Безвізовий режим Україна ЄС з червня 2017 року

6 квітня 2017 року, вчора, Європарламент проголосував за введення безвізового режиму між Україною та ЄС. Спробуємо, розібрати основні питання з цього приводу.

Безвізовий режим Україна ЄС з червня 2017 року

Безвізовий режим Україна ЄС з червня 2017 року

Чи означає це, що вже можна збиратися в подорож в ЄС?

Ні. Валізи пакувати поки що зарано. Адже остаточне слово в питанні безвізового режиму з ЄС для України залишається за Радою ЄС.

Голосування в Європарламенті – невід’ємний елемент отримання безвізового режиму. Тепер залишилося провести ще два технічних рішення: за безвіз повинні проголосувати посли ЄС – 26 квітня. А остаточно “зелене світло” поїздкам українців до Європи дасть Рада ЄС.

Засідання Ради ЄС з українського питання заплановано на 11 травня. І при позитивному результаті, 15 травня відбудеться підписання договору. Рішення підписують президент Європарламенту і представник головуючої країни (Мальти), а сам безвізовий режим запрацює орієнтовно 11 червня.

А чому між голосуванням в Європарламентуі і остаточним затвердженням безвіза така довга пауза?

Справа в тому, що Франція, разом з Італією і Німеччиною, спочатку виступали проти безвізового режиму для України і всіляко затягували процес. Головні претензії до українського керівництва – недоробки в сфері антикорупційного законодавства, а також побоювання щодо сплеску злочинів і напливу українських мігрантів до Європи.

І, як видно з графіка голосувань за безвіз для України, Франція не відмовилася від наміру штучно відсунути ухвалення остаточного рішення на період після президентських виборів в цій країні.

Як би і скільки б раз не заперечувала цей факт у своїх інтерв’ю посол Франції в Україні Ізабель Дюмон, але її колеги в Брюсселі визнають: український безвіз буде схвалений пізніше грузинського саме з ініціативи французької сторони.

Вважається, що скасування віз для українців може стати козирем для Марін Ле Пен на президентських виборах, які відбудуться 23 квітня та 7 травня (два тури). І те, що зараз Ле Пен стрімко втрачає шанси на перемогу, не змінює позицію Парижа: немає безвізу до виборів.

Саме тому схвалення країнами-членами Ради ЄС заплановано через 4 дні після другого туру виборів у Франції.

Тепер, чекаємо, коли Рада ЄС проголосує за безвіз для України…

Візи для поїздок до Європи вже взагалі будуть не потрібні?

Не зовсім так. Перебування в Єврозоні, щодо безвізового режиму, дозволено на 90 днів протягом 180 календарних днів. Якщо залишитися в ЄС довше, ніж на 90 днів раз на півроку, можуть виникнути проблеми і подальша заборона на в’їзд.

Тому, навіть після введення безвізового режиму українці продовжать оформляти візи.

Безвізовий режим, насправді, така умовність. Люди намагаються оформляти максимально довгострокові візи – на рік, два, мінімум на шість місяців, щоб мати якусь свободу дій. Якщо ви їдете до Європи на навчання – вам доведеться оформляти візу, якщо ви маєте пробути в Європі довше 90 днів на півроку, оформляйте візу. Тому, навіть після введення безвізового режиму люди продовжать ходити в консульства і отримувати візи.

До того ж, візи скасують тільки для власників біометричних паспортів.

А чи можуть українця, після введення безвіза, розвернути прямо на кордоні?

Звичайно, можуть! Тих українців, які зважаться на поїздку в Європу без візи, на кордоні будуть ретельно оглядати і з’ясовувати мету поїздки. І якщо прикордонник в чомусь засумнівається, у нього буде право відмовити українцю у в’їзді на територію Європи.

Досвід Молдови, з якою у ЄС діє безвізовий режим з весни 2014 року, показує, що випадки відмови у в’їзді носять не поодинокий характер. Експерти кажуть, що навіть при безвізовому режимі потрібно мати при собі повний пакет документів, включаючи бронь готелів, зворотний квиток та інші документи, що підтверджують тимчасовий характер вашого перебування в Євросоюзі.

Чи дає безвізовий режим дає право на працевлаштування в ЄС?

Ні. Для того, щоб влаштуватися на роботу в Європі, потрібно як і раніше буде отримувати робочу візу.

Для чого ж нам потрібен безвізовий режим?

Безвізовий режим стане в нагоді для короткострокових поїздок: як ділових, так і туристичних, в країни Шенгену.

Українці отримають право в’їжджати в 26 країн Шенгенської зони, а також на Кіпр, в Хорватію, Румунію і Болгарію, які готуються приєднатися до шенгенської угоди. Крім того, Швейцарія обіцяла ввести безвізовий режим для українців після того, як це рішення затвердить ЄС.

При цьому в Ірландію і Великобританію все одно доведеться оформляти візи, оскільки там не діють міграційні правила ЄС.

Старі паспорти і візи будуть діяти далі, до закінчення свого терміну. Ті, хто з якоїсь причини не хочуть або не можуть оформити новий біометричний паспорт, мають право і далі звертатися до консульств за візою.

Чому безвіз так довго не давали?

Голосування щодо безвізового режиму для України відкладалося багато разів. Єврокомісія направила офіційну пропозицію щодо скасування віз для українців ще рік тому, в квітні 2016 року. Єврокомісар з питань міграції, внутрішніх справ і громадянства Дімітрас Аврамопулос тоді пояснив, що Україна виконала всі вимоги щодо необхідних реформ. Але з’явилися інші проблеми.

Зокрема, процес ускладнювало те, що багато країн-членів ЄС відкрито виступали проти надання безвіза Україні. Серед них – Італія, Франція, Німеччина, і звичайно ж, Нідерланди, з їх референдумом, на якому більшість населення висловилася проти асоціації з Україною.

Головні претензії, як уже згадувалося вище – недоробки в сфері антикорупційного законодавства, а також побоювання щодо сплеску злочинів і напливу українських мігрантів.

Щодо технічної же частини все впиралося в розробку механізму швидкого призупинення дії безвіза (так званий suspension mechanism) – в разі, якщо той же наплив українських мігрантів виявиться занадто масштабним, він дає право ЄС розірвати договір з Україною. Цей механізм був прийнятий в грудні 2016 року, і по суті, юридичних заковик в ухваленні рішення не залишилося.

Що означає рішення Європарламенту щодо безвізу?

За словами експертів, голосування Європарламенту не означає, що Україна показала прогрес в сфері антикорупційного законодавства або, що загроза напливу мігрантів і біженців більше не нависає над Європою. Це скоріше політичний крок, щоб показати, що ЄС підтримує нинішній геополітичний курс України і заохочує його.

Ми повинні називати речі своїми іменами: це ніякий не безвізовий режим. Тому, що якщо українці захочуть жити, вчитися або працювати в Європі, їм знадобиться віза. Тому, після голосування Європарламенту, мова йде тільки про лібералізацію візового режиму, при якому українці зможуть подорожувати по Європі лише протягом 90 днів протягом кожних шести місяців.

Але, це рішення дозволяє владі набрати очки серед прозахідно-налаштованої частини суспільства. Тобто, серед тих, для кого безвізовий режим дійсно спростить доступ до Європи – тому що на подорожі у них достатньо грошей. Ну а виходячи з рівня життя середньостатистичного українця, звичайно, безвізовий режим не вирішує ніякі соціально-економічні проблеми.

Згадаємо Януковича :)

Згадаємо Януковича 🙂

До того ж, потрібно згадати досвід Молдавії, яка також отримала безвізовий режим, але через два з половиною роки проголосувала за проросійського президента. А громадяни Молдови не вважають, згідно з соцопитуваннями, що безвізовий режим позитивним чином вплинув на їхнє життя.

Цікаво, що за результатами недавнього дослідження, питання отримання безвізового режиму з ЄС не важливе для половини населення України.

Коментарі до статті

  1. Эдуард :

    добрый вечер. подскажите пожалуйста, я заехал в ЕС по безвиза в ноябре прошлого года пробыл в ЕС 80 дней,получил рабочую визу на 180 дней, могу ли я находиться в ЕС по безвиза (90 дней) по окончанию рабочей визы не выезжая из ЕС.спасибо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *