому числі право на карбування монет. Незабаром місто стало одним з найважливіших торгових міст між Ерфурта і Бреслау.

Грунтуючись на економічній силі та королівських привілеях 21 серпня 1346 міста Баутцен, Гьорліц, Циттау, Кам’янця, Леба і Лаубана заснували Союз шести міст, щоб за дорученням короля богемського і майбутнього німецького імператора Карл IV забезпечити земський світ. Юридично Гьорліц мало відрізнився від імперських міст.

З 1377 по 1396 місто було столицею герцогства Гьорліц, яке заснував Карл IV для свого семирічного сина Іоанна фон Гьорліц. Після його смерті в 1396 році герцогство було скасовано.

Якщо вийти з залізничного вокзалу :)

Якщо вийти з залізничного вокзалу 🙂

Міст у старій частині Гьорліца

Під час Гуситських воєн в 1429 тільки південні і східні слободи були спалені, саме місто не постраждало. У XV столітті місто було залучено в суперечку за чеський престол між Йіржі з Подебрад і Матвієм I Корвін. Згодом укріплення міста було удосконалено. Під правлінням угорського короля Матвія I Корвін місто в пізньому XV столітті розцвіло. Ера розквіту тривала далеко до XVI століття. У цей час були побудовані багато будинків і церков в стилі пізньої готики і відродження.

У 1635 році Гьорліц разом з Верхньою Лужицею взамін за борги імператором був відданий курфюршеству Саксонія. У ході Тридцятирічної війни місто було окуповане шведами і сильно зруйноване.

У 1816 місто в наслідок рішень Віденського конгресу було включено до прусської провінції Сілезія. Це мало вирішальний вплив на політичний та суспільний розвиток міста. У 1833 році було введено прусське міське право і місто побачило новий період процвітання. У 1848 році місто було сполучене залізницею з Дрезденом, Берліном і Вроцлавом. Це сприяло швидкій індустріалізації. Численні споруди з того періоду досі визначають обличчя міста на південь від центру.

У 1945 році відступаючі війська вермахту підривають всі мости через Нейсе – місто в основному залишається неушкодженим. За Потсдамською угодою місто ділиться на німецьку та польську частину Згожелець.

Промисловість

У Гьорліці розташований великий вагонобудівний завод VEB Waggonbau Görlitz. З 1998 року завод належить Bombardier Transportation.

Відомі жителі: Якоб Беме, Йоганн Крістоф Бротце, Райнхарт Козеллек, Йенс Йереміс – футболіст, Кальбаум, Карл Людвіг – психіатр, Герцліб, Вільгельміна – видавець, подруга Гете, Міхаель Баллак – футболіст

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *