Голова Ради міністрів Польщі

Голова Ради міністрів представляє Раду міністрів і керує його діяльністю, здійснює контроль над органами місцевого самоврядування в обсязі та порядку, передбаченими Конституцією та низкою інших законодавчих актів, очолює апарат працівників урядової адміністрації (є главою корпусу цивільної служби).

Голова Ради міністрів може одночасно виконувати функції глави одного з міністерств або голови комітету, (нинішній прем’єр-міністр є головою Комітету Європейської інтеграції). Прем’єр може бути одночасно депутатом Сейму. При цьому глава уряду не може займати пост президента РП, а також перебувати на посаді голови Верховної контрольної палати, президента Польського Національного банку або Представника уряду з цивільних прав.

Голова Ради міністрів після свого призначення має свободу в підборі своїх співробітників, тобто членів Ради міністрів. Обраний їм склад кабінету повинен затвердити Сейм допомогою виразу вотуму довіри. Призначення міністрів підписує і вручає президент РП.

Прем’єр приносить президенту РП присягу такого змісту:

«Вступаючи на посаду голови Ради міністрів, урочисто клянусь зберігати вірність положенням Конституції та іншим законам Польської Речі Посполитої, а благо Вітчизни і громадян будуть для мене завжди найвищим указом». Присяга може закінчуватися словами: «Хай допоможе мені Бог». Присягу президенту приносять також міністри.

Конституція РП стоїть на сторожі стабільного керівництва парламентської більшості. Тому процедура зняття голови Ради міністрів із займаної посади до завершення терміну повноважень Сейму є дуже складною з юридичної та практичної точки зору.

Сейм має право висловити Раді міністрів вотум недовіри більшістю передбачених законодавством депутатських голосів за пропозицією, підписаним, щонайменше, 46 депутатами, яке містить ім’я і прізвище кандидата на пост голови Ради міністрів (так званий конструктивний вотум недовіри). Пропозиція про прийняття такої постанови може бути поставлено на голосування не раніше, ніж через 7 днів з дня подачі. Вторинне пропозиція може бути внесено не раніше, ніж через 3 місяці після внесення попередньої пропозиції. Вторинне пропозиція може бути внесено до закінчення 3-х місяців, якщо його підпишуть, щонайменше, 115 депутатів.

Голова Ради міністрів відправляє Рада міністрів у відставку на першому засіданні Сейму нового скликання, а також у тих випадках, коли Сейм не затвердив вотум довіри Раді міністрів, висловив Раді міністрів вотум недовіри, а також у разі відмови від діяльності Ради міністрів з інших причин.

Президент Республіки Польща, приймаючи відставку Ради міністрів, уповноважує його до подальшого виконання обов’язків до моменту призначення нового Ради міністрів, зберігаючи тим самим сталість влади і контролю над діяльністю урядової адміністрації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *